اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

هشدار بانک مرکزی اروپا: عدم عرضه‌ی رمزارز بانکی برای دولت‌ها یک خطر اقتصادی است

بانک مرکزی اروپا با انتشار گزارشی در رابطه با تهدید سیستم مالی و خودمختاری پول در اقتصاد در صورت عدم تلاش برای ساخت رمزارز بانکی(CBDC) هشدار داده است

نکات برگزیده مطلب
  • بانک مرکزی اروپا(ECB) اخیراً در رابطه با عدم توسعه‌ی رمزارز بانکی(CBDC) توسط بانک‌های دولتی و مخاطرات احتمالی این رویکرد هشدار داده است. طبق گزارشی که بانک مرکزی اروپا با نام «نقش بین‌المللی یورو، ژوئن ۲۰۲۱» منتشر کرده است، دولت‌هایی که از معرفی رمزارز بانکی سر باز می‌زنند، در آینده ممکن است با تهدید سیستم مالی و خودمختاری پول در اقتصاد روبرو شوند. همچنین توضیح داده شده که این خطرات به دلیل عرضه‌ی رمزارزهای پایدار از طرف غول‌های فناوری جهان و گسترش رمزارزهای خصوصی در اقتصاد تشدید خواهند شد.

رمزارز بانکی

بانک مرکزی اروپا(ECB) امروز با انتشار گزارشی هشدار داد که «دولت‌هایی که از معرفی رمزارز بانکی(CBDC) سر باز می‌زنند، در آینده ممکن است با تهدید سیستم مالی و خودمختاری پول در اقتصاد روبرو شوند».

رمزارزهای بانکی در واقع یک نسخه‌ی دیجیتال از پول رایج دولتی هستند، که در رابطه با اتحادیه‌ی اروپا قرار است یورو دیجیتال ساخته شود. این رمزارزهای بانکی بسیار شبیه به رمزارزهای پایدار(Stablecoins) هستند زیرا نسبت مستقیم ۱ به ۱ به ارز فیات خواهند داشت.

ECB

در بخش‌هایی از این گزارش که با نام «نقش بین‌المللی یورو، ژوئن ۲۰۲۱» منتشر شده است، گفته شده که «یکی از بزرگ‌ترین مخاطرات احتمالی در صورت عدم موفقیت در عرضه‌ی رمزارز بانکی این است که شرکت‌ها و غول‌های فناوری خارجی یک ارز مصنوعی به بازار عرضه کنند».

درحالیکه در این گزارش هیچ نامی ذکر نشده است، بانک مرکزی اروپا احتمالاً پروژه‌ی رمزارزی شرکت فیس‌بوک که اکنون به نام دیم(Diem) شناخته می‌شود را در ذهن داشته است. ماه گذشته مدیران این پروژه‌ی غیر دولتی اعلام کردند که نسخه‌ی آزمایشی ارزش دیجیتال آن‌ها به شکل یک رمزارز پایدار به زودی معرفی خواهد شد.

توانایی بانک‌های دولتی کم‌تر می‌شود

در بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی اروپا آمده است که «توانایی بانک‌های مرکزی در انجام سیاست‌های پولی و همچنین نقش آن‌ها به عنون وام دهنده تحت تاثیر عرضه اینگونه رمزارزهای خصوصی قرار خواهد گرفت».

پیتر کلیپه(Pieter Cleppe) تحلیلگر سیاست‌های اتحادیه‌ی اروپا در اتحاد حقوق مالکیت(PRA) به تازگی اعلام کرده است درحالیکه بانک مرکزی اروپا تهدید بالقوه‌ی فناوری‌های بزرگ را می‌بیند، بانک‌های خصوصی به همان اندازه توسط یورو دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی اروپا تهدید می‌شوند.

وی در رابطه با این موضوع توضیح داده است:

بانک مرکزی اروپا ECB رمزارزهای بانکی CBDCعرضه‌ی یورو دیجیتال می‌تواند نقش بانک مرکزی اروپا در سیستم بانکی جهان را تقویت کند و این به ضرر بانک‌های خصوصی است. این بدان معناست که هرگونه توسعه‌ی پولی به تورم بیشتر منجر خواهد شد زیرا بانک‌های خصوصی دیگر در این مسیر جایی ندارند تا از سرازیر شدن مستقیم نقدینگی و پول به اقتصاد جلوگیری کنند. Pieter Cleppe

ساخت رمزارز بانکی برای بانک مرکزی اروپا

دولت‌ها اغلب علاقه‌مند به راه‌اندازی رمزارز بانکی هستند زیرا یک ارز فیات دیجیتال می‌تواند تجزیه و تحلیل تراکنش‌های مالی را آسان‌تر کرده و باعث کم هزینه شدن روند توسعه و توزیع پول در مواقع بحرانی شود.

به گفته‌ی پیتر کلیپه «رمزارز بانکی صادر شده توسط بانک مرکزی اروپا دقیقاً مانند یوان دیجیتال قرار است برای ردیابی مردم مورد استفاده قرار بگیرد. این با روح بنیادی و ارزش‌های اساسی صنعت رمزارزها مغایرت دارد، که هسته‌ی اصلی آن تلاش برای آزادسازی پول از کنترل دولت‌ها می‌باشد».

برخلاف رمزارزهای موجود در بازار، رمزارزهای بانکی معمولاً بر روی یک بلاک‌چین غیرمتمرکز عرضه نمی‌شوند زیرا بانک‌های مرکزی همواره می‌خواهند نظارت و اختیارات کاملی بر روی دفاترکل داشته باشند. بانک مرکزی اروپا همچنان باید در رابطه با انتخاب فناوری زیرساختی برای توسعه‌ی یورو دیجیتال تصمیم‌گیری کند.

در ماه آوریل، بانک مرکزی اروپا یک نظرسنجی سراسری برگزار کرد و بالغ بر نیمی از پاسخ‌دهندگان بر این باور بودند که فناوری بلاک‌چین می‌تواند با هرگونه تقلب مقابله کرده و اشکالات فنی موجود را برطرف کند.

این درحالیست که علی‌رغم تمایل بانک‌های مرکزی برای عرضه‌ی رمزارز بانکی بومی، هیچکدام در این مسیر عجله‌ای نداشته و می‌خواهند با احتیاط عمل کنند.

نظر شما در رابطه با گزارش بانک مرکزی اروپا و مخاطرات احتمالی عدم عرضه‌ی رمزارز بانکی توسط دولت‌ها چیست؟ آیا رمزارزهای بانکی می‌توانند از اقتصاد دولتی در برابر رمزارزهای آزاد محافظت کنند؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا