اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

صرافی‌های غیرمتمرکز آنقدر که فکر می‌کنید امن نیستند!

گزارش بررسی پلتفرم‌های مبادلات غیرمتمرکز که توسط سی.ای.آر(CER) منتشر شده، نشان می‌دهد که تنها ۸ درصد از صرافی‌های غیرمتمرکز امن محسوب می‌شوند

نکات برگزیده مطلب
  • همزمان با استقبال کاربران از پلتفرم‌های مبادلاتی غیرمتمرکز اخیراً راه‌اندازی تعداد زیادی از این نوع پلتفرم‌ها را شاهد بوده‌ایم. اما با وجود بازرسی‌های متعدد از صرافی‌های غیرمتمرکز توسط شرکت‌های امنیتی، همچنان به‌نظر می‌رسد که این صرافی‌ها از امنیت کافی برخوردار نیستند.

بررسی امنیت صرافی‌های غیرمتمرکز

محبوبیت صرافی‌های غیرمتمرکز در سال جاری میلادی به شدت افزایش یافته است. در حقیقت در طول فصل تابستان و پس از این زمان شاهد هجوم کاربران به پلتفرم‌های مبادلات غیرمتمرکز هستیم. با وجود فعالیت تعداد متعددی از پروتکل‌های اقتصادی غیرمتمرکز، حوزه‌ی رمزارزها اخیراً ظهور صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتری را شاهد بوده است. سرعت چشمگیر رشد پلتفرم‌های مبادلاتی غیرمتمرکز در نتیجه‌ی رشد چشمگیر حجم مبادلات در این پلتفرم‌ها حاصل شده است. با این وجود، به‌نظر می‌رسد که امنیت کاربران در این میان نادیده گرفته شده است.

تنها 8 درصد از صرافی‌های غیرمتمرکز امن به‌نظر می‌رسند

سی.ای.آر(CER) یکی از منابع ارزیابی صرافی‌های رمزارزی در گزارش اخیر خود به ریسک‌های متعدد صرافی‌های غیرمتمرکز اشاره کرده است که یکی از موانع گسترش پلتفرم‌های مبادلات متمرکز نیز محسوب می‌شوند. سی.ای.آر در این گزارش به انتشار توکن‌های جعلی به‌جای توکن‌های اصلی، تاخیر در زمان تایید تراکنش‌ها و کاستی در دسترسی به داده‌ی جفت‌های مبادلاتی اشاره کرده است.

اغلب پلتفرم‌های مبادلاتی غیرمتمرکز هیچ تضمین و یا تعهدی را برای حفاظت از دارایی کاربران ارائه نمی‌کنند. با این وجود، این گزارش تایید می‌کند که تعداد حملات هکری موفق به صرافی‌های متمرکز از پلتفرم‌های غیرمتمرکز بسیار بیشتر است.

سی.ای.آر 25 صرافی غیرمتمرکز را با استفاده از فاکتور‌های مختلف همانند سابقه‌ی حسابرسی، برنامه‌ی شناسایی آسیب‌پذیری، پشتیبانی مستقیم از کیف‌پول سرد، امتیاز نقدینگی و … مورد ارزیابی قرار داده است. در این گزارش صرافی‌ها در محدوده‌ی یک تا ده امتیازدهی شده است و امتیاز بالاتر به معنای امنیت و پایداری بیشتر پلتفرم مبادلاتی است.

سی.ای.آر اعلام کرد که تنها دو صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ(Uniswap) و سینتتیکس(Synthetix) امتیاز بالاتر از 8 را کسب کرده‌اند.

فهرست صرافی‌ها
در این تصویر فهرست ده صرافی غیرمتمرکز برتر از نظر امنیت و پایداری قابل مشاهده است

سی.ای.آر همچنین ادعا کرده است که 6 پلتفرم مبادلاتی غیرمتمرکز(24 درصد از صرافی‌های بررسی شده) موفق به گذر از ارزیابی‌های شرکت‌های امنیتی نشده‌اند و یا این موضوع را به‌طور آشکار اعلام نکرده‌اند. همچنین در این گزارش هشدار می‌دهد؛ صرافی‌هایی که تاییدیه‌ی شرکت‌های امنیتی را دریافت نکرده‌اند را نمی‌توان امن در نظر گرفت.

نظر شما نسبت به گزارش اخیر سی.ای.آر در رابطه با امنیت پلتفرم‌های مبادلاتی غیرمتمرکز چیست؟ آیا پلتفرم‌های مبادلاتی غیرمتمرکز نیز در طول زمان به بلوغ خواهند رسید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا