اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

اجرای هارد فورک «قسطنطنیه‌‌» اتریوم با تاخیر مواجه شد

توسعه‌دهندگان اتریوم به دلیل مشکلات پیش آمده تاریخ اجرای این هاردفورک را تغییر دادند

نکات برگزیده مطلب
  • گزارشات نشان می‌دهد که توسعه دهندگان هسته‌ی اتریوم طی روزهای گذشته با برگزاری یک گردهمایی تصمیم گرفته‌اند که اجرای هارد فورک قسطنطنیه را به تعویق بیاندازند و در ماه ژانویه ۲۰۱۹ اجرایی کنند.

 

طی یک گردهمایی روز جمعه ۱۹ام اکتبر، توسعه‌دهندگان ‌هسته‌ی اتریوم به یک توافق جمعی برای به تعویق انداختن هاردفورک(Hard Fork) برای پروتکل این رمزارز تا ماه ژانویه ۲۰۱۹ رسیدند.

ethereum

این هارد فورک اتریوم که قسطنطنیه (Constantinople) نام دارد، ابتدا روز ۱۳ام اکتبر در شبکه‌ی آزمایش عمومی Ropsten اجرا شد و زمان راه‌اندازی آن در شبکه اصلی نیز حداکثر اواخر اکتبر یا نوامبر سال جاری تعیین گردید. یک شبکه‌ی آزمایشی اساسا نسخه‌ای شبیه‌سازی شده از شبکه اصلی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند یا به‌روزرسانی‌ها را بدون نیاز به پرداختGas (کارمزد و هزینه‌ی محاسباتی شبکه است) مورد بررسی و آزمایش قرار دهند.

در انتهای گردهمایی یک ساعته مذکور روز گذشته برگزار شد، این توسعه دهندگان به توافق رسیدند که فورک قسطنطنیه حداقل در اواخر ژانویه یا بعد از آن عرضه شود. همچنین طی این گردهمایی شوخی‌هایی نیز راجب این که با تعویض نام «فورک» به «آپدیت» این کار بحث و مباحثه‌های کمتری از طرف مردم صورت خواهد گرفت انجام شد.

گردهمایی روز گذشته پس از اجرای هارد فورک قسطنطنیه در شبکه Ropsten و به علت روبرو شدن با یک سری از مشکلات، برگزار شد. طبق برنامه پس از فعال شدن این فورک بر روی  بلاک ۴٬۲۳۰٬۰۰۰ به مدت دو ساعت در بلاک ۴٬۲۹۹٬۹۹۹ مسدود شد و ماینر‌های شبکه آزمایشی نیز در انجام فرایند انتقال نیز ناتوان بودند. آلفری شودن(Alfri Schoeden) توسعه‌دهنده‌ی کلاینت اتریوم، توضیح داد که این اتفاق به دلیل «یک مشکل توافقی» بوده که باعث ایجاد «یک فورک سه جانبه» بین دو کلاینت اتریوم یعنی Geth و Parity شده است.

در گزارشاتی که قبل از گردهمایی مذکور منتشرشده است، آقای شودن توضیح داد:

افزایش قدرت هش شبکه که اخیرا رخ داده منجر به کاهش زمان بلاک‌ها شده است، و نهایتا باعث شده که هاردفورک مورد نظر زودتر از زمان تعیین شده در روز شنبه اتفاق بیوفتد. Afri Schoeden

وی در ادامه توضیح داد که این زمان بدترین موقع برای عرضه‌ی یک هاردفورک بوده است.

آقای شودن به این واقعیت اشاره کرد که این فورک تنها شش روز پس از انتشار کلاینت Geth و یک روز پس از  Parity اجرا شده است و به کاربران زمان کافی برای ارتقاء نداده است. همچنین بر اساس پستی که یک کاربر با نام مستعار post-mortem  در پلت‌فرم خبری Fellowship of Ethereum Magicians منتشر کرده است، توسعه‌ دهندگان یک نقض همگانی در Parity کشف کرده‌اند.

آقای شودن در ادامه اظهار داشت که حتی «یک کاربر» هم در زنجیره‌ی قسطنطنیه‌ی در حال ماین نبوده است، از این رو تنها یک تأخیر دو ساعته برای شروع پردازش در بلاک ۴٬۲۳۰٬۰۰۰ ایجاد شده است. علاوه بر این، طبق گفته‌های آقای شودن جامعه‌ی این رمزارز در حال حاضر به جز وب‌سایت http://ropsten-stats.parity.io ابزار دیگری برای بررسی فورک بر روی شبکه‌ی آزمایشی ندارد، موردی که «توانایی نشان دادن جزئیات زنجیره‌های مختلف را در خود ندارد».

در کنار مشکلات به وجود آمده، هادسون جیمسون(Hudson Jameson)  به عنوان یکی از توسعه ‌دهندگان اتریوم، یکی دیگر از طرح‌های پیشنهادی «خوب» توسعه ‌دهندگان را در این گردهمایی انتخاب کرد، طرحی که به گفته‌ی او به واسطه‌ی آن می‌توان در شبکه‌های آزمایشی موقتی به صورت مداوم به آزمایش و ماین قسطنطنیه پرداخت. وی در ادامه توضیح داد که «در صورت بروز خطا در شبکه‌های آزمایشی کوچک(Baby)، به‌سرعت به آن پی خواهیم برد».

طبق گزارشات که قبلا منتشر شده است، هاردفورک قسطنطنیه یک به‌ روز رسانی جامع برای شبکه اتریوم می‌باشد که برای مواردی همچون افزایش بهره‌وری شبکه‌ی این رمزارز، کاهش پاداش هر بلاک برای ماینرها و همچنین معرفی تغییراتی در مکانیزم اجماع شبکه طراحی شده است. لازم به ذکر است که انجام این تغییرات در مکانیزم شبکه‌ی اتریوم باعث افزایش مقاومت آن در برابر اسیک‌ها(ASIC) می‌شود.

نظر شما در رابطه با تعویق این هارد فورک چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cointelegraph

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا