اخبار سایر کوین‌ها - Altcoinsاخبار و مقالات

بررسی ۱۰ هزار آدرس بزرگ شبکه‌ی اتریوم اطلاعات جالبی را به همراه داشته است

آدام کوچران تحلیلگر سرشناس و مدیر یک صندوق سرمایه‌گذاری اخیراً بیش از ۱۰ هزار آدرس برتر شبکه‌ی اتریوم را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و اطلاعات بدست آمده را به اشتراک گذاشته است

با وجود تمام اخبار مثبت پیرامون شبکه‌ی بیت کوین و بروزرسانی‌های آتی آن، آقای آدام کوچران(Adam Cochran) تحلیلگر سرشناس و مدیر یک صندوق سرمایه‌گذاری اخیرا با انتشار چندین پست توییتری به انتشار یافته‌های خود در رابطه با بررسی انجام شده بر روی ۱۰ هزار آدرس اتریوم پرداخت است. این تحقیقات در رابطه با نحوه‌ی توزیع، سودآوری، احساسات بازار و فعالیت وال‌های این شبکه‌ی رمزارزی اطلاعات شگفت انگیز ارائه کرده است. در این مقاله سعی شده تا یافته‌های این تحقیقات به صورت خلاصه ارائه شود.

شبکه‌ی اتریوم ETH Ethereum

چقدر اتریوم در این ۱۰ هزار آدرس موجود است؟

در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که ۱۰ هزار آدرس مورد بررسی حدود ۹۱/۷ میلیون واحد رمزارز اتر، و هزار آدرس برتر نیز حدود ۷۰/۷ میلیون واحد اتر را درون خود جای داده‌اند. در ادامه گفته شده که ۱۰۰ آدرس برتر نیز نزدیک به ۳۷/۸ میلیون رمزارز اتر را تحت مدیریت خود دارند؛ این یافته‌ها درحالیست که به نظر می‌رسد ۱۰ آدرس برتر مورد بررسی حجم باور نکردنی ۱۶/۶ میلیون رمزارز ETH را تحت مدیریت دارند، رقمی که نزدیک به ۱۷ درصد مجموع ذخیره‌ی اتریوم را شامل می‌شود. بنابراین ۱۰ هزار کیف‌پول مورد بررسی به طور متوسط شامل ۹۱۷۰ واحد رمزارز اتریوم بوده‌اند.

اگر قرارداد‌های هوشمندی که مقداری توکن در اختیار دارند را از این معیارها حذف کنیم، ۱۰ هزار آدرس برتر چیزی حدود ۵۷/۲ میلیون واحد رمزارز اتریوم، هزار آدرس برتر حدود ۴۲/۵ میلیون واحد رمزارز اتریوم و ۱۰۰ آدرس برتر نیز مدیریت ۲۶/۴ میلیون رمزارز اتریوم را برعهده دارند.

عدم تمرکز در اتریوم و بیت کوین

نتایج بدست آمده حاکی از آن است که بیت کوین و اتریوم به شدت توزیع شده هستند و واقعاً شبکه‌هایی غیرمتمرکز می‌باشند، تاجایی که سایر شبکه‌های رمزارز موجود با فاصله‌ی زیادی از این دو قرار دارند.

در گزارشات فوق‌الذکر گفته شده که:

  • ۱۰ هزار سرمایه‌گذار برتر شبکه‌ی بیت کوین چیزی حدود ۵۷/۴۴ درصد مجموع ذخایر بیت کوین را تحت مدیریت خود دارند.
  • ۱۰ هزار سرمایه‌گذار برتر شبکه‌ی اتریوم حدود ۵۶/۷۰ درصد مجموع ذخایر اتریوم را تحت کنترل خود دارند.

این درحالیست که در رابطه با سایر پروژه‌های رمزارزی گفته شده:

  • ۱۶ نگهدارنده‌ی برتر شبکه‌ی ریپل حدود ۵۵/۲ درصد مجموع ذخایر این رمزارز را تحت کنترل خود دارند.
  • ۱۱۰۰ سرمایه‌گذار برتر شبکه‌ی بیت کوین کش نزدیک به ۵۶/۸ درصد مجموع ذخایر این رمزارز را تحت کنترل خود دارند.
  • ۱۲۵۹ سرمایه‌گذار برتر شبکه‌ی بیت‌کوینSV نزدیک به ۵۵/۶ درصد از مجموع ذخایر این رمزارز را تحت کنترل خود دارند.
  • در شبکه‌ی لایت‌کوین نیز ۳۰۰ سرمایه‌گذار بزرگ آن نزدیک به ۵۴/۳ درصد از مجموع ذخایر این رمزارز را تحت کنترل خود دارند.
  • در شبکه‌ی ترون ۱۰۳۱ نگهدارنده‌ی بزرگ آن حدود ۵۱/۱ درصد از مجموع ذخایر این رمزارز را تحت کنترل خود دارند.

چه تعداد توکن ETH واقعاً وجود دارد؟

اعتقاد بر این است که مجموع ذخایر رمزارز اتریوم که در حال حاضر وجود دارد ۱۱۰ میلیون واحد می‌باشد، موضوعی که از نظر فنی کاملاً اشتباه است. این رقم نشان دهنده‌ی مجموع ذخایر بیت کوین است و بدون در نظر گرفتن اصلاحات، توکن‌های از دست رفته، سوخته و یا غیرقابل دسترسی محاسبه شده است.

در تحقیقات فوق مشخص شد که ۶/۲ میلیون واحد توکن ETH تا به این لحظه سوخته است و ۳/۸ میلیون واحد دیگر نیز یا سوخته و یا برای همیشه از دست رفته است. این بدان معناست که ۹ درصد از مجموع ذخایر اتریوم تا به این جای کار از بین رفته و برای همیشه غیرقابل دسترسی می‌باشد؛ بنابراین مجموع ذخایر در حال گردش اتریوم از این پس باید ۱۰۰ میلیون واحد در نظر گفته شود.

در مجموع چه تعداد اتریوم را می‌توان سپرده‌گذاری کرد؟

در تحقیقات آدام کوچران مشخص شد که تنها ۴۴/۶ میلیون واحد توکن اتریوم(از مجموع ۱۱۰ میلیون واخد) قابلیت سپرده‌گذاری و دریافت سود را دارند. این رقم پس از پالایش داده‌های ارائه شده توسط تمامی صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز، قرارداد‌های هوشمند قفل شده و محاسبه‌ی توکن‌های گم‌شده/غیرقابل دسترسی، بدست آمده است.

Ethereum اتریوم

زمانی که فاز صفر پروژه‌ی نسخه‌ی دوم اتریوم(ETH 2.0) در ماه جولای یا آگوست ۲۰۲۰ را‌ه‌اندازی شود، این امکان وجود نخواهد داشت که تمام این ۴۴/۶ میلیون واحد توکن را به عنوان سپرده‌گذاری جهت دریافت سود ارائه کرد.

برای دریافت سود چه تعداد اتریوم را می‌توان سپرده‌گذاری کرد؟

آقای کوچران از یک مدل توزیع استاندارد کمیتی سازگار برای تعیین میزان اتریوم سپرده‌گذاری شده در زمان راه‌اندازی نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم، استفاده کرده است. این ارقام براساس این یافته‌ها محاسبه شده که تنها ۴۴/۶ میلیون واحد اتریوم قابلیت سرمایه‌گذاری را دارند.

براساس مدل توزیع توکن آقای کوچران شبکه‌ی انریوم شامل:

  • ۲/۵ درصد مبتکران
  • ۱۳/۵ درصد پذیرندگان اولیه
  • ۳۴ درصد اکثریت اولیه

طبق مدل فوق، مبتکران شبکه‌ی اتریوم نزدیک به ۲/۵ درصد این شبکه را تشکیل می‌دهند که رقمی معادل ۱/۱۵ میلیون واحد اتریوم را سپرده‌گذاری کنند. پذیرندگان اولیه نیز ۱۳/۵ درصد این شبکه را در اختیار دارند که رقمی معادل ۶ میلیون واحد اتر را شامل می‌شود. اکثریت اولیه نیز که ۳۴ درصد شبکه‌ی اتریوم را تشکیل می‌دهند، قابلیت سرمایه‌گذاری ۱۵/۱ میلیون واحد اتر را دارند.

توضیحات فوق نشان می‌دهد که مجموع توکن‌های قابل سرمایه‌گذاری پس از ارائه‌ی نسخه‌ی دوم اتریوم نزدیک به ۲۲/۳ میلیون واحد(از مجموع ۴۴/۶ میلیون) است. در آغاز کار احتمال داده می‌شود که پاداش سپرده‌گذاری شبکه‌ی اتریوم چیزی بین ۱۷ تا ۲۰ درصد باشد، البته پس از اینکه سرویس‌های اشتراکی و قابل دسترسی عمومی سپرده‌گذاری در اختیار کاربران قرار بگیرند، این ارقام با افت محسوس روبرو خواهند شد. گفته می‌شود که پس از راه‌اندازی کامل نسخه‌ی دوم اتریوم این رقم با افت ۴ تا ۶ درصدی روبرو خواهد شد، اما برای رسیدن به این نقطه احتمالاً به چند سال دیگر زمان لازم داریم.

سطح فعالیت شبکه‌ی اتریوم بسیار بالاست

بررسی ۱۰ هزار آدرس برتر شبکه‌ی اتریوم یافته‌های جالب دیگری نیز در اختیار محققان گذاشته است. در این تحقیقات مشخص شد که شبکه‌ی اتریوم به شدت فعال بوده و یک شبکه‌ی مرده به شمار نمی‌آید. به عنوان مثال، طی ۳۰ زور گذشته نزدیک به ۶۴/۵۳ درصد اتریوم ذخیره شده در کیف‌پول‌های برتر این شبکه‌ی رمزارزی یا مبادله شده و یا صرف هرینه‌ی خرید چیزی شده است. نزدیک به ۱۴/۰۲ درصد از این دارایی‌های رمزارزی در کیف‌پول‌های سرد به مدت یک سال یا بیشتر ذخیره شده‌اند و ۹/۷۱ درصد دیگر نیز بین یک ماه تا یک سال هیچ فعالیت یا جابجایی نداشته‌اند. همچنین گفته شده که حدود ۱/۷۶ درصد نیز در قرارداد‌های قفل شده به صورت دست نخورده باقی مانده است.

نهنگ‌های اتریوم در حال بزرگ‌تر شدن هستند

براساس تحقیقات فوق سطح فعالیت برترین حساب‌های رمزارزی شبکه‌ی اتریوم در مقایسه با سایر آدرس‌های موجود در حال افزایش است؛ این موضوع بدان معناست که نهنگ‌ها در حال جمع‌آوری اتریوم بیشتر هستند. طی شش ماه گذشته نهنگ‌های شبکه‌ی اتریوم با رشد ۶ درصدی روبرو بوده‌اند(نزدیک به ۵۵۰ میلیون دلار جریان سرمایه‌ی ورودی برای آن‌ها به ثبت رسیده است). طی شش ماه گذشته وال‌های شبکه‌ی بیت کوین در مجموع ۶۵۰ میلیون واحد رمزارز اتریوم خریداری کرده‌اند.

نهنگ‌های جوان وارد می‌شوند

در ۱۰ هزار آدرس مورد بررسی مشخص شد که تعداد حساب‌های تازه ساخته شده که در حال خرید حجم بالایی اتریوم هستند، به شدت رو به افزایش است.

شبکه‌ی اتریوم ETH Ethereum

این آدرس‌های تازه وارد معمولاً چیزی بین ۱۰۰ هزار دلار تا ۲۵۰ هزار دلار رمزارز اتریوم خریداری می‌کنند، رقمی که نزدیک به ۶ درصد مجموع ۱۰ هزار آدرس‌ برتر این شبکه‌ی رمزارزی است. در این تحقیقات تایید شد که طی شش ماه گذشته در مجموع ۱۰۰ میلیون دلار رمزارز اتریوم توسط نهنگ‌های تازه‌وارد خریداری شده است.

ثروت بدون مالکیت اتریوم

در تحقیقات فوق‌الذکر مشخص شد که در ۱۰ هزار آدرس برتر شبکه‌ی اتریوم ۳۴۷ آدرس جنسیس و اولیه وجود دارد که هرگز موفق به دریافت حق مالکیت دارایی‌هایشان و جابجایی آن‌ها نشده‌اند. این دارایی‌های دست نخورده ۱/۷ میلیون واحد اتریوم به ارزش تقریبی ۳۴۰ میلیون دلار تخمین زده شده‌اند.

اعتماد به نفس توسعه‌دهندگان و بنیانگذاران اصلی این پروژه

بنیانگذاران شبکه‌ی اتریوم، توسعه‌دهندگان هسته و گیرندگان اصلی این شبکه‌ی رمزارز(که حداقل ۵۶/۴ درصد اترهای جنسیس را در اختیار دارند) همچنان نسبت به آینده‌ی این شبکه امیدوار بوده و بخش اعظم دارایی‌های خود را دست نخورده نگهداری می‌کنند. اولین خریداران شبکه‌ی اتریوم که توانسته‌اند مالکیت دارایی‌های خود را در اختیار بگیرند(نزدیک به ۹۸ درصد) اکنون بیش از ۷۵ درصد توکن‌های خریداری شده‌ی خود را دست نخورده نگه داشته و تمایل به فروش آن‌ها ندارند.

سطح استفاده از اتریوم و بیت کوین به عنوان پول

زمانی که صحبت از سطح استفاده باشد، اتریوم نزدیک به ۴۴۰ برابر بیشتر از بیت کوین تراکنش رمزارزی به ثبت می‌رساند.

شبکه‌ی اتریوم ETH Ethereum

آمار نشان می‌دهد که طی ۹۰ روز گذشته نزدیک به ۱۶/۲ میلیون واحد رمزارز اتریوم به عنوان پول یا گس برای تبادلات رمزارزی مورد استفاده قرار گرفته است. در مقابل، در چهارچوب زمانی ۹۰ روزه، تنها ۶۵ هزار واحد رمزارز بیت کوین برای پردازش پرداخت‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

ماینرها در حال افزایش سطح دارایی هستند

تجزیه و تحلیل ۱۰ هزار آدرس برتر شبکه‌ی اتریوم نشان داد که ماینرهای این شبکه‌ی رمزارزی نیز اکنون به دنبال جمع‌آوری رمزارز و افزایش سطح دارایی‌های تحت مدیریت خود هستند. طبق داده‌های منتشر شده، طی شش ماه گذشته ماینرهای شبکه‌ی بیت کوین حدود ۱/۱۵ میلیون واحد رمزارز اتریوم(با ارزش تقریبی ۲۳۰ میلیون دلار) رمزارز در کیف‌پول‌های خود ذخیره کرده‌اند. این اولین مرتبه در تاریخ شبکه‌ی اتریوم است که ماینرها به دنبال جمع‌آوری و افزایش سطح دارایی‌های تحت مدیریت خود هستند.

در حال حاضر فرایند ماینینگ هزینه‌ی جاری زیادی از جمله هزینه‌ی برق، هزینه‌ی اجازه‌ی فضای کافی، خرید سخت‌افزارهای محاسباتی بروز و جدید و سایر مواردی از این دست به همراه دارد، بنابراین ماینرها برای ادامه‌ی فعالیت خود به طور معمول اقدام به فروش بخشی از درآمد رمزارزی خود می‌کنند. این احتمال وجود دارد که پس از راه‌اندازی فاز صفر نسخه‌ی دوم شبکه‌ی اتریوم ماینرها به دنبال آن هستند که بخشی از درآمدهای رمزارزی خود را به منظور سپرده‌گذاری و دریافت سود به کیف‌پول‌های رمزارزی انتقال داده باشند.

سپرده‌گذاری در صرافی‌های رمزارزی رو به افزایش است

طی شش ماه گذشته، سطح سپرده‌گذاری دارایی در صرافی‌های مبادله‌ی رمزارز با افزایش ۵ برابری روبرو شده است و از ۱۱ هزار واحد اتریوم در روز به ۵۵ هزار واحد اتریوم رسیده است. افزایش روند سپرده‌گذاری معمولاً به دلیل شروع روند نزولی در بازار و یا فروش گسترده جهت جلوگیری از ضرر مالی آغاز می‌شود؛ اما هنگام آغاز این روند خریداران بزرگ بر روی فروشندگان فشار مضاعف ایجاد کرده و باعث سقوط هرچه بیشتر قیمت‌ها می‌شوند. در سه مرحله‌ی قبلی که سطح سپرده‌گذاری صرافی‌های مبادلاتی چنین افزایشی را شاهد بوده است، بازار رمزارزها نزدیک به ۴۰ درصد سقوط کرده است. حال به نظر می‌رسد که برای اولین بار در تاریخ صنعت رمزارزها، عکس این عمل رخ داده است.

مشتریان سازمانی و پتانسیل رشد اقتصاد غیرمتمرکز

یک تحول شگفت‌انگیز دیگر نیز در صنعت رمزارزها در حال رخ دادن است، و آن هم این است که موسسات مالی و نهادهای بزرگ و شناخته شده‌ای همچون جی‌پی مورگان(JPMorgan Chase)، رددیت(Reddit)، شرکت ای‌بی‌ام(IBM)، مایکروسافت(Microsoft)، آمازون(Amazon) و وال‌مارت(Walmart) نیز به خرید حجم بالایی رمزارز به ویژه اتریوم روی آورده‌اند.

شبکه‌ی اتریوم ETH Ethereum

در حال حاضر ۶ درصد از ۱۰ هزار آدرس برتر شبکه‌ی اتریوم از خدمات مربوط به اقتصاد غیرمتمرکز(DeFi) استفاده می‌کنند. از آنجا که بخش زیادی از حجم مبادله‌ی نرم‌افزارهای غیرمتمرکز ناشی از کیف‌پول‌های کوچک است، همچنان یک پتانسیل بزرگ برای رشد این حوزه وجود دارد؛ البته این رشد ناگهانی و بالقوه زمانی آغاز می‌شود که نگهدارندگان و سرمایه‌گذاران بزرگ به این حوزه وارد شوند.

نظر شما در رابطه با نتایج بدست آمده از تحقیقات آقای کوچران چیست؟ آیا به زودی شاهد شکوفایی هرچه بیشتر شبکه‌ی اتریوم و اقتصاد غیرمتمرکز خواهیم بود؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 1   میانگین: 3/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن