اخبار داخلیاخبار و مقالات

سازمان امور مالیاتی برای ماینرها دندان تیز کرده است!

مدیرکل سازمان امور مالیاتی استان مازندران نرخ مالیات مزارع استخراج رمزارز را به‌طور یکسان با سایر صنایع و در سطح ۹ درصد اعلام کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • فعالان مجاز صنعت استخراج رمزارز ایران با مشکلات متعددی همانند تعرفه‌ی برق صادراتی، تغییرات قیمت رمزارزها، مشکلات دسترسی به تجهیزات استخراج رمزارز، افزایش قیمت این تجهیزات و ریسک خاموشی مواجه هستند. اما به‌نظر می‌رسد که مشکلات مالیاتی نیز به چالش‌های پیش‌روی فعالیت ماینرها افزوده شده است. مدیرکل امور مالیاتی استان مازندران در مصاحبه‌ی اخیر خود درآمد ماینرها در صنعت استخراج رمزارز را مشمول اخذ مالیات عنوان کرده و اظهار داشت که مالیات فعالان این صنعت نیز به‌طور یکسان با سایر صنایع محاسبه و اعمال می‌گردد.

مزارع استخراج رمزارز مشمول اخذ مالیات هستند

علی اکبر حمزه‌ای؛ مدیرکل سازمان امور مالیاتی استان مازندران اخیراً اعلام کرده است که سازمان امور مالیاتی از فعالیت مراکز استخراج رمزارز در این استان اطلاعی ندارد و تاکنون هیچ یک از این مزارع، اظهارنامه‌ی مالیاتی خود را به این سازمان ارائه نکرده‌اند. مدیرکل امور مالیاتی استان مازندران همچنین اظهار داشت که این سازمان قادر به مقابله با تخلفات مالیاتی فعالان این صنعت نیست.

وی افزود:

فعالیت غیرمجاز ماینرها در صنعت استخراج رمزارز خارج از حوزه‌ی اختیارات سازمان امور مالیاتی است اما هرگونه فعالیت رسمی و قانونی مزارع استخراج رمزارز نوعی فعالیت اقتصادی محسوب می‌شود و در نتیجه مشمول قوانین مالیاتی است. علی اکبر حمزه‌ای

مدیرکل امور مالیاتی استان مازندران همچنین نرخ مالیات استخراج رمزارز را نیز همانند سایر صنایع 9 درصد اعلام کرده است. در حالی که برق مصرفی صنعت استخراج رمزارز با تعرفه‌ی صادراتی محاسبه می‌شود و تنها صنعتی محسوب می‌شود که در زمان کمبود برق فعالیت ماینرها متوقف شده است.

بر اساس گزارش کوینیت، سازمان امورمالیاتی در سال 1398 احکام مالیاتی مزارع استخراج رمزارز را ابلاغ کرده است و بر اساس این اطلاعیه، در صورت بازگشت ارز حاصل از صادرات رمزارز‌ها به چرخه اقتصادی کشور، فعالیت ماینینگ مشمول مالیات با نرخ صفر خواهد بود. با این وجود، مرکز پژوهش‌های مجلس در سال گذشته پیشنهاد وضع مالیات بر صنعت ماینینگ را ارائه کرده است.

بر اساس گزارش شرکت توزیع برق مازندران چهار مزرعه‌ی مجاز استخراج رمزارز در استان مازندران فعالیت می‌کنند که در زمان خاموشی سراسری فعالیت این مزارع نیز متوقف شده بود. وزارت صنعت، معدن و تجارت(وزارت صمت) نیز از ثبت بیش از 200 درخواست برای مجوز استخراج رمزارز در این استان خبر داده است.

روش محاسبه‌ی مالیات ماینرها

مدیرکل امور مالیاتی استان مازندران هشدار داد که ماینرهای مجاز موظف هستند تا گردش حساب کیف‌پول خودشان را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند و یا به‌صورت خوداظهاری رقم تقریبی درآمدشان را اعلام کنند.

حمزه‌ای توضیح داد که برای محاسبه‌ی مالیات ماینرها نرخ پایه بر اساس ریال محاسبه می‌شود؛ یعنی در ابتدا درآمد مزارع استخراج رمزارز از دلار به ریال تبدیل شده و سپس سازمان امور مالیاتی از درآمد ریالی مالیات مزارع را محاسبه و دریافت خواهد کرد.

وی تاکید کرد که بر اساس ماده‌ی یک قانون مالیات‌های مستقیم، تمامی افراد حقوقی و حقیقی ایرانی بر اساس کل درآمد‌هایشان در داخل و خارج از کشور مشمول دریافت مالیات می‌شوند. وی خودداری ماینرها از ارائه‌ی اظهارنامه‌ی مالیاتی را «فرار مالیاتی» ارزیابی کرده و هشدار داد که این تخلف با برخوردهای قانونی مواجه خواهد شد.

نظر شما نسبت به اظهارات اخیر مدیرکل امور مالیاتی استان مازندران چیست؟ با توجه به اعمال تعرفه‌ی صادراتی برق برای فعالیت ماینرها و ریسک‌های خاص فعالیت در این صنعت، امکان اخذ مالیات از ماینرها وجود دارد؟ آیا می‌توان قوانین سنتی اخذ مالیات را بر صنعت نوظهور استخراج رمزارز نیز اعمال کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا