اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

فعالیت بزرگترین فروشگاه «وب تاریک» متوقف خواهد شد

Dream در اطلاعیه‌ای توقف فعالیت‌های خود را در یک ماه آینده اعلام کرد و از کاربران خود درخواست کرد تا به وب‌سایت جایگزین مراجعه کنند

نکات برگزیده مطلب
  • بازار سیاه Dream پس از چهار سال فعالیت، برای توقف فعالیت‌های خود آماده می‌شود. بر اساس اطلاعیه‌ی منتشر شده، مدیران این وب‌سایت قصد دارند با نام و دامنه‌ی جدیدی در پروتکل onion. وب‌سایت جدیدی را راه‌اندازی کنند. این اقدام موجب ایجاد آشوب در جامعه‌ی کاربران فروشگاه‌های وب تاریک شده است، آن‌ها به منظور اطمینان از عدم مصالحه‌ی مدیران سایت دریم(Dream) با نهاد‌های مجری قانون خواستار ارائه‌ی تضمین هستند.

Dream به‌منظور مقابله با حملات DDos به وب‌سایت جدید منتقل خواهد شد

پس از توقف فعالیت فروشگاه دریم(Silk Road، (Dream به عنوان قابل اعتمادترین فروشگاه وب تاریک از نظر زمان فعالیت و اعتبار فروشندگان مطرح شد. به‌ نظر می‌رسید این بازار نسبت به مجریان قانون و هکر‌هایی که در جستجوی اخاذی از آن هستند، دارای مصونیت است. با این وجود، در چند هفته‌ی گذشته حملات DDos موجب توقف متناوب فعالیت‌های این سایت شد. مدیران Dream در فروم Dread(فرومی همانند Reddit که در حوزه‌ی فروشگاه‌های وب سیاه فعالیت می‌کند) اعلام کردند که از سوی فردی که حملات DDoS را در طی 7 هفته‌ی گذشته ادامه داده است، 400 هزار دلار درخواست شده است.

مدیران Dream با اصرار بر نادیده‌گرفتن دیدگاه‌های تشویش برانگیز که همکاری این سایت را با مجریان قانون اعلام می‌کنند، وعده‌ دادند که بازار جدید همانند «Dream» فعالیت خواهد کرد. اینفوگرافیک اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر اتحادیه‌ی اروپا(EU Drugs Agency) نشان می‌دهد که در طول چند سال تعداد بازار‌های سیاه تقلبی از تعدادی که به درستی فعالیت می‌کنند، بیشتر است. حتی با وجود وعده‌ی کیفیت بالای جایگزین Dream و فعالیت در سطح این وب‌سایت، از دست دادن Dream برای کاربران دشوار است. پس از انتشار این اطلاعیه، بسیاری از کاربران به منظور برداشت دارایی‌های خود به Dream هجوم آوردند و با در دسترس نبودن سایت و بارگذاری تصادفی صفحات آن مواجه شدند.

توقف فعالیت Dream موجب رونق بازار‌های دیگر می‌شود

عدم اطمینان نسبت به توقف فعالیت Dream با ورود خریداران و فروشندگان، موجب رونق فروشگاه‌های دیگر در وب تاریک شده است. به‌ نظر می‌رسد در حالی که فروشگاه Wall Street Market دارای مدت زمان از کارافتادگی بالایی است، به عنوان اولویت اصلی انتخاب شده است. کاربری با نام « BloodEngel666» در واکنش به خبر توقف فعالیت بزرگترین فروشگاه وب تاریک نوشت: «خبر توقف فعالیت Dream موجب ناراحتی من شده است. من تنها از Dream استفاده می‌کنم و این سایت هرگز من را مایوس نکرده است.»

در حالی که Dream با چالش‌هایی مواجه است، ثبت نام در TMG متوقف شده است. The Hub هنوز آنلاین نشده است و هم‌اکنون در حوضه‌ی فروشگاه‌های وب تاریک فعالیتی ندارد.

در حالی که Wall Street رمزارزهای بیت‌کوین(BTC) و مونرو(XMR) را پذیرش می‌کند، در بازار سیاره Dream رمزارزهای بیت‌کوین و بیت‌کوین کش(BCH) استفاده می‌شوند. هنوز مشخص نیست که آیا جایگزین Dream نیز چهارچوب کنونی را حفظ خواهد کرد یا خیر. همچنین تاثیر انتقال وب‌سایت بر دامنه‌ی جدید onion بر کاهش حملات DDoS مشخص نیست. خریدارانی که بسیاری از آن‌ها از فروشگاه‌های وب تاریک به منظور تهیه‌ی مواد مخدر استفاده می‌کنند، ماجرای توقف فعالیت Alphabay و هدایت کاربران آن به Hansa را یاد آوری کردند. در آن زمان Hansa به عنوان طعمه(Honeypot) فعالیت کرد و موجب دستگیری افراد زیادی شد، در نتیجه اعتماد به اکوسیستم مبهم فروشگاه‌های وب تاریک کاهش یافت.

هیچ‌گونه شواهدی که مصالحه‌ی Dream را با سیستم اجرای قانون نشان دهد وجود ندارد، اما تا زمانی که جایگزین آن با موفقیت راه‌اندازی شده و اطمینان را به کاربران بازگرداند، گمانه زنی‌ها همچنان ادامه خواهد یافت. آیا دامنه‌ای که به‌منظور راه‌اندازی جایگزین Dream در نظر گرفته شده است، در هنگام راه‌اندازی لوگوی جدید این فروشگاه را نمایش خواهد داد؟ یا همانند زمان دستگیری راس اولبریچ(Ross Ulbricht) بنیانگذار Silk Road، لوگوی اداره‌ی تحقیقات فدرال را نمایش خواهد داد؟ یقینا، جامعه‌ی کاربران فروشگاه‌های وب تاریک مدت زمان زیادی برای دریافت پاسخ این سوال منتظر نخواهند ماند.

نظر شما در رابطه با اطلاعیه‌ی توقف فعالیت Dream و راه‌اندازی وب‌سایت جایگزین چیست؟ آیا ماجرای Silk Road تکرار خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

از طريق
Bitcoin.com
دکمه بازگشت به بالا