اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

تاثیر اخبار و رسانه‌ها بر صنعت رمزارزی

بررسی نظرات بانک قرارداد‌های بین‌المللی(BIS) در مورد میزان تاثیر اخبار بر قیمت‌ رمزارزها و صنعت رمزارزی

نکات برگزیده مطلب
  • در این مقاله سعی شده به صورت خلاصه میزان تاثیر اخبار و گزارشات بر روی صنعت رمزارزی و بازار آن‌ها مورد بررسی قرار بگیرد.

طبق آخرین گزارشات بانک قرارداد‌های بین‌المللی(BIS) در روز ۲۳ سپتامبر که با نام «قانون‌گذاری صنعت رمزارزی: ارزیابی واکنش‌های بازار» منتشر شده است، زمانی که خبرگزاری‌های مختلف اقدام به انتشار مطلبی در رابطه با قانون‌گذاری صنعت رمزارزی مثل ممنوع اعلام شدن مبادله‌ی آن‌ها(همانند رویکرد چین، ونزوئلا و کره‌ی جنوبی) و تغییراتی در روند پذیرش ICOها طبق قوانین اوراق بهادار(همانند رویکرد ایالات متحده) منتشر می‌شود، می‌توانند بیشترین میزان تاثیرات منفی را بر ارزشگذاری صنعت رمزارزی و قیمت‌ها داشته باشند.

سایر اخبار که توانایی ایجاد عواقب نامطلوبی برای بازار رمزارزی را دارند(تاثیر آن‌ها نسبت به اخبار قانون‌گذاری کمتر است) عموما مربوط به پولشویی، تامین مالی تروریسم و محدودیت و ممنوعیت در بازار‌های تنظیم شده است. با این حال، اخباری هم در این میاد وجود دارد که باعث افزایش قیمت در این صنعت شود. از این میان می‌توان به ایجاد چهارچوب قانونی برای رمزارزها و ICOها اشاره کرد که در صورت وقوع می‌تواند بشدت تاثیر مثبتی را به همراه داشته باشد.

این یافته‌ها پویایی‌ صنعت رمزارزی را به عنوان یک ابزار اجتماعی نشان می‌دهد که نیاز به ادراک مطلوبی جهت افزایش پذیرش عموم دارد.

رسانه‌های امروزی از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برند، مثلا اولین نمونه‌ی این مشکلات است است که سازمان‌های خبری مدرن عموما چیزی بیش از «اتاق بازتاب» اخبار دیگر خبرگزاری‌ها نیستند. به عبارتی، هنگامی که یک نهاد خبری یک گزارش با اصالت در رابطه با یک موضوع منتشر می‌کند، دیگر سایت‌ها و رسانه‌ها نیز به راحتی آن را تکرار می‌کند، که نتیجه‌ی آن کاهش دیدگاه‌های مستقل در رابطه با یک موضوع و ایجاد ناکارآمدی در چرخه‌ی اخبار روزانه می‌شود، نوعی از ناکارآمدی که غلبه بر آن بسیار دشوار است.

مشکل دوم این صنعت روزنامه‌ نگاران هستند؛ خبرنگاران و وب‌لاگ‌ نویسان سعی می‌کنند برای اخباری که ممکن است امری بسیار عادی و معمول باشد، نوعی حساسیت ایجاد کنند(که نتیجه‌ی آن اخبار جعلی خواهد بود) تا میزان کلیک و نمایش صفحات آن‌ها افزایش یابد و در نتیجه بتوانند درآمد تبلیغاتی خود را افزایش دهند. با این حال، ساخت اینگونه تیتر‌های حساسی می‌تواند پیامد‌های بسیار گران‌قیمتی در رابطه با این بازار رمزارزی بسیار نوسانی ۲۱۰میلیارد دلاری ایجاد کند.

علاوه بر این موارد، تاثیر زیاد گزارشات خبری در مورد قیمت رمزارزها باعث شده تا سرمایه‌گذاران بزرگ و مامورین روابط عمومی(PR) آن‌ها به نوعی انگیزه برای نفوذ و پرداخت رشوه به رسانه‌ها داشته باشند، به خصوص افراد با نفوذ، رسانه‌های درجه‌ی دو، وبلاگ‌ نویس‌ها و افراد مشهور یوتیوب که می‌توانند با تبلیغات کاذب باعث افزایش تقاضا و افزایش حبابی قیمت‌ها شوند.

طبق گزارشات BIS:

در حالی که رمزارزها اغلب خارج از قانون‌گذاری و مقررات ملی فعالیت می‌کنند، در واقع ارزشگذاری، حجم مبادلات و میزان کاربران آن‌ها به شکل قابل توجهی به اخبار مربوط به اقدامات نظارتی و قانون‌گذاری واکنش نشان می‌دهد. از انجایی که آن‌ها برای فعالیت‌های خود به موسسات مالی قانونی وابسته هستند و این بازار هنوز در تمامی حوزه‌های قضایی پراکنده است، می‌توان گفت گه رمزارز تحت قوانین ملی عمل می‌کنند.Bank for International Settlements

لازم به ذکر است که بسیاری از علاقه‌مندان به صنعت رمزارزی، به عنوان بخش دیر باوری که فضای سنتی و قدیمی مالی جهان را در دست دارد، بانک‌ها را محلی برای مبادلات و قرارداد‌های بین‌المللی است در نظر می‌گیرند. BIS در این گزارشات ۶۰ بانک مرکزی جهان را که حدود ۹۵درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را در دست داشته‌اند را با یکدیگر مقایسه کرده است.

طبق گزارشات ماه ژوئن ۲۰۱۸ با نام «رمزارزها: نگاهی فراتز از هیجانات»، BIS استدلال می‌کند که رمزارزها نمی‌توانند به عنوان شکل جدیدی از پول عمل کنند.

در بخش‌هایی از این گزارش آمده است:

محدودیت‌های اقتصادی ذاتی در ایجاد اعتماد برای غیرمتمرکزسازی وجود دارد. برای اینکه در این بین اعتماد حفظ شود، شرکت‌کنندگان صادق شبکه باید بخش اعظمی از قدرت محاسباتی را تحت کنترل خود داشته باشد، تک تک کاربران باید بررسی و تایید تاریخچه‌ی تراکنش‌ها را در دست داشته باشد و موجودی و عرضه‌ی رمزارز نیز باید قبلا توسط پروتکل آن تعیین شده باشد. به دلیل شکست توافقات غیرمتمرکز که تراکنش‌ها از طریق آن‌ها ثبت می‌شوند، اعتمام می‌تواند هرلحظه از بین برود. این مسئله نه تنها باعث پایان اعتماد به پرداخت‌های شخصی می‌شود، بلکه به این معناست که کارکرد یک رمزارز می‌تواند به راحتی متوقف شود و نتیجه‌ی آن از بین رفتن کامل ارزش باشد.Bank for International Settlements

BIS همچنین معتقد است که رمزارزها ناکارآمد هستند و به انرژی زیادی نیاز دارند. علاوه بر این، سکه‌های دیجیتال نمی‌توانند پا به پای میزان تقاضا برای تراکنش‌ها، مقیاس‌پذیر شوند که این امر منجر به ایجاد تراکم در شبکه می‌شود، علاوه بر این رمزارزها از نظر میزان ارزش نیز بسیار بی‌ثبات و دارای نوسان هستند.

BIS در ادامه توضیح می‌دهد:

به طور کلی، تکنولوژی غیرمتمرکز رمزارزها، با اینکه پیچیدگی‌هایی دارد، یک جایگزین ضعیف برای حمایت مالی موسسات محسوب می‌شود.Bank for International Settlements

نظر شما در رابطه با تاثیر اخبار بر صنعت رمزارزی چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cryptodaily

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا