اخبار داخلیاخبار و مقالات

مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد وضع مالیات بر صنعت ماینینگ را ارائه کرد

این پیشنهاد به عنوان یک بند برای تبصره‌ی ۸ مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۳۹۹ ارائه شده است

نکات برگزیده مطلب
  • مرکز پژوهش‌های مجلس اخیرا با ارائه‌ی یک بسته‌ی پیشنهادی برای لایحه‌ی بودجه‌ی سال ۱۳۹۹، خواستار کاهش نرخ برق مصرفی در کنار وضع مالیات بر صنعت استخراج رمزارز داخلی شده است. طبق اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، درآمد حاصل از این کار صرف برنامه توسعه امور برق و آبرسانی به روستاها خواهد شد.

نیاز به تغییرات اساسی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اخیرا اعلام نموده که طبق محاسبات انجام شده در ابتدای سال ۲۰۲۰، کسب و کارهای فعال در زمینه‌ی استخراج رمزارز در دنیا مجموعاً درآمد سالانه‌ای در حدود ۵ میلیارد و ۲۲۰ میلیون یورو کسب کرده‌اند. این درحالیست که طبق گزارشات پیشین تیم کوینیت، ظرفیت تولید برق بلاستفاده‌ی ایران در ۹ ماه از سال به ۲۰ هزار مگاوات می‌رسد و استفاده‌ی درست از ظرفیت شبکه برق ایران می‌تواند درآمدی معادل یک میلیارد یوروی برای دولت فراهم آورد. با پیشرفت سریع فناوری استخراج رمزارز، میزان سودآوری و درآمد تجهیزات قدیمی‌تر روز به روز کاهش می‌یابد و از طرف دیگر افزایش رقابت برای کسب سهم بیشتر از بازار، می‌تواند موجب کاهش درآمدزایی فعالان این حوزه شود.

در مصوبه ۱۳۹۸.۵.۱۳ هیأت وزیران درباره‌ی رمزارزها، قیمت برق بدون ملاحظات فصلی و به حدی بالا تعیین شده است که فعالان حوزه‌ی رمزارزها را به استفاده غیرقانونی از ظرفیت برق(از سرقت برق گرفته تا سوءاستفاده از امضاهای طلایی برای دریافت برق ارزان‌تر) ترغیب می‌کند. از سوی دیگر به دلیل عدم تعیین یک نرخ مشخص، محاسبه‌ی درآمد و هزینه برای مشارکت فعالان در این بازار دشوار است.

 مصوبه‌ی هیئت وزیران همچنین معافیت مالیاتی برای صادرات رمزارز قائل شده است؛ در صورتی که رمزارزها در لحظه‌ی تولید و استخراج حکم ارز خارجی را دارند، اما در نبود نظارت دقیق مالیاتی، نمی‌توان از صادرات یا عرضه داخلی رمزارز به متقاضیان(شامل افراد نیازمند به انتقال وجه خرد به خارج کشور و یا واردکنندگان) اطمینان حاصل کرد.

پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس

مرکز پژوهش‌های مجلس متن ذیل به عنوان یک بند پیشنهادی برای تبصره‌ی ۸ مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۳۹۹ ارائه کرده است:

وزارت نیرو مکلف است برای دارندگان پروانه‌ی استخراج رمزارز از وزارت صنعت و معدن و تجارت که شاخص کارآمدی انرژی تجهیزات آنها در شش ماهه اول سال کمتر از ۱۰۰ ژول بر تراهش و در شش ماهه دوم سال کمتر از ۷۰ ژول بر تراهش باشد، خدمات برق مطمئن فراهم کند. قیمت برق مصرفی برای استخراج رمزارز در ماه‌های غیراوج مصرف و برای تجهیزات با شاخص کارآمدی تعیین شده در سقف ۴ هزار ریال بر کیلووات ساعت تعیین می‌شود. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

در ادامه‌ی این متن گفته شده که «وزارت نیرو می‌تواند در ماه‌های اوج مصرف برق و حداکثر به مدت سه ماه از سال از تأمین برق برای واحدهای صنعت استخراج رمزارز خودداری کند. همچنین شرکت گاز مکلف است گاز مورد نیاز جهت خودتولید برق واحدهای تولیدی صنعت استخراج رمزارز که تجهیزات مورد استفاده آنها با شاخص کارآمدی تعیین شده منطبق است را با تعرفه گاز صنعتی تأمین کند. با توجه به ماهیت کالای تولیدی، به رمزارز حاصل از استخراج، کلیه معافیت‌های مالیاتی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن و کلیه معافیت‌های قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۴/۱۲ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن تعلق نمی‌گیرد».

این درآمد کجا صرف خواهد شد؟

در بخش‌های پایانی متن پیشنهادی نیز گفته شده:

واحدهای استخراج رمزارز مکلف‌اند در چارچوب آئین‌نامه‌ی تبصره‌ی ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۴ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال ۱۳۹۹ از پایانه‌ی فروشگاهی و سامانه مودیان استفاده کنند. درآمد مالیاتی حاصله به صورت جمعی و به طور مساوی به ردیف شماره ۱۳۰۱۰۱۵۰۰۰ موضوع برنامه توسعه امور برق و ردیف شماره ۱۵۰۳۰۰۳۰۰۶ موضوع آبرسانی به روستاها و تکمیل مجتمع‌های آبرسانی اولویت‌دار روستایی تخصیص داده می‌شود. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

نظر شما در رابطه با متن پیشنهادی مرکز پژوهش‌های مجلس چیست؟ آیا وضع مالیات بر صنعت استخراج رمزارز داخلی باعث بدتر شدن اوضاع کنونی و خروج ماینرها از کشور نخواهد شد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن