اخبار و مقالاتمقالهپیشنهاد سردبیر

تفاوت میان صرافی‌های متمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز چیست؟

توضیحاتی در رابطه با انواع صرافی رمزارزی و مزایای استفاده از هر کدام از آن‌ها

طی سال‌های اخیر واژه‌ی «رمزارز» به شدت به یک واژه‌ی مهم در سراسر جهان تبدیل شده است. از آنجایی که اقتصادی جهانی در حال حرکت به سمت این صنعت نوبنیاد است، رمزارزها از لحاظ امنیت و اطمینان به یک نگرانی تبدیل شده‌اند؛ بعلاوه، این ارزها دیجیتال هستند و نمی‌توان آن‌ها را جعل کرد، از همین رو سرمایه‌گذاران به سمت خدمات ارائه شده توسط صرافی‌های رمزارزی در حال حرکت هستند.

با افزایش قیمت رمزارزها، میزان تقضای مبادله‌گران و تجار برای ارائه‌ی خدمات مرتبط نیز از صرافی‌های رمزارزی افزایش می‌یابد. در واقع صرافی‌های رمزارزی نقش مهمی در توسعه‌ی صنعت بلاک‌چین ایفا می‌کنند.

به صورت خیلی ساده و خلاصه می‌توان گفت که صرافی‌های رمزارزی به سرمایه‌گذاران اجازه‌ می‌دهند که به صورت آنی خرید، فروش و مبادله‌ی رمزارزی انجام دهند. معمولا صرافی‌های رمزارزی برای انجام صحیح مبادلات و همچنین فعالیت بلند مدت، از ۲۰ رمزارز مختلف یا بیشتر پشتیبانی می‌کنند. زمانی که صحبت از مبادله‌ی باشد، مردم به دنبال دارایی‌های هستند که بتوانند به واسطه‌ی آن سود بیشتری برای کسب و کار خود بدست آوردن، از این رو آن‌ها به دنبال صرافی‌هایی هستند که قابلیت‌های عالی در کنار راه‌حل‌های آماده ارائه کنند.

طبق گزارشاتی که توسط وب‌سایت تجزیه و تحلیل داده‌های صنعت رمزارزی DataLight منتشر شده است، ایالات متحده بیشتری تعداد بازدید ماهیانه از صرافی‌های رمزارزی را به خود اختصاص داده است. در این گزارش آمده که شهروندان این کشور ماهیانه بیش از ۲۲ میلیون مرتبه از ۱۰۰ صرافی رمزارزی برتر جهان دیدن می‌کنند.


 

صرافی‌های متمرکز در مقابل صرافی‌های غیرمتمرکز:

با وجود چنین پیشرفتی، این صرافی‌های رمزارزی به تیتر بعدی اخبار جهان تبدیل خواهند شد!

صرافی‌های رمزارزی متمرکز بسیار شبیه به بانک‌های امروز عمل می‌کنند، این صرافی‌ها:

 • دارای یک مالک هستند.
 • امن هستند.
 • از قوانین و مقررات پیروی می‌کنند.

گرچه صرافی‌های متمرکز در حال حاضر وجود دارند، اما مفهوم صرافی‌های غیرمتمرکز در حال گسترش است؛ علاوه بر این، جنگ علیه صرافی‌های متمرکز آغاز شده است.

احتمالا با مفهوم «اثبات کلید» یا «Proof Of Keys» که توسط آقای تریس مایر(Trace Mayer) یکی از مشاوران مشهور بیت‌کوین ارائه شده، آشنایی دارید. وی به کاربران که مالک مقداری رمزارز بیت‌کوین(با نماد BTC) هستند و آن را در حساب صرافی‌های متمرکز نگهداری می‌کنند، توصیه می‌کند که دارایی‌های رمزارزی خود را به یک کیف‌پول انتقال دهند.

همانطور که می‌دانید، نگهداری دارایی‌های رمزارزی در حساب صرافی‌ها به این معناست که شما دارایی‌های خود را توسط یک سرویس شخص ثالث نگهداری می‌کنید، نه کیف پول خودتان؛ این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌هایی در رابطه با امنیت این دارایی‌های رمزارزی می‌شود.

این مورد دقیقا همان چیزی است که در صرافی HitBTC با آن مواجه شدیم. HitBTC در واقع یک صرافی متمرکز با حجم مبادله‌ی ۴۰ هزار واحد بیت‌کوین است، اما وقتی کاربران برای برداشت رمزارزهای خود اقدام کردند، با پیغام «به صورت موقتی برداشت رمزارز برای این حساب مقدور نمی‌باشد».

 شما باید در رابطه با خطرات نگهداری دارایی در صرافی‌های متمرکز آگاه باشید:

 • این صرافی‌ها ممکن است با حملات هک مواجه شده و شما تمام دارایی‌های خود را از دست بدهید.
 • هرچقدر هم این صرافی‌ها معتبر باشند، ممکن است در عرض یک شب ناپدید شوند.

حالا شما می‌توانید مشکلات و مسائل مربوط به صرافی‌های متمرکز را درک کنید. به همین دلیل صرافی‌های غیرمتمرکز برای کنار زدن مفهوم اثبات کلید و نشان دادن مالکیت شما بر روی دارایی‌هایتان وارد میدان شدند.

این صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند مزایایی زیادی به همراه داشته باشند:

 • به دلیل عدم نیاز به ثبت نام و یا انجام فرایند شناخت مشتری(KYC)، حریم خصوصی در این صرافی‌ها بهتر رعایت می‌شود.
 • هیچ سپرده‌گذاری و یا برداشتی لازم نیست، تمام تراکنش‌ها به واسطه‌ی قرارداد‌های هوشمند امن برنامه‌نویسی شده و به صورت نقطه به نقطه صورت می‌گیرند.
 • هیچ نقطه‌ی شکست، کنترل و یا قانونی وجود ندارد.

تا چند سال قبل صرافی‌های غیرمتمرکز در معرض اشکالاتی قرار داشند و مردم حتی با انجام اشتباهات کوچکی، دارایی‌های خود را از دست می‌دادند. اما امروزه این پلت‌فرم‌ها بسیار بصری شده‌اند و کار کردن با آن‌ها ساده است.

اگر هنوز هم درک درستی از صرافی‌های غیرمتمرکز پیدا نکرده‌اید، می‌توان گفت که این صرافی‌ها به کاربران خود اجازه می‌دهند تا کنترل کامل دارایی‌های رمزارزی خود را در اختیار داشته باشند، علاوه بر این هیچ ارگان و یا شرکت شخص ثالثی در این میان وجود ندارد.

صرافی‌های نقطه به نقطه برای حل کردن تمام مشکلات و مسائل مربوط به پلت‌فرم‌های متمرکز پا به عرصه‌ی وجود گذاشتند. این بدان معناست که کاربران می‌توانند به صورت مستقیم به مبادله با یکدیگر بپردازند و دارایی رمزارزی نیز به جای انتقال از حساب صرافی، مستقیما از کیف‌پول‌ مبادله‌گر به کیف‌پول کاربر دیگر انتقال می‌یابد.

علاوه بر این، برای جلوگیری از هرگونه فعالیت‌های خرابکارانه و کلاهبرداری، صرافی‌های غیرمتمرکز خدمات اوراق قرضه نیز ارائه می‌کنند، کاربران می‌توانند به واسطه‌ی این خدمات دارایی‌های خود را سپرده‌گذاری کرده و پس از انجام مبادله، دارایی خود را برداشت کنند.


 

یک صرافی غیرمتمرکز چگونه کار می‌کند؟

صرافی‌های غیرمتمرکز به این صورت فعالیت دارند که:

 • یک دارنده‌ی رمزارز سفارش خود را برای مبادله‌ی دارایی‌ها با یک دارایی‌ موجود در صرافی غیرمتمرکز به ثبت می‌رساند. این کاربر میزان فروش دارایی، قیمت هر توکن و زمان باقی مانده برای ثبت پیشنهاد خرید دیگر کاربران را تعیین می‌کند.
 • زمانی که سفارش فروش تنظیم شد و به ثبت رسید، یک کاربر دیگر می‌تواند با ارائه‌ی سفارش خرید، اقدام به ثبت پیشنهادات خود کند.
 • هنگامی که زمان مشخص شده توسط فروشنده به پایان رسید از تمام پیشنهاد ثبت شده رونمایی می‌شود و طرفین می‌توانند موارد ثبت شده را مشاهده و بررسی کنند.

 

حالا به روند این مبادله‌ از بیرون نگاه کنید:

 • شما از آدرس کیف‌پولتان برای ورود به این صرافی غیرمتمرکز بلاک‌چینی استفاده می‌کنید.
 • می‌توانید سفارش خرید یا فروش به ثبت برسانید.
 • یک قرارداد هوشمند اجرایی می‌شود و روند انتقال دارایی به پایان می‌رسد.
 • از این صرافی خارج شوید.

با وجود چنین محبوبیتی، بسیاری از استارت‌آپ‌های بلاکچینی به دنبال فهمیدن چگونگی راه‌اندازی یک صرافی غیرمتمرکز هستند. راه‌اندازی یک صرافی غیرمتمرکز احتمالا می‌تواند در نهایت به افزایش سود سهام منجر شود.


آیا صرافی‌های غیرمتمرکز بیت‌کوین به محبوبیت رسیده‌اند؟

به طور کلی جواب این سوال منفی است. اگر به صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، Coinbase یا Bittrex نگاهی داشته باشید، خواهید فهمید که چیزی در حدود ۹۹ درصد مجموع حجم مبادله‌ی رمزارزی توسط این صرافی‌ها صورت می‌گیرد.

دلیل اصلی این عدم محبوبیت هم این است که صرافی‌های غیرمتمرکز قبلا وجود نداشته‌اند و اغلب سرمایه‌گذاران فعلی صنعت رمزارزی نیز سال‌های گذشته به این بازار وارد شده‌اند.

با صرف نظر از این موضوع و توجه به وضعیت فعلی، آیا این صرافی‌های غیرمتمرکز نوظهور عملکرد مناسبی ارائه کرده‌اند؟

اگر شما یک تازه‌ کار هستید، حالا بهترین زمان برای حضور در بحث‌های داغ چگونگی ایجاد صرافی غیرمتمرکز و موارد دیگر است. علاوه براین، این گفتگوها در انجمن‌های عمومی و اجتماعی همچون توییتر، Reddit، Quora و غیره در جریان است.

اگر به Google Trend نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که نرم‌افزار صرافی‌ غیرمتمرکز به یک اولویت تبدیل شده است. یکی دیگر از موارد جالب در رابطه با این موضوع این است که برترین خبر در این زمینه مربوط به راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز بایننس یا DEX می‌باشد.

در زمان مقایسه‌ی ویژگی‌های مطلوب صرافی‌های متمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز، به سادگی می‌توان گفت که صرافی‌های غیرمتمرکز پیروز میدان هستند.

در حال حاضر سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های بایننس(با نماد BNB) خود را با توکن‌های MITH مبادله کنند، این توکن‌ها جدید‌ترین IEO(پیشنهادات مبادله‌ی اولیه) هستند که بر روی پلت‌فرم Binance Launchpad ارائه شده‌اند.

کاربران برای شروع کار باید:

 • نام‌ کاربری، آدرس ایمیل و مراحل تایید هویت را انجام دهند.
 • کاربران باید در زنجیره‌ی بایننس یک آدرس ایجاد کنند.(این شبکه‌ی بلاک‌چینی توسط بایننس ساخته و راه‌اندازی شده است).

 

این صرافی غیرمتمرکز بایننس آنقدر محبوب است که در نهایت شاید بتواند قدرت‌های بدست آمده از طریق مدل‌های غیرقانونی را از بین ببرد.

علاوه برا این مردم در حال حرکت به سمت این استراتژی هستند که می‌تواند به صورت بالقوه مزایای زیادی برای کسب و کارهای مختلف باشد.

با این حال، خبر‌های حاکی از آن است که صرافی غیرمتمرکز استلار نیز در این بازار رقابتی حضور دارد. البته این صرافی به اندازه‌ی صرافی غیرمتمرکز بایننس محبوب نیست.

شاید یکی از دلایل احتمالی این موضوع روند نزولی اخیر قیمت رمزارز استلار(Stellar) باشد. این رمزارز تنها یک هفته‌ی اخیر با کاهش ۲/۸ درصدی ارزش روبرو بوده است.


 

چرا صرافی‌های غیرمتمرکز ساخته شده‌اند؟

با در نظر گرفتن تمام معیار‌های گفته شده، شما باید استراتژی‌های ذیل را هم مورد توجه قرار دهید:

 • کارمزد

کارمزد مبادلات یکی از مناطقی است که اغلب مبادله‌گران و تجار به آن توجه می‌کنند. در رابطه با پلت‌فرم‌های سنتی، مشتریان باید برای هر تراکنش هزینه و کارمزد مشخصی بپردازند، که در پلت‌فرم‌های مبادله‌ی رمزارز این کارمزد متفاوت است.

صرافی‌های متمرکز معمولا درصد مشخصی از هر تراکنش را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند، در صورتی که صرافی‌های غیرمتمرکز مانند دریافت کارمزد در مبادلات سنتی، به ازای هر تراکنش یک کارمزد ثابت دریافت کرده و ارزش تراکنش انجام شده هیچ تاثیری در کارمزد دریافتی ندارد.

از این رو، زمانی که یک تراکنش در صرافی غیرمتمرکز آماده اجرایی شدن است، شما باید یک کارمزد Gas پرداخت کنید تا مبادله‌ی شما از طریق بلاک‌چین تایید شود. Gas نیز معمولا چیزی بین ۰/۰۵ دلار تا یک دلار هزینه دارد.

 • ناشناس بودن

اسناد مربوط به صرافی‌های غیرمتمرکز معمولا به یک مقام مرکزی وابسته نیست. از این رو هیچ الزامی بر روی این صرافی‌ها وجود ندارد. کاربران می‌توانند بدون انجام روند تایید هویت وارد این صرافی‌ها شده و مبادله‌ی رمزارزهای خود را آغاز نمایند.

علاوه بر این، ناشناس بودن به کاربران اجازه می‌دهد تا به ابزار‌هایی دسترسی داشته باشند که در صورت تایید هویت برایشان قابل دسترس نیست. به عنوان مثال می‌توان از صرافی رمزارزی BitMEX یاد کرد که شهروندان آمریکایی حق استفاده از خدمات آن را ندارند.

از سوی دیگر dYdX به عنوان بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز به کاربران اجازه می‌دهد که از تمام خدمات آن بهره‌مند شوند.

 • حق مالکیت

یکی دیگر از ویژگی‌های صرافی‌های غیرمتمرکز رمزارزی، حق مالکیت دارایی‌ها است. در یک صرافی متمرکز مالکیت رمزارزها تماما در دست صرافی قرار دارد، زیرا در اختیار داشتن کلیدهای لازم توسط صرافی باعث می‌شود که در زمان انجام تراکنش‌ها، نیازه به ارائه‌ی اسناد مالکیت رمزارز توسط مشتری نباشد و فرایند‌های اجرایی سریع‌تر انجام شوند. اما این مورد می‌تواند در نهایت منجر به یک سرقت رمزارزی شود.

در رابطه با این موضوع می‌توان از یک مثال واقعی استفاده کرد، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۷۱۳ میلیون دلار رمزارز به سرقت رفته است که بخش اعظم آن توسط هکر‌ها از صرافی رمزارزی Coincheck دزدیده شده است.

در یک صرافی غیرمتمرکز، شما از اینگونه خطرات به دور هستید.

 • نقدینگی

یکی از  بزرگ‌ترین معضلات صرافی‌های متمرکز، نقدینگی است. بدون وجود نقدینگی کافی، بدست‌آوردن و کشف قیمت‌ها بسیار سخت است.

خانم کاترین یوشینا(Catherine Yushina) افسر عملیاتی ارشد صرافی Zeus‌در رابطه با اهمیت نقدینگی در مبادلات رمزارزی گفته است که:

در صنعت رمزارزی می‌توان نقدینگی را به واسطه‌ی دارایی‌های رمزارزی که پشتوانه‌ی دارایی سنتی دارند بدست آورد، این فرایند با اصطلاح پل ارتباطی بازار‌های فیات و رمزنگاری نیز شناخته می‌شود. نقدینگی بیشتر به تراکنش‌های سریع‌تر، قیمت‌های باثبات‌تر و نهایتا شرکت‌کنندگان بیشتر در بازار منجر خواهد شد. افزایش نقدینگی می‌تواند به افزایش سرعت پذیرش عمومی فناوری بلاک‌چین و ابزار‌های رمزنگاری کمک کرده و به «بلوغ» این صنعت ختم شود. با اینکه بحث‌های پیرامون مقابله‌ی دنیای رمزارزی و فیات وجود دارد، اما صنعت رمزارزی بیشتر به عنوان یک افزونه و توسعه عمل می‌کند که هدف آن قدم بعدی تکامل برای بازارهای مالی جهان است.


گزینه‌ی مناسب‌تر را انتخاب کنید

همانطور که دنیایی رمزنگاری برای بلوغ و توسعه و تبدیل شدن به اکوسیستم آینده در حال پیشرفت است، رمزارزها نیز مرکزیت آن را در اختیار دارند. در روز‌های اخیر، رمزارزها و توکن‌ها به ابزار‌هایی برای حدس و گمانه‌زنی سرمایه‌گذاری تبدیل شده‌اند، که به ما امکان دسترسی به پلت‌فرم‌های مبادلاتی را می‌دهد که شکل و نقش بزرگ‌تری در این صنعت بر عهده دارند. تعداد اینگونه استارت‌آپ‌ها که یکی از این دو مدل صرافی را برای ادامه‌ی راه خود انتخاب کرده‌اند، زیاد است.

 

در صورت هرگونه ابهام، سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 3   میانگین: 3.7/5]

منبع
Hackernoon

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا