اخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

پرونده‌ی قضائی تتر و بیت‌فینکس بالاخره حل و فصل شد

پس از گذشت دو سال به نظر می‌رسد که پرونده‌ی قضائی علیه دو شرکت تتر(Tether) و بیت‌فینکس(Bitfinex) به یک جمع‌بندی کلی رسیده و به زودی با پرداخت جریمه‌ی ۱۸/۵ میلیون دلاری از طرف این دو شرکت، شاهد پایان این کشمکش حقوقی خواهیم بود

نکات برگزیده مطلب
  • اواخر آوریل ۲۰۱۹ بود که دفتر دادستان کل نیویورک(NYAG) با انتشار بیانیه‌ای از تشکیل پرونده علیه شرکت تتر(Tether صادر کننده‌ی رمزارز پایدار USDT) و بیت‌فینکس(BitFinex یک صرافی مبادله‌ی رمزارز بزرگ) به اتهام سوءاسفاده از ذخایر مالی شرکت تتر جهت جبران خسارت ۸۵۰ میلیون دلاری صرافی بیت‌فینکس خبر داد. در آن زمان اداره‌ی دادستانی کل نیویورک ادعا کرده بود که صرافی رمزارزی بیت‌فینکس حدود ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه از دست داده و متعاقبا از دارایی‌های تحت کنترل اوپراتور رمزارز پایدار تتر برای مخفی کردن این کمبود مالی استفاده نموده است. حال با گذشت حدود دو سال از این مسئله، به نظر می‌رسد که پرونده‌ی مذکور حل و فصل شده و این دو شرکت فعال حوزه‌ی رمزارز با پذیرش پرداخت جریمه‌ی نقدی ۱۸/۵ میلیون دلاری موافقت کرده‌اند.

یک پایان خوش

دو شرکت فعال حوزه‌ی رمزارز یعنی تتر(Tether) و بیت‌فینکس(BitFinex) اخیراً توانسته‌اند با دفتر دادستان کل نیویورک(NYAG) توافق کرده و اختلاف حقوقی بسیار طولانی مدت خود را که اواسط سال ۲۰۱۹ آغاز شد، به پایان برسانند.

براساس بیانیه‌ی لیتیتیا جیمز(Letitia James) دادستان کل نیویورک، تتر و بیت‌فینکس به عنوان بخشی از این توافق جهت پایان دادن به پرونده‌ی قضائی بوجود آمده، پذیرفته‌اند که مبلغ ۱۸/۵ میلیون دلار جریمه پرداخت کنند.

طبق گزارشات پیشین تیم کوینیت، در آوریل ۲۰۱۹ دفتر NYAG ادعا کرد که صرافی بیت‌فینکس با استفاده از بودجه‌ی دریافتی از شرکت تتر خسارت مالی ۸۵۰ میلیون دلار شرکت خدمات پرداخت کریپتو کپیتال(Crypto Capital) را پرداخت کرده است. گفته می‌شود که در آن زمان وجوه کسر شده از حساب‌های صرافی بیت‌فینکس باعث ایجاد مشکلاتی برای مشتریان این صرافی بزرگ شده و روند برداشت وجه را مختل کرده است.

bitfinex

در آن زمان مقامات صرافی بیت‌فینکس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که هیچ پولی از حساب‌های این صرافی کسر نشده است. با این وجود سرمایه و دارایی‌های شرکت کریپتو کپیتال توسط مقامات قضائی دولتی در پرتقال، لهستان ضبط شد. از آن زمان به بعد صرافی بیت‌فینکس به دنبال رفع این مسئله و پایان دادن به این پرونده‌ی پر پیچ و خم بود.

اعتراف به یک اشتباه

به عنوان بخشی از روند حل و فصل این پرونده، صرافی بیت‌فینکس و شرکت تتر اعتراف کرده‌اند که دیگر چنین اشتباهی تکرار نخواهد شد. جیسون وینستین(Jason Weinstein) مشاور حقوقی پرونده‌ی بیت‌فینکس و تتر به تازگی اعلام نموده که یافته‌های دفتر NYAG تنها به ماهیت و زمان انتشار برخی اطلاعات خاص محدود می‌شود.

وی که پیش از آن به عنوان دادستان فدرال فعالیت داشته است، در رابطه با این موضوع توضیح داده است که «برخلاف حدس و گمانه‌زنی‌های صورت گرفته در فضای مجازی، هیچ یافته‌ای وجود ندارد که نشان دهد شرکت تتر بدون پشتوانه و یا با دستکاری قیمت‌های لحظه‌ای در بازار رمزارزها، رمزارز پایدار تتر(USDT) صادر کرده باشد».

استوارت هوگنر(Stuart Hoegner) مشاور ارشد پرونده‌ی فوق هم اعلام نموده که «جریمه‌ی در نظر گرفته شده در این پرونده باید به عنوان معیاری برای نشان دادن تمایل ما در جهت پشت سر گذاشتن این مسائل و تمرکز بر روی ادامه‌ی روند تجارت در نظر گرفته شوند».

شفاف‌سازی بیشتر تتر

به عنوان بخش دیگری از این پرونده‌ی قضائی، شرکت تتر به صورت داوطلبانه قبول کرده‌ است که از این پس به صورت سه‌ماهه اطلاعات مربوط به پشتوانه و ذخایر رمزارز USDT خود را در اختیار عموم مردم و دفتر NYAG قرار دهد، پیشنهادی که دفتر دادستان کل نیویورک با آن موافقت کرده است.

تتر USDT
رمزارز پایدار تتر

آقای هوگنر در مصاحبه‌ی مطبوعاتی خود توضیح داد که «ما و دادستان کل کشور هدف مشترکی در زمینه‌ی شفاف‌سازی داریم. از این پس ما باید اطلاعات بیشتری در رابطه با ذخایر تتر به صورت فصلی در اختیار دادستانی و عموم مردم قرار دهیم».

دفتر دادستان کل نیویورک در بخش‌هایی از این توافق‌نامه بازپرداخت وام‌های اخیر صرافی بیت‌فینکس به شرکت تتر را هم تایید کرده است. در اوایل ماه جاری، صرافی بیت‌فینکس اعلام کرد که بخش‌هایی از وام ۵۵۰ میلیون دلاری تتر را در ماه ژانویه بازپرداخت نموده و خط اعتباری را بسته است.

با ثبت رسمی این توافق‌نامه به نظر می‌رسد که پرونده‌ی بسیار پر پیچ و خم تتر و بیت‌فینکس به پایان رسیده است. طبق گزارشاتی که در رابطه با این موضوع منتشر شده است، صرافی بیت‌فینکس و شرکت تتر مجموعاً بالغ بر ۲/۵ میلیون صفحه اسناد و مدارک را به دفتر NYAG جهت بررسی، تحویل داده‌اند.

نظر شما در رابطه با این پرونده‌ی قضائی و روند حل و فصل آن چیست؟ آیا پرداخت جریمه‌ی نقدی ۱۸/۵ میلیون دلاری برای این اشتباه کافیست؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا