اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

جک دورسی از توسعه‌ی استاندارد غیرمتمرکز رسانه‌های اجتماعی خبر داد

او با انتشار چند پست توییتری از رویکرد فعلی رسانه‌های اجتماعی انتقاد کرد و تامین هزینه‌ی ساخت یک استاندارد جدید برای غیرمتمرکز سازی شبکه‌های اجتماعی را برعهده گرفت

نکات برگزیده مطلب
  • جک دورسی(Jack Dorsey) با انتشار چند پست توییتری از رویکرد فعلی رسانه‌های اجتماعی و تبدیل شدن به یک الگوریتم پیشنهاد به مشتری انتقاد کرد و اعلام نمود که توییتر هزینه توسعه‌ی یک «استاندارد غیرمتمرکز برای رسانه‌های اجتماعی» را خواهد پرداخت. این صحبت‌های او سریعا توسط افراد سرشناس حوزه‌ی رمزارزی از جمله آنتونی پومپلیانو و ویتالیک بوترین مورد حمایت قرار گرفت.

استاندارد غیرمتمرکز رسانه‌های اجتماعی

جک دورسی(Jack Dorsey) مدیرعامل پلت‌فرم رسانه‌ی اجتماعی توییتر، صبح روز گذشته ۱۱ام دسامبر چند پست مهم منتشر کرد که سریعا توسط برخی چهره‌های سرشناس صنعت رمزارزی از جمله ویتالیک بوترین و آنتونی پومپلیانو مورد حمایت قرار گرفت.

twitter جک دورسی

گرچه در سال‌های اولیه راه‌اندازی توییتر این پلت‌فرم توانایی بالقوه‌ای برای تبدیل شدن به یک استاندارد غیرمتمرکز اینترنتی را داشت، اما در نهایت مسیر حرکت به سمت تمرکز بیشتر را در پیش گرفت. با این حال، در شرایط فعلی جک دورسی مدیرعامل فعلی این پلت‌فرم با استناد به چهار تغییر اساسی اعلام کرد که این کار تصمیم درستی نبوده است:

  • اجرای سیاست‌ها و خط‌مشی‌ها به صورت متمرکز برای مقابله با سوءاستفاده و اخبار جعلی نمی‌تواند بدون آنکه فشار ناخواسته‌ای بر روی نظارت دستی ایجاد کند، به شکل بلند مدت کارساز باشد.
  • ارزش رسانه‌های اجتماعی در حال تغییر و دور شدن از میزبانی محتوا به سمت الگوریتم‌های پیشنهاد به مشتری می‌باشد[بررسی رفتار کاربر و تبدیل آن به یک الگوریتم پیشنهاددهی یا suggestion که دوستان، نرم‌افزارها و بازی‌های جدیدی را به آن‌ها پیشنهاد می‌کند، این الگوریتم در نهایت با تبلیغ و پیشنهادات جدید برای پلت‌فرم مبدا سودآوری به همراه خواهد داشت]، الگوریتم‌هایی که اختصاصی بوده و قابلیت تنظیم و شخصی‌سازی توسط کاربر را ندارند.
  • انگیزه‌ها و مشوق‌های فعلی، محتوایی را ترویج می‌کنند که به جای گفتگوهای آموزنده و سالم، باعث ایجاد بحث و جدال و عصبانیت بین کاربران می‌شوند.
  • ظهور فناوری بلاک‌چین باعث شده که اکنون در نظر گرفتن رویکرد غیرمتمرکز مناسب رشد و ترقی باشد.

 

به گفته‌ی وی، فناوری بلاک‌چین مجموعه‌ای از راه‌حل‌های غیرمتمرکز برای میزبانی پایدار و باز، اداره و حتی کسب درآمد را در اختیار ما قرار می‌دهد.

یک استاندارد غیرمتمرکز شفاف

آقای دورسی معتقد است که این استاندارد جدید باید به صورت شفاف و علنی توسعه یابد، و نباید به هیچ شرکت خصوصی تعلق داشته باشد. تیم پنج نفره‌ی توسعه‌ی این استاندارد که توسط توییتر تامین مالی خواهند شد، همچنین باید یک جامعه‌ی آزاد حول این پروژه ایجاد کنند؛ این جامعه‌ی آزاد وظیفه‌ی تعیین مثبت و یا منفی بودن پیامد‌های هر تصمیم را بر عهده خواهد داشت.

گرچه دورسی پذیرفته است که «تدوین و ساخت یک استاندارد غیرمتمرکز، مقیاس‌پذیر و قابل استفاده برای رسانه‌های اجتماعی» ممکن است سال‌ها طول بیانجامد، اما توییتر متعهد می‌شود تا رسیدن به این استاندارد و حتی فراتر از آن، وظیفه‌ی تامین مالی این پروژه را بر عهده بگیرد. در نهایت توییتر قصد دارد تا کلاینت این استاندارد باشد.

یک رمزارز برای رسانه‌های اجتماعی

جک دورسی در ماه مارس نیز یک پروژه‌ی ابتکاری کاملا مشابهی را برای بیت کوین در نظر گرفته بود، پروژه‌ای که در آن توییتر برای ساخت یک اکوسیستم منبع باز، تامین مالی توسعه‌دهندگان بیت کوین را بر عهده می‌گرفت. دورسی همیشه یکی از سرسخت‌ترین طرفداران بیت کوین بوده است، تاجایی که اعلام نموده «بیت کوین باید به ارز بومی اینترنت تبدیل شود».

نظر شما در رابطه با اظهارات جک دورسی و رویکرد وی برای ایجاد استاندارد غیرمتمرکز رسانه‌های اجتماعی چیست؟ آیا می‌توان رسانه‌های اجتماعی متمرکز جهان را به استفاده از این استاندارد وا داشت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
منبع
Bitcoinist
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن