اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

پلن‌بی(PlanB): قیمت بیت کوین به دلیل همبستگی با شاخص سهام آمریکا به شدت افزایش خواهد یافت!

یکی از تحلیلگران شناخته شده‌ی بازار رمزارزها معتقد است که همبستگی بیت کوین با شاخص سهام اس‌اند‌پی ۵۰۰ موجب افزایش قیمت بیت کوین به ۱۸ هزار دلار خواهد شد

نکات برگزیده مطلب
  • یکی از تحلیلگران شناخته شده‌ی بازار رمزارزها با نام کاربری پلن‌بی(PlanB) در توئیتر اخیرا دیدگاه جالبی را در رابطه با همبستگی قیمت بیت کوین با شاخص سهام اس‌اند‌پی ۵۰۰ مطرح کرده است. وی معتقد است در صورتی که این همبستگی استمرار یابد، امکان افزایش قیمت بیت کوین به ۱۸ هزار دلار وجود دارد. پلن‌بی اتخاذ سیاست کاهش کمی بانک‌های مرکزی را برای افزایش ارزش بازارهای مالی مثبت ارزیابی می‌کند.

پلن‌بی(PlanB) تحلیلگری است که در گذشته مٌدل نسبت سطح انتشار به موجودی بیت کوین(Stock-to-Flow) را معرفی کرده است. وی معتقد است که امکان افزایش قیمت بیت کوین به سطحی کمتر از محدوده‌ی ۲۰,۰۰۰ دلار(بیشینه‌ی تاریخی قیمت بیت کوین) وجود دارد. وی در روز چهارشنبه اظهار داشت که احتمالا همبستگی قیمت بیت کوین با شاخص سهام اس‌اند‌پی ۵۰۰ افزایش قیمت بیت کوین به سطح ۱۸ هزار دلار را به همراه خواهد داشت. وی بازدهی مشابهی را برای شاخص سهام اس‌اند‌پی ۵۰۰ پیش بینی کرده است و معتقد است که این شاخص سطح ۴,۳۰۰ واحدی را تجربه خواهد کرد.

تغییر قیمت بیت کوین و شاخص اس‌اند‌پی 500
تغییر قیمت بیت کوین و شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ در طول زمان

پیش‌بینی پلن‌بی: افزایش شدید قیمت بیت کوین

در زمان ارائه‌ی پیش‌بینی قیمت بیت کوین توسط این تحلیلگر قیمت بیت کوین تقریبا در نصف مقدار اعلام شده قرار گرفته است. بیت کوین در این زمان برای شکستن محدوده‌ی مقاومتی ۱۰,۰۰۰-۱۰,۵۰۰ دلار تلاش می‌کند. در حقیقت هم‌اکنون در موج حاصل از روند صعودی کوتاه مدت بیت کوین قرار داریم که از اواسط ماه مارس آغاز شده است اما هم‌اکنون به‌نظر می‌رسد که بیت کوین در محدوده‌ی کنونی متوقف شده است. آشفتگی مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا موجب سقوط بازار رمزارزها به همراه سایر بازارهای مالی در اواسط ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی شده است.

با این وجود، موانع کوتاه‌مدت افزایش بیت کوین، مانع ارائه‌ی پیش‌بینی کاملا صعودی از سوی پلن‌بی نشده است. وی از مُدل نسبت میزان انتشار به موجودی بیت کوین(S2F) استفاده کرده است. این ابزار پیش‌بینی ارزش بیت کوین را بر پایه‌ی افزایش کم‌یابی این دارایی در طول زمان در نظر می‌گیرد.

توئیت پلن‌بی
-بیت کوین و شاخص سهام اس‌اند‌پی ۵۰۰ به میزان ۹۲ درصد همبستگی دارند(بنابراین ای پیش‌بینی نادرست به‌نظر نمی‌رسد) –سطح کنونی شاخص سهام اس‌اند‌پی افزایش قیمت بیت کوین به سطح ۱۸ هزار دلار دلالت دارد(یا کاهش شاخص سهام) – این پیش‌بینی با مُدل S2FX سازگار است: قیمت بیت کوین در سطح ۲۸۸ هزار دلار در مُدل موجودی به جریان با شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ در سطح ۴۳۰۰ واحدی متناسب است –چاپ پول در نتیجه‌ی اعمال سیاست تسهیل کمی(QE) موجب افزایش شاخص سهام اس‌اند‌پی ۵۰۰ و بیت کوین می‌گردد.

مُدل نسبت میزان انتشار به موجودی بیت کوین افزایش قیمت بیت کوین به ۲۸۸ هزار دلار تا سال ۲۰۲۴ را نشان می‌دهد.

پلن‌بی از همین ابزار برای بررسی همبستگی بیت کوین با شاخص سهام اس‌اند‌پی ۵۰۰ استفاده کرده است. وی معتقد است که هر دو بازار مالی به دلیل شرایط اقتصادی در سطح کلان شرایط مطلوبی را تجربه می‌کنند.

تاثیر سیاست کاهش کمی دولت‌ها بر بازار بیت کوین

این تحلیلگر افزایش قیمت بیت کوین را در نتیجه‌ی اتخاذ سیاست کاهش کمی توسط بانک‌های مرکزی پیش‌بینی می‌کند. در گذشته، بانک مرکزی ایالات متحده‌ی آمریکا، بانک مرکزی اتحادیه‌ی اروپا، بانک مرکزی ژاپن و دیگر سازمان‌های مالی سراسر جهان برنامه‌ی محرک اقتصادی را با ارزش ده‌ها تریلیون دلار در راستای جلوگیری از سقوط اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا اجرا کرده‌اند.

در این زمان بیت کوین و بازار سهام یکی از مقاصد پول‌های منتشر شده محسوب می‌گردند. انتظار می‌رود که ورود این پول‌ها به حوزه‌ی کالا و خدمات موجب ایجاد شرایط تورم گردد. سرمایه‌گذاران مطلع از این موضوع ترجیح می‌دهند که نقدینگی حاصل از بسته‌های محرک را بر روی دارایی‌های امن سرمایه‌گذاری کنند.

پلن‌بی در زمان ارائه‌ی این پیش‌بینی، به دیدگاه ساتوشی ناکاموتو اشاره کرده است:

مشکل اساسی ارزهای رایج در جهان اعتماد مردم در کارایی این ارزها است. مردم در زمان استفاده از ارزهای فیات باید به عملکرد بانک‌های مرکزی در حفظ ارزش این دارایی اعتماد کنند، اما در تاریخچه‌ی ارزهای فیات موارد متعددی از نقض این اعتماد قابل مشاهده است.

این تحلیلگر معتقد است که چاپ پول افزایش شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ و قیمت بیت کوین را به همراه خواهد داشت. بر اساس گزارش کوینیت، پلن‌بی تاثیر اجرای هالوینگ بر بازار بیت کوین را نیز بررسی کرده است.

نظر شما نسبت به پیش‌بینی اخیر پلن‌بی چیست؟ آیا با توجه به وجود همبستگی بیت کوین و بازار سهام افزایش ارزش هر دو بازار مالی را شاهد خواهیم بود؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا