اخبار داخلیاخبار و مقالات

پورابراهیمی: بانک مرکزی ایجاد ضوابط برای رمزارزها را پیگیری کند

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد دارد رمزارزها راه جدایی از سیطره دلار هستند

نکات برگزیده مطلب
  • رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، آقای محمدرضا پورابراهیمی از بانک مرکزی خواست تا پیگیری اعلام ضوابط و تعیین تکلیف وضعیت رمزارزها و پیگیری پروژه ایجاد رمزارز ملی را با اولویتی بالاتر انجام دهد.

محمدرضا پور ابراهیمی درباره تاکید مجلس برای استفاده از ارزهای دیجیتالی و کمک این پدیده مالی به وضعیت اقتصادی کشور در زمان تحریم، اظهار داشت:

کمیسیون اقتصادی مجلس در زمینه ارز دیجیتال از بانک مرکزی مطالبه دارد و چند جلسه نیز در این زمینه برگزار شده و همواره در جلسات مشترک درباره آن صحبت شده است. محمدرضا پورابراهیمی-رییس کمیسیون اقتصادی مجلس

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود:

اعتقاد دارم با استفاده از ارزهای رمزنگار می‌توان از سیطره دلار جدا شد و تاثیر غلبه دلار را در اقتصاد و تجارت ایران کاهش داد بر همین اساس باید ارزهای رمزنگار تعیین تکلیف شوند و پروژه ایجاد رمزارز ملی و همچنین ایجاد زیرساخت راه‌اندازی انواع ارز رمزنگاری شده با پشتوانه دولتی و خصوصی با اولویت بالا توسط بانک مرکزی پیگیری شود. محمدرضا پورابراهیمی

وی ادامه داد: تولید رمزارز مشترک ایران با کشورهای دارای روابط تجاری دوست یکی از مسائل مورد توجه و تاکید مجلس است.

 پورابراهیمی با اشاره به مخالفت کمیسیون اقتصادی با طرح الزام دولت به انعقاد پیمان های پولی دوجانبه و چند جانبه در تجارت خارجی، گفت:

در بانکداری پیمان‌های پولی دوجانبه کاملا توافقی است و نمی‌توان به صورت سیاست دستوری آن‌ها را اجرا کرد این طرح از طرح‌های ضعیف بود که باعث می‌شد تا بانک مرکزی محدود شود و فقط با چند کشور پیمان‌های پولی دوجانبه داشته باشد. محمدرضا پورابراهیمی

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: یکی از تاکیدات طرح، رسمی شدن فعالیت رمزارزها از جمله بیت‌کوین در نظام اقتصادی بود که می‌توانست در عین تمامی مزایای تجارت برای بازرگانان ایرانی مشکلات بزرگی را با خدمت بازار ایران به گردانندگان بازار رمزارزها و امکان مسدود کردن حساب‌ها ایجاد کند؛ بر همین اساس نیز با طرح به همراه چند تن دیگر از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس مخالفت کردم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که مجلس پیگیر وضعیت ارزهای رمزنگار است، تصریح کرد: ارزهای دیجیتالی ابزاری برای تسهیل در پرداخت‌ها است و  باید موضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه مشخص شود؛ مجلس آمادگی قانون گذاری را دارد و اگر قانونی نیاز باشد می‌توان با تکمیل شدن بررسی‌های لازم و محتوای طرح نسبت به بررسی و تصویب آن در کمیسیون اقتصادی اقدام کرد و سپس طرح را به صحن مجلس برد اما اگر قانون نیاز نباشد بانک مرکزی چارچوب‌های خود را اعلام می‌کند و گزارش‌های جمع آوری شده به رییس جمهور ارسال می‌شود تا در دستور کار هیئت دولت مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

به نظر شما رمزارزها نیاز به قانونگذاری ندارند؟ آیا سیاست تولید رمزارز ملی از طرف بانک مرکزی درست است؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Ibena
دکمه بازگشت به بالا