اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

سرمایه‌گذاران به دنبال راهی برای جایگزینی ETF هستند

سرمایه‌گذاران سازمانی به دنبال راهی به جز ETF برای ورود به صنعت رمزارزی و سرمایه‌گذاری قانونی هستند

نکات برگزیده مطلب
  • با وجود سخت‌گیری‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) و رد شدن تمامی ETFهای ارائه شده توسط این کمیسیون، سرمایه‌گذاران سازمانی به دنبال راهی برای جایگزین‌ کردن ETF و ورود قانونی به فضای رمزارزی هستند.

مایک نووگراتز به عنوان یک دوستدار بیت‌کوین در اوایل سال جاری گفته‌ بود که «یک سیل از سرمایه‌گذاران سازمانی» در حال حرکت به سمت فضای رمزارزی و بازار آن هستند. حق با او بود، تعداد روز افزونی از بانک‌های و سایر موسسات مالی طی سال جاری علاقه‌ی خود را به صنعت رمزارزی نشان داده‌‌اند.

با این حال، فضای رمزارزی یک سری ضربات سنگینی به شکل رد درخواست‌های ETFبیت‌کوین(صندوق سرمایه‌گذاری قابل مبادله) از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) دریافت کرد.

در واقع، احتمال تایید یک ETFبیت‌کوین امید زیادی برای آینده‌ی بیت‌کوین و بازار رمزارزهای دیگر به وجود آورده بود. در هفته‌های قبل از اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اقدام به رد درخواست ETFبیت‌کوین ارائه شده توسط برادران وینکولوس کند، قیمت رمزارز بیت‌کوین(BTC) از حدود ۶هزار دلار به بیش از ۸۳۰۰ دلار رسید. با این حال اعلام رد ETF از سوی این کمیسیون باعث شد که قیمت بیت‌کوین به خوالی ۶هزار دلار سقوط کند.

باید یاد‌آور شویم که در آن روز تنها درخواست ETFبیت‌کوین برادر وینکولوس نبود که با تصمیم‌گیری SEC رد شد، بلکه هشت ETFبیت‌کوین دیگر نیز در همان روز با مخالفت و رد این کمیسیون مواجه شد. در حال حاضر انتظار می‌رود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، تا پایان ماه جاری در رابطه با دیگر درخواست‌های ETFبیت‌کوین ارائه شده تصمیم‌گیری نماید. در این بین حتی کمپانی‌های بزرگ دیگری همچون Coinbase نیز اقدام به ارائه‌ی درخواست ETFبیت‌کوین و دیگر رمزارزها کرده‌اند.

با اینکه ممکن نیست در رابطه با آینده و اتفاقات آن اطلاعاتی کسب کنیم، اما قطعا می‌توانیم ببینیم که رد شدن این درخواست‌ها توانسته‌ اثرات مخربی روی بیت‌کوین و بازار رمزارزها داشته باشد.

رد یک ETF بیت‌کوین چه مفهومی برای بازار رمزارزی دارد؟

شاید بتوان گفت که نوسانات شدید بیت‌کوین ارتباط مستقیمی با ETFهای بیت‌کوین دارد. زمانی که درخواست‌ها ارائه می‌شوند، قیمت این رمزارز نیز افزایش می‌یابد، و زمانی که SEC اقدام به رد آن‌ها می‌کند نیز قیمت این رمزارز شدیدی با سقوط روبرو می‌شود.

دلایل این نوسانات و بالا و پایین‌ شدن شدید قیمت بیت‌کوین، نسبت به تغییرات لحظه‌ای و کنونی آن،  می‌تواند تاثیرات بیشتری بر آینده‌ی این رمزارز داشته باشد. شاید دلیل افزایش ناگهانی قیمت بیت‌کوین با ارائه‌ شدن پیشنهادات جدید این باشد که مالکین و دارندگان رمزارز امیدوارند که با تصویب اولین ETFبیت‌کوین توسط SEC، حجم عظیمی از سرمایه‌های سازمانی وارد بازار رمزارزی شده و با افزایش تقاضا، قیمت دارایی آن‌ها نیز افزایش یابد.

در حالی که برخی تحلیل‌گران صنعت رمزارزی بر این باورند که تصویب ETF می‌تواند نزدیک باشد، در حالی که برخی دیگر معتقد‌اند که تایید اولین ETFبیت‌کوین سال‌ها بعد رخ خواهد داد. آرتور ایوانوف() بنیان‌گذار FIC Network در مصاحبه‌ی خود اعلام کرده که «پیش‌بینی من برای تایید اولین ETF، سال ۲۰۲۰ است».

بنابراین برای تمام سرمایه‌گذاران سازمانی که منتظر تایید ETFرمزارزی بوده‌اند که به واسطه‌ی آن بتوانند دارایی خود را به این صنعت وارد کنند، چه جایگزینی وجود دارد؟

کمپانی‌ها محصولات جایگزینی را برای سرمایه‌گذاران سازمانی ارائه می‌کنند

به صورت روزافزونی تعداد محصولات شرکت‌های مختلف که به سمت سرمایه‌گذاران سازمانی نشانه گرفته‌اند، در حال افزایش است.  برخی از امیدوار کننده‌ترین محصولات مرتبط با سرمایه‌گذاران سازمانی توسط پلت‌فرم سرمایه‌گذاری eToro ارائه شده‌اند. این پلت‌فرم که مقر اصلی آن در انگلستان واقع شده، کاربران خود را قادر می‌سازد تا مبادله‌ و تجارت رمزارزی، سهام، ETF، ارز، شاخص و کالا را به صورت مستقیم انجام دهند و یا تنها اقدام به پیروی از حرکات سرمایه‌گذاران پیشرو کنند.

پلت‌فرم eToro در ماه ژوئن سال جاری یک بخش جهت مبادله‌ی بیت‌کوین به صورت OTC(مخفف over the counter) برای سرمایه‌گذاران سازمانی راه‌اندازی کرد. یونی آسیا(Yoni Assia) بنیانگذار eToro به خبرگزاری‌ها اعلام کرد که:

ما در واقع تیم همکار خود را اینجا در انگلستان دور هم جمع کردیم تا حساب‌هایی برای تجارت در eToro راه‌اندازی کنیم. ما اعلام کردیم که در حال راه‌اندازی یک صرافی رمزارزی برای ارائه‌ی خدمات بین صرافی و بخش OTC هستیم، ما همچنین به موسسات مالی و موسسات دارای پتانسیل بالا نیز خدماتی عرضه می‌کنیم.Yoni Assia

پلت‌فرم eToro همچنین تلاش می‌کند تا برای ارائه‌ی خدمات رمزارزی خود، با انواع مختلف سرمایه‌گذاران ارتباط برقرار کند. این کمپانی زمانی که در ماه آگوست از همکاری خود با هفت باشگاه فوتبال لیگ‌برتر رونمایی کرد، بسیار خبرساز شد.

مت هَوس(Matt House) مدیرعامل کمپانی SportQuake که وظیفه‌ی واسطه‌ی بین eToro و لیگ‌برتر را بر عهده داشت، به خبرگزاری‌های مالی اعلام کرد که:

از طریق یک کمپین صحیح و برنامه‌ریزی شده، پلت‌فرم eToro می‌تواند گوی سبقت را از رقبای خود برباید و برند خودش را در کنار نام بیت‌کوین و بلاک‌چین بر روی لباس لیگ‌برتر سراسر جهان قرار دهد.Matt House

یه ضرب المثل قدیمی می‌گوید زمانی که نمی‌توانی از درب عبور کنی، از پنجره وارد شو. به همین ترتیب، با وجود رویکرد‌های سخت‌گیرانه‌ی SEC در رابطه با ETFهای بیت‌کوین، احتمالا پلت‌فرم eToro و دیگر کمپانی‌های فعال در فضای رمزارزی به ارائه و گسترش پیشنهادات خود برای سرمایه‌گذاران سازمانی ادامه می‌دهند.

بنابراین می‌تواند در نهایت گفت که راه‌های جایگزینی همیشه وجود دارد، و سرمایه‌گذاران سازمانی نیز می‌توانند قطعا با پیدا کردن این روش‌های جایگزین وارد فضای رمزارزی شوند. تنها مسئله به کمپانی‌های رمزارزی برمی‌گردد که باید تا قبل از افزایش ناگهانی میزان رقابت، محصول مناسبی را به این سرمایه‌گذاران ارائه کنند.

نظر شما در رابطه با این روش جایگزین چیست؟ آیا راه‌های دیگری نیز پیش روی سرمایه‌گذاران وجود دارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Financemagnates

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا