اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

اقتصاد رو به زوال آمریکا محتاج حضور بیت کوین است

همزمان با کاهش قدرت خرید دلار ایالات متحده به نظر می‌رسد که نرخ رشد تورم در این کشور ادامه یافته و به رکوردهای جدیدی رسیده است

نکات برگزیده مطلب
  • طی ماه‌های گذشته فشار بر اقتصاد ایالات متحده افزایش یافته و عواملی همچون گسترش نوع جدید بیماری کووید۱۹ در این کشور و همچنین افزایش قیمت خودروهای مصرف‌کننده باعث شده تا نرخ تورم در آمریکا به رکوردهای تازه‌ای برسد. به گفته اقتصاددانان و تحلیگران، در حال حاضر نرخ تورم در اقتصاد ایالات متحده چیزی حدود ۵/۴ درصد تخمین زده می‌شود، این رقم بالاترین نرخ تورم در طول ۱۳ سال گذشته است. همزمان با افزایش تورم و کاهش قدرت دلار به نظر می‌رسد که ثروتمندان و سرمایه‌گذاران بازارهای سنتی در حال جستجوی یک پناهگاه امن ذخیره ارزش بوده و در این میان طلا و بیت کوین بهترین گزینه‌های موجود هستند.

تورم رو به بالا

با در نظر گرفتن وضعیت فعلی اقتصاد آمریکا ممکن است به زودی شاهد هجوم میلیاردهای بازارهای سنتی به سمت بازار بیت کوین باشیم. همانطور که تحلیلگران اقتصادی اخیراً اعلام کرده‌اند، سطح تورم در ایالات متحده اکنون به بالاترین سطح طی ۱۳ سال گذشته رسیده است. ظاهراً افزایش قیمت خودرو در این کشور به شدت بر روی نرخ تورم تاثیرگذار بوده است. براساس آمار، طی ۱۲ ماه گذشته قیمت اتومبیل‌های سطح مصرف‌کننده در ایالات متحده حدود ۵/۴ درصد افزایش یافته است، که نسبت به ماه می یک جهش ۵ درصدی را نشان می‌دهد.

حال با افزایش تورم در اقتصاد آمریکا، می‌توان گفت که هجوم سرمایه‌گذاران و ثروتمندان به بازارهای مختلف برای پیدا کردن یک پناهگاه ذخیره ارزش در برابر تورم کاملاً منطقی است؛ برهمین اساس اگر بیت کوین بتواند خود را به عنوان یک محل ذخیره ارزش امن معرفی کند، قطعاً شاهد جهش قیمت BTC و رشد سرمایه در حال گردش بازار رمزارز خواهیم بود.

سقوط ارزش دلار ایالات متحده Us Dollar
وضعیت نامناسب دلار آمریکا

البته پس از تغییرات اخیر در بازار رمزارز، طرفداران رمزارز بیت کوین به سرمایه‌گذاران تازه‌وارد اعلام کرده‌اند که بهتر است پس از ورود به بازار و تا زمان عبور از وضعیت فعلی، مقدار کمی رمزارز خریداری کنند.

تغییرات به وجود آمده در اقتصاد آمریکا و تشدید روند کاهش ارزش دلار باعث شده تا طرفداران بیت کوین با حضور فعال در پلت‌فرم توییتر به بررسی موضوع پرداخته و سرمایه‌گذاران را به خرید رمزارز جهت تثبیت ارزش دارایی‌های خود ترغیب کنند. به عنوان مثال حساب توییتری بیت‌کوین آرشیو (Bitcoin Archive) با انتشار یک پست جدید اعلام کرد که «تورم در اقتصاد آمریکا طی سه ماهه گذشته روند صعودی داشته و به ۵/۴ درصد رسیده است، این رقمی بالاترین میزان در ۱۳ سال گذشته می‌باشد. بیت کوین بخرید».

نظر برخی تحلیلگران

حساب توییتری وال‌پاندا (WhalePanda) نیز با اشاره به افزایش سرسام‌آور تورم در اقتصاد آمریکا اعلام نموده که تحلیلگران و اقتصاددانان شوکه شده‌اند، اما طرفداران بیت کوین از قبل آماده این لحظه بودند.

تورم دلار ایالات متحده کاهش قدرت خرید

سال گذشته با شروع روند افزایش تورم در اقتصاد ایالات متحده، تعداد قابل توجهی از ثروتمندان و میلیاردرهای بازارهای سنتی به سمت بازار رمزارز و خرید بیت کوین حرکت کردند. از ابتدای سال ۲۰۲۰ و همزمان با گسترش بیماری کووید۱۹ در سراسر جهان که آغازگر ضربه اقتصادی بود، در طبقات مختلف مالی یک اشتیاق و تمایل برای حفظ دارایی در برابر تورم و کاهش ارزش ایجاد شد که نتیجه آن حرکت به سمت پناهگاه‌های ذخیره ارزش در برابر تورم از جمله طلا و بازار رمزارز بود.

در سالیان گذشته طلا یکی از مورد استفاده‌ترین موارد برای این منظور بوده است، زیرا این فلز گرانبها برای مدت طولانی ثابت کرده بود که می‌تواند به عنوان یک دارایی پیشرو در برابر کاهش ارزش عمل کند. با این حال، پس از ورود ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز به ویژه بیت کوین، بازار یک روند تغییر تقاضا برای محل ذخیره‌سازی ارزش را تجربه کرد.

البته رمزارز بیت کوین تا به این لحظه نشان داده که نه تنها برای شهروندان ایالات متحده، بلکه برای تمام مردم جهان توانسته مفید واقع شود به ویژه مردم آفریقا که حتی پیش از شیوع بیماری کووید۱۹ نیز چندین مرتبه با اقتصاد شکست خورده روبرو شده بودند.

یک مثال ساده

به عنوان مثال می‌توان به کشور اتیوپی اشاره کرد که علاوه بر تورم شدید و بیماری کرونا، اقتصاد این کشور با مسائل و مشکلات دیگری نیز دست و پنجه نرم می‌کند؛ این درحالیست که سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین به همراه سایر سرمایه‌گذاری‌های سودآور مرتبط با صنعت رمزارز توانسته به احیای اقتصاد و بهبود وضعیت مردم کمک شایانی کند.

در گزارشی که در ارتباط با وضعیت اقتصاد کشور اتیوپی و تاثیر صنعت رمزارز بر آن منتشر شده است، توضیح داده شده که «نرخ تورم در اقتصاد کشور اتیوپی ۲۴/۵ درصد تخمین زده شده است، این درحالیست که بانک مرکزی این کشور ۳ میلیارد دلار سرمایه در اختیار دارد که به سرعت در حال کاهش ارزش است. کسری بودجه ۱۲ میلیارد دلاری این کشور منجر به کاهش ارزش پول ملی شده است، شرکت هواپیمایی ملی این کشور که مهم‌ترین مسیر ارزآوری بوده نیز به دلیل شیوع بیماری کووید۱۹ آینده نامشخصی دارد. دولت باید به صنعت استخراج بیت کوین وارد شود».

فدرال رزرو تحت فشار است

در همین حال، خبرگزاری آمریکایی گاردین (Guardian) مدعی شده که بانک فدرال رزرو ایالات متحده اکنون موظف است که سیاست‌های پولی خود را مجدداً بررسی کرده و به راه‌حل‌های قدرتمند‌تری برسد زیرا اکنون تقاضا برای افزایش دستمزد شدیداً افزایش یافته است.

اندرو هانتر (Andrew Hunter) اقتصاددان برجسته آمریکایی در تازه‌ترین گزارشات خود مدعی شده که ترس از تورم همچنان در آمریکا وجود دارد و به سرانجام نرسیده است. وی همچنین به سرمایه‌گذاران نیز اعلام کرده است که «در نتیجه کاهش و کمبود عرضه کالا به دلیل شیوع کووید۱۹، قیمت برای مصرف‌کننده همزمان با افزایش فشارها بیشتر خواهد شد. نگرانی بزرگ‌تر این است اکنون به وضوح می‌توان مشاهده کرد که فشارهای تورمی در بخش‌های حساس‌تر چرخه اقتصاد نیز افزایش یافته است؛ روندی که می‌تواند به ماندگاری بیشتر تورم و مشکلات اقتصاد منجر شود».

نظر شما در رابطه با وضعیت تورم در اقتصاد ایالات متحده و کاهش چشم‌گیر قدرت دلار این کشور چیست؟ آیا به زودی شاهد تبدیل رمزارز بیت کوین به یک ارز قدرتمند پذیرفته شده در جهان خواهیم بود؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا