اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

دلیل کاهش قیمت شدید‌ اتریوم چیست؟

اتریوم 185 دلاری: بررسی دلایل سقوط شدیدتر اتریوم نسبت به بقیه رمزارز‌ها

نکات برگزیده مطلب
  • قیمت اتریوم 9 ستامبر به پایین‌ترین سطح یکساله‌ی اخیر خود یعنی 185 دلار رسید. اگرچه اتریوم پس از این سقوط و در پی ترمیم قیمت بیت‌کوین از 6190 دلار به 6450 دلار، اندکی ترمیم شد، اما تاکنون نسبت به دیگر رمزارزهای بزرگ بازار کاهش ارزش چشمگیرتری داشته است.

چه مقداری از سقوط قیمت اتریوم بدلیل شرایط فروش بیش از حد حاکم بر بازار است؟

در اواخر سال 2017، قیمت اتریوم از 1500 دلار عبور کرد در نتیجه‌ی آن سرمایه‌گذاران توکن‌های ERC20 در پروتکل اتریوم به 10 الی 100 برابر بازدهی پیشنهاد اولیه‌ی سکه(ICO) رسیدند.

سرمایه‌گذاران توکن‌هایی همانند EOS، Ontology، ICON، Zilliqa و  0x بازدهی زیادی را در اواخر 2017 در صدر بازار رمزارزها به‌دست آوردند.

اما در چند ماه گذشته، قیمت توکن‌های ERC20 به شکل قابل توجهی در مقابل بیت‌کوینی که خود 70 درصد نسبت به دلار آمریکا کاهش قیمت داشته است، سقوط کردند. Ontology و ICON 75 تا 80 درصد در مقابل بیت‌کوین و بیش از 95 درصد در مقابل دلار آمریکا سقوط قیمتی را تجربه کرده‌اند.

اکثر تحلیلگران در بخش رمزارزی، کاهش قیمت اتریوم را به فروش پروژه‌های بلاکچین ERC20، که در زمان فروش توکن‌هایشان از طریق اتریوم، میلیون‎‌ها دلار بر ارزش بازار اتریوم افزوده بودند، نسبت می‌دهند.

با شروع سقوط قیمت اتریوم و ورود بازار رمزارزها به دوران نزولی، تحلیلگران می‌گویند پروژه‌های ERC20 شروع به فروش دارایی‌های اتریوم خود کردند. این امر موجب شد تا اتریوم نسبت به دیگر رمزارزهای بزرگ بازار، سقوط شدیدتری را تجربه نماید.

واضح است که تصمیم پروژه‌های ERC20 در فروش مقدار زیادی اتریوم، به طور گسترده‌ای در کاهش قیمت اتریوم دخیل بوده است.

نمودار قیمت اتریوم 9 ستامبر 2018

آیا می‌توان در آینده از این اتفاق جلوگیری کرد؟

در ابتدای هفته‌ی جاری، جوی کروگ(Joey Krug) یکی از سازندگان Augur به برخی از انتقادات سرمایه‌گذاران رمزارزی در جامعه در پی فروش اتریوم‌های جمع آوری شده توسط این پروژه، پیش از آغاز دوران طلایی اتریوم در قیمت 0.7 دلار برای تامین هزینه‌ی عملیاتی پروژه، پاسخ داد.

کروگ اظهار داشت که Augur تمام اتریوم‌هایی که در زمان فروش توکن‌هایش جمع آوری کرده بود را بلافاصله پس از نیاز این ICO به سرمایه لازم برای توسعه‌ فروخت، او اضافه می‌کند که Augur یک صندوق ذخیره دارایی‌ها نیست بلکه پروژه‌ای در حال فعالیت برای ایجاد سیستم غیر متمرکز پیچیده است.

اگر Augur دارایی‌های اتریوم خود را در زمانی که قیمت اتریوم به 1000 دلار رسید می‌فروخت، بجای 700 هزار دلار، این پروژه می‌توانست یک میلیارد دلار سرمایه در اختیار داشته باشد.

اما، همانگونه که کروگ استدلال می‌کند، سرمایه‌گذاران بازار ICO، سرمایه را در پروژه‌های بلاکچین به عنوان صندوق دارایی وارد نمی‌کنند، بلکه این کار را برای به حداکثر رساندن منابع این پروژه‌ها در جهت ایجاد اپلیکیشن یا پروتکل غیر متمرکز موفق انجام می‌دهند.

لیندا شی(Linda Xie)، مشاور و یکی از بنیانگذاران Scalar Capital، گفت که تیم او به پروژه‌های بلاکچینی در فروش اتریوم حاصل از فروش توکن‌هایشان در جهت تامین هزینه‌های عملیاتی آن‌ها مشاوره داده است.

خانم شی گفت:

تیم Augur کار درستی انجام داده است و من هم به پروژه‌هایی که مشاوره‌ی آن‌ها را بر عهده دارم توصیه می‌کنم همین عمل را انجام دهند. به آسانی می‌توان تمامی این‌ موضوعات را درک کرد، چرا که در زمان ساخت پروژه قیمت اتریوم به آسانی می‌تواند سقوط کند. Linda Xie

فروش عظیم اتریوم توسط ICO‌ها به این دلیل اتفاق افتاده است که ICOها می‌خواهند از تکرار از دست دادن سرمایه‌ای که برایAugur در سال 2016 اتفاق افتاد، جلوگیری نمایند. اما نتنها سنجش نقطه‌ی پیک و مینیمم دارایی‌ها بسیار دشوار است، بلکه سرمایه‌گذاران میلیون‌ها دلار را در پروژه‌های ERC20 را به منظور خرید و فروش و سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها، سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

رویکرد Augur، Xie و دیگر پروژه‌های برجسته‌ای که از عملکرد پروژه‌های بلاکچین همانند صندوق سرمایه ممانعت می‌کنند، از سرمایه‌گذاران و شتاب‌دهندگان تا جامعه‌ی توسعه‌دهندگان منبع باز، همگی می‌توانند از روند نزولی شدید اتریوم در آینده جلوگیری نمایند.

نظر شما در مورد کاهش قیمت اخیر اتریوم چیست؟ آیا اتریوم می‌تواند مجددا به روند صعودی بازگردد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CCN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا