اخبار داخلیاخبار و مقالات

شرکت توزیع برق استان اصفهان در حال شناسایی ماینر‌هاست

مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت توزیع برق استان اصفهان ادعا کرده است که این شرکت با استفاده از روش داده‌کاوی تمامی مشترکین دارای تجهیزات ماینینگ را شناسایی می‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • بهمن زیاری؛ مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت توزیع برق استان اصفهان اعلام کرده است که ۹۰ درصد از مشترکین شرکت برق که به فعالیت استخراج رمزارزها اشتغال داشته‌اند توسط این شرکت شناسایی شده‌اند. وی همچنین اعلام کرد که از تاریخ پانزدهم خرداد ۱۳۹۹ تا یکم تیر ۳,۵۹۹ دستگاه ماینر با توان مصرفی ۱۳,۵۹۱ کیلووات(۱۳.۵ مگاوات ساعت) از سطح استان اصفهان جمع‌آوری شده است.

تلاش شرکت توزیع برق استان اصفهان برای شناسایی ماینر‌ها

بهمن زیاری؛ مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت توزیع برق استان اصفهان در نشست خبری شرکت توزیع برق استان اصفهان اعلام کرد که استخراج رمزارزها بدون اخذ مجوز از وزارت صمت مصداق تغییر کاربری را شامل می‌شود و در نتیجه تغییر تعرفه‌ی برق مصرفی مشترک شرکت برق را به همراه خواهد داشت. وی ادعا کرده است که شرکت توزیع برق استان با استفاده از روش داده‌کاوی همه مشترکان دارای تجهیزات ماینینگ را شناسایی می‌کند.

زیاری اعلام کرد که از تاریخ پانزدهم خرداد سال جاری(زمان آغاز پیک مصرف برق) تاکنون تعداد ۳,۵۹۹ دستگاه ماینر از سطح استان اصفهان شناسایی و جمع‌آوری شده‌اند. وی اعلام کرد که این تجهیزات مجموعاٌ ۱۳,۵۹۱ کیلووات(۱۳٫۵ مگاوات) توان الکتریکی را مصرف می‌کردند. بر اساس برآورد شرکت توزیع برق استان اصفهان، ماینر‌ها همچنان ۱۲۰ تا ۱۵۰ مگاوات انرژی الکتریکی را در این استان مصرف می‌کنند.

وی همچنین اعلام کرد که بیشترین تجهیزات استخراج رمزارزها در شهرستان‌های خمینی‌شهر، نجف آباد، فلاورجان و شاهین‌شهر شناسایی شده است و در شهرستان‌های غربی استان اصفهان همانند چادگان، دهاقان و نائین تاکنون موردی شناسایی نشده است.

مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت توزیع استان اصفهان تاکید کرد که تجهیزات ماینینگ معمولا در کارگاه‌های صنعتی مستقر هستند. وی اظهار داشت: «مشترکین صنعتی مصرف بالایی دارند و معمولا این مکان‌ها را به ماینر‌ها اجاره می‌دهند تا با تعرفه‌ی صنعتی رمزارز استخراج کنند.»

در همین راستا برخی از کاربران دریافت پیامک‌ در رابطه با فعالیت ماینینگ را از شرکت برق استان اصفهان گزارش کرده‌اند:

پیامک شرکت برق اصفهان

ضرورت اخذ مجوز برای فعالیت ماینر‌ها

بهمن زیاری با اشاره به تعرفه‌ی برق مصوب برای استخراج رمزارزها اظهار داشت که در سال گذشته تعرفه‌ی برق ماینر‌ها در زمان پیک مصرف ۱۸۰۰ و در زمان‌های غیر پیک ۴۵۰ تومان اعلام شده است. وی اعلام کرد که ماینر‌ها می‌توانند پس از اخذ مجوز از وزارت سمت با تعرفه‌ی قانونی ماینر‌ها فعالیت کنند و در غیر این صورت فعالیت آن‌ها غیر مجاز محسوب می‌گردد.

زیاری اعلام کرد که سیاست شرکت برق در این راستا قرار دارد که ماینر‌ها در زمان پیک مصرف فعالیتشان را متوقف کنند. وی افزود: «فعالیت‌های ماینینگ غیرمجاز توسط نیروی انتظامی متوقف می‌شود و شرکت برق مسئولیتی در قبال توقیف تجهیزات آن‌ها نخواهد داشت چراکه تجهیزات ماینینگ کالای قاچاق محسوب می‌شوند.» مدیر دفتر حراست و امور محرمانه‌ی شرکت توزیع استان اصفهان اعلام کرد که ماینر‌های غیر مجاز علاوه بر جریمه‌ی سنگین توسط شرکت برق ملزم به پرداخت جریمه در اداره‌ی تعزیرات نیز هستند.

وی همچنین اعلام کرد که شرکت توزیع برق اصفهان در مواجهه با فعالیت غیرمجاز استخراج رمزارزها مالک ملک را جریمه می‌کند. بر همین اساس میزان جریمه‌ی ماینر‌ها در سال ۹۸ دو میلیارد و بیست و چهار میلیون تومان اعلام شده است. زیاری میزان جمع‌آوری تجهیزات ماینر از نظر توان مصرفی در سال ۹۸ را ۴ مگاوات گزارش کرده که این آمار در سال ۹۹ به ۱۳٫۵ مگاوات افزایش یافته است.

 مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت توزیع استان اصفهان پیش‌بینی کرد که ارزش جریمه‌ی ماینر‌ها در سال ۹۹ به ۷-۸ میلیارد تومان افزایش یابد.

نظر شما نسبت به گزارش مدیر دفتر حراست و امور محرمانه شرکت توزیع برق استان اصفهان در رابطه با فعالیت ماینر‌ها در این استان چیست؟ رویکرد شرکت برق در مقابل ماینر‌ها را در مقایسه با دیگر کشور‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا