پروتکل غیرمتمرکز یونی‌سواپ(Uniswap) چیست؟

آشنایی با یونی‌سواپ

یونی‌سواپ(Uniswap) توسط هایدن آدامز(Hayden Adams)، با الهام از یادداشت ویتالیک بوترین؛ یکی از بنیان‌گذاران اتریوم طراحی و راه‌اندازی شده است. در حقیقت، یونی‌سواپ پروتکلی است که برای تبادل توکن‌های مبتنی بر استاندارد اِی‌آر‌سی20(ERC20) در شبکه‌ی اتریوم ایجاد شده است. در این پلتفرم قیمت هر دارایی با توجه به میزان تقاضا برای آن دارایی تعیین می‌گردد.

تصویر بخش مبادلات توکن بت(BAT) در پلتفرم یونی‌سواپ
تصویر بخش مبادلات توکن بت(BAT) در پلتفرم یونی‌سواپ

 

صرافی‌های غیرمتمرکز امروزه بسیاری از مشکلات صرافی‌های متمرکز همانند ریسک حملات هکر‌ها، سوء مدیریت، سانسور، الزام کاربران به احراز هویت و اخذ کارمزد‌های بالا را مرتفع ساخته‌اند. با این وجود، این دسته از صرافی‌ها مشکلات مختص به خودشان را نیز دارا هستند که کمبود نقدینگی؛ یعنی کاستی در حجم دارایی‌های صرافی که با کاهش سرعت و کارایی مبادلات ارتباط مستقیم دارد را شامل می‌گردد.

یونی‌سواپ(Uniswap) تلاش می‌کند مشکل نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز را مرتفع سازد. این پروتکل امکان مبادله‌ی توکن‌ها بدون اتکا به پیشنهاد قیمت توسط خریداران و فروشنده‌ها را فراهم می‌کند.

یونی‌سواپ چگونه خدمت‌رسانی می‌کند؟

یونی‌سواپ پروتکلی است که در شبکه‌ی اتریوم امکان مبادله‌ی توکن‌های اِی‌آر‌سی20 را فراهم می‌کند. برخلاف اغلب صرافی‌ها که برپایه‌ی دریافت کارمزد طراحی شده‌اند، این پلتفرم به صورت ابزاری برای مبادلات توکن‌ها طراحی شده است که به واسطه‌ها و یا کارمزد‌های ارائه خدمات متکی نیست. همچنین برخلاف دیگر صرافی‌ها که در آن‌ها خریداران و فروشندگان قیمت دارایی‌ها را تعیین می‌کنند، یونی‌سواپ از معادله‌ی ساده‌ی ریاضی و استخر دارایی‌ها که به عنوان «مُدل ثابت بازارسازی محصولات» شناخته می‌شود، برای دست‌یابی به این هدف استفاده می‌کند.

این مُدل با رابطه‌ی x * y = k تعریف می‌شود که در آن x و y حجم توکن‌های موجود در استخر نقدینگی را نمایندگی می‌کند و در نتیجه عدد ثابت k از ضرب این دو متغیر حاصل می‌گردد. در حقیقت این معادله موجودی توکن‌های اتر و اِی‌آر‌سی20(معادل عرضه و تقاضا در دیگر صرافی‌ها) را برای تعیین قیمت یک توکن مشخص مورد استفاده قرار می‌دهد.

هر توکنی را می‌توان پس از تامین اعتبار با استفاده از اتر و توکن‌های مبتنی بر استاندارد اِی‌آر‌سی20 و به میزان ارزش معادل دارایی در پلتفرم یونی‌سواپ فهرست کرد. به عنوان مثال، در صورتی که قصد دارید برای یک آلت‌کوین مشخصی در یونی‌سواپ بازار مبادلات ایجاد کنید، باید در ابتدا قرارداد هوشمند یونی‌سواپ برای این آلت‌کوین ایجاد کرده و استخر نقدینگی آن را راه‌اندازی کنید(به عنوان مثال، برای ایجاد به ارزش 10 دلار از یک توکن مشخص به ارزش 10 دلار اتریوم نیاز خواهد بود).

زمانی که فردی توکن ایجاد شده را با استفاده از اتریوم خریداری کند حجم توکن کاهش و حجم اتریوم در استخر نقدینگی یونی‌سواپ افزایش می‌یابد در نتیجه قیمت توکن افزایش می‌یابد. در حقیقت، قیمت توکن‌ها در این پلتفرم تنها زمانی تغییر می‌کند که توکن‌ها مورد مبادله قرار بگیرند و یونی‌سواپ ارزش توکن‌ها را بر اساس تعداد خریداران و فروشندگان دارایی‌ها تنظیم می‌کند.

فهرست کردن توکن‌ها بدون نیاز به اخذ مجوز

تمامی توکن‌های مبتنی بر استاندارد اِی‌آر‌سی20 را می‌توان بدون نیاز به اخذ مجوز(از برخی سازمان‌های نظارتی در برخی کشور‌ها) را می‌توان در پلتفرم یونی‌سواپ فهرست کرد. در این پلتفرم هر توکن قرارداد هوشمند و استخر نقدینگی اختصاصی را دارا است و اگر توکنی به پلتفرم یونی‌سواپ افزوده نشده است، به سادگی می‌توان آن را به این پلتفرم افزود. همچنین تمامی افراد می‌توانند در این پلتفرم توکن‌ها را مبادله کنند و یا در تامین استخر نقدینگی مشارکت کنند و در ازای این فعالیت درآمد کسب کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا