اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی نسبت به فعالیت مالی شرکت‌های تکنولوژی محور از جمله فیسبوک هشدار داد

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی(BIS) از قانون‌گذاران درخواست کرد تا شرایط برابری را برای رقابت بانک‌ها و شرکت‌های تکنولوژی محور در حوزه‌ی مالی ایجاد کنند

نکات برگزیده مطلب
  • بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی(BIS)، موسسه‌ای که به بانک‌های مرکزی جهان متعلق است، نسبت به تخریب سیستم مالی کنونی توسط فیسبوک(Facebook)، علی‌بابا(Alibaba) و گوگل(Google) هشدار جدی منتشر کرد.

 

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی(BIS) که به عنوان بانک مرکزی بانک‌های مرکزی شناخته می‌شود، در گزارش اقتصادی سالیانه با عنوان «تکنولوژی‌های بزرگ در امور مالی: فرصت‌ها و تهدید‌ها(Big Tech in Finance: Opportunities and Risks, the BIS)» رمزارز جدید فیسبوک را به عنوان تهدیدی برای سیستم پرداخت موجود عنوان کرد.

ورود شرکت‌های بزرگ به حوزه‌ی مالی با توجه به اندازه و دسترسی به مشتریان می‌تواند به سرعت حوزه‌ی مالی را تغییر دهد. گزارش بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی

 

تخریب ساختار مالی کنونی توسط فیسبوک، علی‌بابا و رمزارزها

فیسبوک در هفته‌ی گذشته به‌طور رسمی رمزارز Libra را راه‌اندازی کرد، اما ممکن است این اقدام فیسبوک توسط دیگر شرکت‌های بزرگ دنبال شود. کامرون وینکلوس(Winklevoss) بنیان‌گذار Gemini پیش‌بینی می‌کند که آمازون(Amazon)، اپل(Apple)، نت فیلیکس(Netflix) و گوگل در دو سال آینده طرح‌های مشابهی را ارائه خواهند کرد.

پیش‌بینی: شرکت‌های بزرگ تکنولوژی(FAANG) در مدت 24 ماه رمزارز خود را منتشر خواهند کرد.

حضور شرکت‌های بزرگ تکنولوژی محور در حوزه‌ی مالی مسلما تاثیرات بالایی را ایجاد خواهد کرد. سیستم پرداخت علی‌بابا با نام Alipay در چین، به بیش از 1 میلیارد کاربر خدمات‌رسانی می‌کند. در همین حال Apple Pay دارای 383 میلیون کاربر در سراسر جهان است.

Libra می‌تواند به 2.7 میلیارد کاربر فیسبوک عرضه شود که با 2 میلیارد کاربر WhatsApp در سراسر جهان همپوشانی دارد. البته، بیت‌کوین دارای ارزش بازار حدود 200 میلیارد دلار است.

قانون‌گذار‌ها باید شرایط رقابت برابر ایجاد کنند

در این گزارش هشدار داده شده است که شرکت‌های بزرگ تکنولوژی به‌طور فزاینده‌ای به سوی ارائه‌ی خدمات مالی حرکت می‌کنند. شرکت‌های بزرگ با بهره‌برداری از تعداد بالای کاربران می‌توانند به سرعت ساختار مالی جدیدی را ایجاد کنند.

قانون‌گذاران باید با توجه به دسترسی شرکت‌های بزرگ تکنولوژی به پایگاه بزرگ داده‌های مشتریان و مدل‌های تجاری گسترده از ایجاد شرایط برابر برای رقابت میان شرکت‌های بزرگ تکنولوژی و بانک‌ها اطمینان حاصل کنند.

BIS با ابزار نگرانی نسبت به پتانسیل دستکاری و سوء استفاده از داده‌ها در حوزه‌ی مالی دیجیتالی انحصاری می‌نویسد: «شرکت‌های بزرگ تکنولوژی محور قادر هستند حجم عظیمی از داده‌ها را با هزینه‌ی نزدیک به صفر جمع‌آوری کنند.»

با توجه به گزارش اخیر BIS، این موسسه جایگاه خود و بانک‌های مرکزی را در معرض خطر می‌بیند؟ آیا انتشار رمزارز توسط شرکت‌های بزرگ تکنولوژی حوزه‌ی مالی را متحول خواهد کرد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CCN
دکمه بازگشت به بالا