اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

حمله مدیرعامل ریپل به بیت‌کوین

مدیر اجرایی Ripple می گوید بیت‌کوین پول چینی­‌هاست!

مدیر عامل رمز ارز ریپل در زمان برگزاری یک کنفرانس به قدرت عظیمی که استخرهای ماینینگ چینی در شبکه بیت کوین دارند اشاره کرد.

اخیراً نگرانی از متمرکز بودن استخراج بیت‌کوین افزایش یافته چرا که درصد قابل توجهی از توان ماینینگ به چهار استخر بزرگ اختصاص دارد.

مدیر عامل ریپل براد گارلونگز، به نکته‌­ای ظریف در توان هشینگ بیت‌کوین اشاره می­‌کند: اکثر این توان توسط استخر­های چینی کنترل می­‌شود. او برای اولین بار در یک سخنرانی و در هنگام برگزاری کنفرانس Stifel Financial که سال ۲۰۱۸ برگزار شد، به این موضوع اشاره کرد. او گفت:

« برخی افراد برجسته، حتی استیو ووزنیاک گفته­‌اند که جهانی را متصورند که در آن بیت کوین پول اصلی است. من فکر می­‌کنم این تصور پوچی است. فکر نمی‌­کنم چنین اقتصاد بزرگی بتواند پدیدار شود. بهر حال از نظر من بی‌معنی است. من داستان دیگری را به شما می­گویم که کمتر مورد توجه است، اما ارزش بررسی کردن را دارد. بیت‌کوین واقعاً توسط چین کنترل می­شود. چهار ماینر در چین وجود دارند که بیش از ۵۰ درصد بیت کوین را کنترل می­کنند. از کجا بدانیم که چین دخالت نمی­کند؟ چند کشور می‌­خواهند از ارزی که توسط چینی­‌ها کنترل می‌­شود استفاده کنند؟ این اتفاق تحقق نخواهد یافت.»

این صحبت در ابتدا ممکن است پارانوئید بنظر برسد اما با نگاهی به آمارها به وضوح مشخص است که گارلونگز تنها قصد بازار گرمی ندارد. BTC.com، Antpool، F2Pool و BTC.TOP همگی دو ویژگی مشترک دارند: همه‌­ آن­ها چینی هستند و سهم بزرگی از کل عملیات استخراج بیت کوین را تشکیل می‌دهند.

بعلاوه آن­ها ۵۸٫۹% از کل هش ریت بیت کوین را دارا هستند. این مقدار برای وقوع اجماع در شبکه کافی است. اگر ما تمامی عملیات ماین با‌ اهمیت در چین (استخراج کنندگانی با بیش از ۲% نرخ هشریت شبکه) را به آن اضافه کنیم، به عدد ۷۵٫۳% می‌­رسیم.

با این وجود نکته­‌ای که گارلونگز به آن اشاره نکرد، این است که در صورتی که دولت چین به طور ناگهانی شروع به منحرف کردن استخرها کند، ماینرهای مستقل به استخرهای دیگرملحق خواهند شد.

بهرحال هیچ تضمینی وجود ندارد که بیت کوین بتواند چنین حمله­ای را پشت سر بگذارد، این یک ضعف ذاتی در رمز‌ارزهای برپایه‌ proof-of-work  (رمز‌ارزهایی که بوسیله عملیات ماینینگ بدست می‌­آیند) است. در حقیقت یک بازی موش و گربه بین منافع چین از یک طرف و نظام بانکداری از طرف دیگر است.

در سناریوی دوم، اگر بیت کوین تسلیم فشار­های دولتی شود که میزبان بخش عظیمی از توان هشینگ جهان است، کوچ به سمت رمز ارزهای برپایه­ی proof of stake (کسب رمز ارز از طریق سود نگهداری آن در کیف پول) را به خوبی شاهد خواهیم بود.

نظرتان را در این باره جایگاه بیت‌کوین و ریپل به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
منبع
کریپتووست
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن