آموزش ماینینگترید و ماینینگماینینگپیشنهاد سردبیر

راهنمای انتخاب و خرید تجهیزات استخراج رمزارز

چگونه با برآورد صحیح قیمت، قدرت پردازش و سودآوری، یک سیستم ماینینگ مناسب تهیه کنیم؟

نکات برگزیده مطلب
 • انتخاب تجهیزات ماینینگ مناسب همیشه موجب سردرگمی بسیاری از کسانی است که برای نخستین بار قصد ورود به این حوزه را دارند. تنوع برندها، مدل‌ها و حتی نوع تجهیزات ماینینگ با گسترش انتخاب‌های کاربران از عوامل این سردرگمی به شمار می‌روند. در این مقاله قصد داریم با روش انتخاب صحیح تجهیزات ماینینگ و عوامل موثر در سود آوری یک ماینر آشنا شویم.

محاسبات اولیه

ماشین حساب‌های استخراج اگرچه با در نظر گرفتن هش‌ریت و قیمت برق مصرفی می‌توانند در تخمین درآمد بسیار مفید باشند، اما قیمت تجهیزات ماینینگ را در نظر نمی‌گیرند. این بخش مهم ارتباط مستقیم و بسیار با اهمیتی در سود آوری ماینر دارد، چرا که ماینر تنها در صورتی به سودآوری خواهد رسید که هزینه‌ی پرداختی برای خرید تجهیزات ماینینگ بعلاوه هزینه‌ی برق مصرفی به او برگردد. خرابی تجهیزات در مدت زمان کمتر از عمر مفیدشان، کاهش قیمت رمزارزها در بازه‌ی زمانی مورد نظر ماینر به منظور فروش رمزارزهای ماین شده از جمله خطرات این صنعت می‌باشد. از سوی دیگر افزایش قیمت رمزارزها و عمر بالاتر این تجهیزات نیز در سودآوری بیشتر و سریعتر ماینر موثر است.

برای خرید یک دستگاه ماینینگ قیمت، عمر مفید و هش‌ریت آن دستگاه از فاکتور‌های بسیار مهمی است که یک ماینر باید به آن‌ها توجه داشته باشد. تاثیر قیمت و عمر مفید در پاراگراف بالا مورد بحث قرار گرفت اما هش‌ریت که قدرت دستگاه شما را مشخص می‌کند، مقدار پردازشی است که پردازنده(گرافیکی یا اسیک) در یک الگوریتم خاص در مدت زمان 1 ثانیه انجام می‌دهد و معمولا بر حسب هش/ثانیه یا تراهش/ثانیه و … بیان می‌شود. واضح است که در دست داشتن هش‌ریت بالاتر، شانس یافتن بلوک را افزایش داده و سود آورتر است.

ابتدا باید رمزارز و الگوریتمی که می‌خواهید ماین کنید را انتخاب نمایید، دقت داشته باشید برخی رمزارزها قابلیت ماین ندارند و توسط شرکت سازنده‌ی رمزارز توزیع یا فروخته می‌شوند، برخی بر پایه‌ی سیستم PPS هستند که به ازای رمزارزهای نگه‌داری شده در کیف پول به صورت همان رمزارز سود می‌دهد و تنها رمزارزهای بر پایه‌ی سیستم توزیع POW هستند، قابل ماین هستند، در این بخش نیز الگوریتم‌های مختلف و متنوعی وجود دارند. هر چند کارت‌های گرافیکی انعطاف بیشتری داشته و می‌توانند الگوریتم‌های مختلفی را ماین کنند، اما در الگوریتم‌های مختلف، بین برندها تفاوت وجود دارد به عنوان مثال تراشه‌های گرافیکی شرکت AMD در الگوریتم Ethash عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند و تراشه‌های گرافیکی شرکت Nvidia در الگوریتم Equihash، بنابراین مقایسه‌ی کارت‌ها در یک الگوریتم خاص باید انجام شود.

برآورد هش‌ریت/قیمت

یکی از فاکتور‌های مهم برای انتخاب دستگاه ماینینگ بازدهی آن نسبت به هزینه‌ای است که برای خرید آن صرف می‌گردد. برای این منظور می‌توان قیمت آن را بر هش‌ریت تحویلی تقسیم نمود؛ با این کار مشخص می‌شود با خرید یک دستگاه مشخص، برای هر واحد مشخص هش‌ریت، چه مقدار پول پرداخت می‌کنید. توجه داشته باشید در این برآورد هزینه‌ی برق مصرفی در نظر گرفته نمی‌شود و در صورتی که تنها با اتکا به این عامل خرید صورت گیرد ممکن است تجهیزات ماینینگ هزینه برق بیشتری بر ماینر تحمیل کند. بنابراین در مناطقی که برق ارزان قیمتی دارند این فاکتور از اهمیت بیشتری برخوردار است. در جداول زیر این برآورد برای برخی کارت‌های گرافیکی پر استفاده در صنعت ماینینگ و با درنظر گرفتن الگوریتم پر استفاده‌ی Ethash انجام شده است.

بهای هر مگاهش(تومان) هش‌ریت قیمت نام
198,750 40MH/S 7,950,000 GIGABYTE RX VEGA 64 GAMING 2X OC 8GB HBM2
190,277 36MH/S 6,850,000 GIGABYTE RX VEGA 56 GAMING 2X OC 8GB HBM2
128,888 27MH/S 3,480,000 GIGABYTE RX 570 GAMING 8GB
111,111 27MH/S 3,000,000 MSI RX 470 MINER 4GB
167,857 14MH/S 2,350,000 ASUS ROG STRIX GTX1050TI 4G GAMING
143,136 22MH/S 3,149,000 MSI GTX 1060 Gaming X 6GB GDDR5
163,000 30MH/S 4,890,000 ZOTAC GTX 1070 AMP! Extreme 8GB
176,666 30MH/S 5,300,000 MSI GTX 1070 Ti GAMING 8GB
111,074 27MH/S 2,999,000 BIOSTAR RX 570 4GB MINING
113,960 25MH/S 2,849,000 GIGABYTE P106 MINING 6GB
121,666 30MH/S 3,650,000 Gigabyte RX 580 Gaming 4GB
174,676 34MH/S 5,939,000 MSI GTX 1080 GAMING X 8GB GDDR5X
445,945 37MH/S 16,500,000 ASUS ROG STRIX GTX1080TI O11G GAMING
126,846 13MH/S 1,649,000 ASUS RX 560 4GB  EVO

جدول محاسبه‌ی بهای تمام شده‌ی هر مگاهش برای کارت‌های گرافیکی در الگوریتم Ethash

محاسبه‌ی بهای تمام شده برای هر تراهش در اسیک‌های موجود در بازار ایران را می‌توان در جدول زیر مشاهده نمود. با توجه به امکان ناکارآمد شدن اسیک‌های خاص با اجرای فورک و ریسک بالای این نوع اسیک‌ها، همچنین تنوع بالاتر اسیک‌های SHA-256 برآورد تنها برای اسیک‌های مبتنی بر این الگوریتم انجام شده است.

بهای هر تراهش(تومان) هش‌ریت قیمت نام
752,380 10.5TH/S 7,900,000 BITMAIN Antminer T9+
525,000 12TH/S 6,300,000 WhatsMiner M1 V2
744,827 14.5TH/S 10,800,000 BITMAIN Antminer S9j

اسیک‌های SHA-256 (بیت‌کوین، بیت‌کوین کش و رمزارزیهای مبتنی بر این الگوریتم)

باید توجه داشت که ریگ‌های ماینینگ با اسیک‌ها قابل مقایسه نیستند، چرا که بر روی الگوریتم استخراج متفاوتی کار می‌کنند؛ به همین دلیل در دو جدول جداگانه ارائه شده‌اند. ریگ‌های ماینینگ انعطاف پذیری بیشتری نسبت به اسیک‌ها در انتخاب الگوریتم دارند، قطعات آن در کامپیوتر‌ها قابل استفاده و فروش هستند، در صورت خرابی نیز انعطاف بیشتری در تعمیر، جایگزینی و یا رفع مشکل بخش آسیب دیده از خود نشان می‌دهند. از طرفی اسیک‌ها معمولا درآمد بیشتری دارند و با حذف مرحله‌ی طراحی و انتخاب اجزاء، نصب و تنظیم آن‌ها ساده‌تر است.

در نهایت برای خرید گزینه‌ای که مصرف برق کمتری دارد و مبلغ پایین‌تری به ازای هر هش/تراهش طلب می‌کند، انتخاب منطقی‌تری است. برای مثال در جدول اسیک‌ها T9+ به ازای هر تراهش خریدار 752,380 تومان می‌پردازد و در مورد S9j هزینه‌ی تمام شده‌ی هر تراهش 744,827 خواهد بود در حالی که S9j توان مصرفی کمتری دارد، گزینه‌ی مناسب‌تری خواهد بود. البته باید توجه داشت قیمت قطعات ثابت نیست و این مثال تنها در صورت ثابت بودن قیمت‌ها اعتبار خواهد داشت؛ اما روش انجام محاسبات در این مثال مشخص می‌شود و می‌توان این روش را در صورت تغییر قیمت‌ها با انجام محاسبات جدید، تعمیم داد.

دیگر عوامل موثر در سودآوری ماینینگ

هر ماینر برای دریافت تعداد بیشتری از رمزارزی که در نظر دارد تلاش می‌کند، تعداد بیشتر رمزارزهای استخراج شده برابر است با درآمد بیشتر. بعضی از رمزارزها محدودیت تعداد انتشار دارند و پس از توزیع مقدار مشخصی رمزارز، این روند متوقف می‌گردد، اما برخی دیگر این محدودیت را ندارند، به عبارت دیگر انتشار این رمزارزها به پایان نخواهد رسید. همچنین پاداش یافتن هر بلاک که بین ماینر‌ها توزیع می‌گردد نیز می‌تواند در رمزارزهای مختلف متفاوت باشد برای مثال در بیت‌کوین پس از کشف بلوک‌های مشخص جایزه‌ی آن نیز نصف می‌شود و بر اساس تخمین سایت bitcoinblockhalf.com زمان نصف شدن بعدی جایزه‌ی یافتن هر بلوک 570 روز دیگر(نسبت به تاریخ انتشار مقاله) است که از 12.5 بیت‌کوین به 6.25 بیت‌کوین کاهش می‌یابد. سختی شبکه نیز عامل مهم دیگری است، معمولا با افزایش قیمت رمزارزها و چشم‌انداز سودآوری بیشتر، ماینر‌های بیشتری را جذب کرده و سختی افزایش می‌یابد اما در هنگام کاهش قیمت رمزارزها به دلیل خریداری تجهیزات ماینینگ در گذشته و امید ماینر‌ها به افزایش قیمت در آینده، سختی شبکه با روند کند‌تری کاهش می‌یابد و یا حتی ثابت می‌ماند. در این مسیر تنها عامل هزینه‌ی برق مصرفی این دستگاه‌ها ملاک بوده و هنگامی که قیمت رمزارزها از مقدار مشخصی پایین‌تر برود، سودآوری ماینر‌ها به صفر رسیده و احتمالا رفتار خاموش کردن دستگاه‌ها و نتیجه‌ی آن در کاهش سختی شبکه با روندی آهسته، مشاهده می‌گردد. اما در هنگام افزایش قیمت رمزارزها به دلیل هیجان ماینرها روند پر شتابی در افزایش تعداد ماینرها و در نتیجه افزایش سختی شبکه‌ی رمزارزها مشاهده می‌شود.

علاوه بر کارت‌های گرافیکی، طراحی صحیح ریگ‌های ماینینگ نیز عامل مهمی در طول عمر ریگ و سودآوری ماینر است. انتخاب مناسب منبع تغذیه(پاور)، پردازنده و رم کارآمد و کم هزینه، مادربرد مناسب با تعداد شکاف‌های کافی و به طور کلی کمینه کردن هزینه‌ی ریگ با حفظ کارایی و بازدهی آن، عامل بسیار با اهمیتی است. در اسیک‌ها طراحی توسط شرکت سازنده صورت گرفته و به شما تحویل داده می‌شود بنابراین این عامل تنها در ریگ‌های ماینینگ در نظر گرفته می‌شود.

مراقبت صحیح از تجهیزات ماینینگ، زدودن گرد و خاک و کنترل دما نیز عامل مهمی در افزایش طول عمر تجهیزات و در نتیجه سودآوری ماینر خواهد بود.

اطلاع از اخبار شرکت‌های تولید کننده‌ی اسیک‌ها و زمان ارائه‌ی اسیک‌های جدید که معمولا قدرت بیشتر در کنار مصرف برق کمتر به خریدار پیشنهاد می‌کنند نیز تاثیر با اهمیتی خواهد داشت چرا که در صنعت ماینینگ رقابت شدیدی بین ماینر‌ها و همچنین بین شرکت‌های تولید کننده‌ی اسیک‌ها وجود دارد، ماینر‌هایی که قدرت بالاتر در کنار هزینه‌‌کرد کمتری داشته باشند، می‌توانند در روزهای سخت تر بازار دوام بیاورند و در صورت صعود بازار نیز سود بیشتری بدست آورند.

نظر شما در مورد انتخاب صحیح دستگاه‌های ماینینگ چیست؟ آیا نکته‌ی دیگری را می‌شناسید که باید در هنگام خرید مورد نظر قرار گیرد؟ نظرات و سوالات خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 1]

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام. تشکر برای مقالات عالیتون مخلص شما و این سایت عالی دمتون گرم – و سایت خوبی که به عنوان تبلیغ معرفی کردین، در بیت کویین تازه کارم، یک هفته ای هست که دائم مطالعه می کنم سایت های مختلف رو اما هنوز به یه جمع بندی که مورد قبولم باشه نرسیدم — بازم تشکر بابت این مطلب که خیلی گشتم دنبال همچین مطلبی که قدرت کارهای گرافیک و بشه با جزئیات هش ریتش با ماینرهای مخصوصی مثل Antminer درشون باشه.

  #سوال رو تک تک مطرح می کنم، امیدوارم مزاحم نباشم داداش،.
  سوال اول — وقتی گفته میشه مگا و ترا هش – این همون واحده مگابایت و ترابایته درست متوجه شدم؟ با این حساب
  اختلاق قدرت خیلی خیلی بین کارت های گرافیک و این دستگاه ها زیاده

  سوال دوم — مثلاً گفته شده ۱۲TH – این یعنی در هر ساعت ما 12 تراهش داریم و هر تراهش 500 هزار تومان
  خب این چطور میشه محاسباتش؟! چون یه مقدار عجیب و غربیه اینطور که باشه تو یه ساعت پول بر میگیرده!!!
  سوالم اینه که این وسط چه معادله ی برای تخمین زدن در امد و بازگشت سرمایه وجود داره؟

  1. 1- همون واحد نیست دوست من، ولی بله همون مقیاسه. بله اختلاف قدرت بسیار زیاده، ولی توی یک الگوریتم خاص. نکته‌ی دیگه اینکه باید در نظر داشته باشید که اسیک‌ها طراحی شدن تا فقط توی یک الگوریتم خاص ماین کنند و این باعث بالا رفتن قدرتشون توی اون الگوریتم شده.

   2- اون 12 تراهش بر ثانیه هستش، مشکلی که محاسبات شما داره اینه که دارید شبکه‌ی بیت‌کوین رو با یک شبکه‌ی دیگه‌ای مثل اتریوم مقایسه می‌کنید. این دو شبکه «سختی شبکه» با Difficulty مختلفی دارند که باعث میشه ماینرها نسیت به دستگاهی که دارند، درآمد مختلفی داشته باشند. لطفا راجب مبحث سختی شبکه مطالعه بفرمایید.

 2. سلام.من میخام تازه شروع کنم به ماینینگ با بودجه ۷۰میلیونی،ولی هیچی نمیدونم ازش،لطفا از تجربیاتتون بگین یا امکانش هس تلفنی باهاتون حرف بزنم،ممنون خسته نباشین

  1. سلام
   قبل از هر کاری شما باید راجب چیزی که می‌خواید روش سرمایه‌گذاری کنید مطالعه کنید. لطفا راجع به طرز کار بلاکچین و رمزارزها در قسمت «از کجا شروع کنم» سایت کوینیت مطالعه بفرمایید و اگر سوالی براتون پیش اومد به صورت موردی بپرسید تا بتونیم بهتون جواب بدیم. در ضمن می‌تونید از بخش تماس با ما در کانال تلگرام کوینیت هم با ما در ارتباط باشید.

 3. مقاله خوبی بود
  این‌ که بعضیا با وگا ریگ میبندند باید کلی صبر کنند برا برگشت سرمایه، منطقشون چی میتونه باشه؟

  1. سلام دوست گرامی
   باید در نظر بگیریم که بخش زیادی از ریگ‌های ماینینگ توسط کاربران و سلیقه‌ای انتخاب و طراحی میشه و گاها محاسبات اقتصادی در این طراحی‌ها در نظر گرفته نمیشه، اخذ صرفا هش ریت بالا بدون در نظر گرفتن دیگر جنبه‌ها نادرسته.
   از طرفی بسیاری از ریگ‌های ماینینگ در سال 2017 خریداری یا طراحی شدن و قیمت‌ها در گذشته کمتر از قیمت‌های کنونی بوده.

دکمه بازگشت به بالا