اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

برگزاری انتخابات درون حزبی تایلند به کمک بلاکچین

حزب دموکرات تایلند که یکی از بزرگترین احزاب این کشور به شمار می‌رود با استفاده از بلاکچین Zcoin فرآیند انتخابات را برگزار کرد

نکات برگزیده مطلب
  • حزب دموکرات تایلند، که حزب اصلی مخالف دولت در این کشور محسوب می‌شود، تبدیل به اولین حزب سیاسی بزرگ جهان شده است که انتخابات خود را به طور کامل بر روی بلاکچین انجام داده است. اطلاعات این انتخابات با استفاده از سیستم ذخیره‌سازی غیر متمرکز IPFS در بلاکچین Zcoin ذخیره گردیده است.

 

این حزب با استفاده از سیستم رای‌دهی الکترونیکی بر پایه‌ی بلاکچین Zcoin، با موفقیت انتخابات خود را از 1 نوامبر تا 9 نوامبر و با بیش از 120 هزار رای اجرا نمود. از زمان کودتای سال 2014 در این کشور، این نخستین باری است که حزب بزرگ سیاسی دموکرات در این کشور، رهبر خود را با استفاده از آرای اکثریت اعضای حزب تعیین می‌کند.

افزایش اثر گذاری IPFS و Zcoin در کشور تایلند

موزیک تایلندی با نام «Rap Against Dictatorship» که به رکورد 2 میلیون بازدید در طی دو هفته رسیده است، نخستین موزیک ویدئوی سیاسی در تایلند بود که در پی تهدید دولت تایلند به فیلتر ویدئو در یوتیوب، با استفاده از فناوری بلاکچین ذخیره گردید. یک فرد ناشناس با استفاده از سیستم ذخیره‌سازی غیر متمرکز IPFS یک کپی از Rap Against Dictatorship را در یک تراکنش بلاکچین Zcoin که بر اساس پروتکل Zerocoin ایجاد شده است، ذخیره نمود.

حزب دموکرات تایلند با برداشتن یک گام به جلو از IPFS برای ایجاد تحول در فرآیند برگزاری و ثبت یکپارچه‌ی آرای انتخابات استفاده نمود. رای دهندگان می‌توانستند با استفاده از اپلیکیشن رای‌گیری در تلفن همراه با ارائه‌ی تصویر کد شناسایی خود(Photo ID) و نیز حضور در ایستگاه‌های اخذ آرا که با سیستم‌های رسپری پای(Raspberry Pi) کار می‌کند، در رای‌گیری شرکت نمایند.

سپس IPFS برای ذخیره‌ی بسته‌های رمزنگاری شده‌ی داده‌ها که اطلاعات هویتی و آرا را در بر گرفته است، استفاده می‌گردد. سپس این داده‌های رمزنگاری شده در بلاکچین Zcoin ذخیره می‌شود تا تغییرناپذیر شده و توسط کمیسیون انتخابات تایلند(Thai Election Commission) و کاندیدا‌های حزب دموکرات قابل بررسی باشد.

پورامین اینسوم(Poramin Insom) بنیانگذار و سرپرست تیم توسعه‌ی Zcoin با ابزار نظر در زمینه‌ی انتخابات گفت:

من بسیار مفتخرم که Zcoin در اجرای اولین رای‌گیری بزرگ تایلند نقش داشته است. این روش رای‌گیری مشارکت و شفافیت بیشتری را ارائه می‌کند. من معتقدم که به نقطه‌ی عطف بزرگی در تاریخ سیاسی کشورمان دست یافتیم و امیدواریم که احزاب دیگر سیاسی و یا حتی دولتمردان منطقه و نه‌تنها تایلند، بتوانند از تکنولوژی بلاکچین در فرآیند اجرای انتخابات استفاده نمایند. Poramin Insom

 

استفاده از فناوری بلاکچین برای نخستین بار، بیش از 120 هزار نفر از اعضای این حزب را در سراسر کشور، قادر به شرکت در این انتخابات کرده است، در صورتی که در گذشته، تنها یک گروه 250 نفری از روئسای منطقه‌ای این حزب، رهبرشان را انتخاب می‌کردند. شایان ذکر است که رهبر منتخب حزب برای ریاست جمهوری تایلند کاندید خواهد شد.

جزئیات اجرای فرآیند انتخابات بر پایه‌ی بلاکچین

در این انتخابات دورن حزبی تایلند، آبهیست وجاجیوا(Abhisit Vejjajiva) نخست وزیر سابق در یک رقابت شدید سیاسی از رقیب خود وارونگ دچگیتویگروم(Warong Dechgitvigrom) با 67,505 رای در مقابل 57,689 شکست خورد. وجاجیوا پیش از انتخابات از اهمیت آزادی در فرآیندهای دموکراتیک تایلند و موفقیت استفاده از بلاکچین و تاثیر مهم آن بر فرآیند انتخابات در تایلند و کشور‌های دیگری با موقعیت مشابه در جهان، صحبت کرد.

بر اساس اطلاعات حزب دموکرات کلید‌های رمزگشایی(Encryption Keys) مورد استفاده در انتخابات با استفاده از روش رمزنگاری با نام (Shamir’s Secret Sharing Scheme) به چند بخش تقسیم شد. این عمل موجب می‌شود تا برای رمزگشایی اطلاعات انتخابات به اجماع نیاز باشد(هر فرد یک بخش از کلید رمز گشایی را در اختیار داشته و با کنار هم قرار گرفتن کلیه‌ی قسمت‌های کلید رمز گشایی، می‌توان اطلاعات را رمزگشایی کرد). اطلاعات هویتی رای دهندگان تنها می‌تواند با تایید رسمی کمیسیون انتخابات تایلند و یا نماینده‌ی حزب به منظور تایید صلاحیت رای دهندگان، رمزگشایی گردد.

اطلاعات آرا نیز تنها با اجماع و توافق تمامی پنج بخش یعنی سه نماینده‌ی هر کاندیدا به همراه نماینده‌ی کمیسیون انتخابات تایلند و نماینده‌ی حزب، قابل رمزگشایی است.

فعالیت انتخاباتی که از 1-9 نوامبر برگزار شد را می‌توان در بلاکچین Zcoin مشاهده نمود.

نظر شما در زمینه‌ی برگزاری انتخابات با استفاده از بلاکچین چیست؟ آیا ویژگی تغییر ناپذیری بلاکچین می‌تواند انتخابات شفاف‌تری را برای کشور‌ها به ارمغان آورد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
CCN
دکمه بازگشت به بالا