اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

سرویس بلاک‌چینی آزور مایکروسافت بی‌سروصدا تعطیل شد!

شرکت مایکروسافت قصد دارد از تاریخ ۱ام سپتامبر تمامی سرورهای مربوط به سرویس ابری بلاک‌چین آزور(Azure Blockchain) را خاموش کرده و ارائه‌ی خدمات مربوطه را متوقف کند

نکات برگزیده مطلب
  • سرویس بلاک‌چینی آزور(Azure) شرکت مایکروسافت که شش سال قبل عنوان یک فضای آزمایشی یا SandBox به واسطه‌ی همکاری برخی توسعه‌دهندگان اتریوم و شرکت کانسنسیس ساخته شد و خدمات بلاک‌چینی در اختیار سازمان‌ها و نهاد‌های بزرگ قرار می‌داد، اکنون به انتهای راه رسیدن و قرار است برای همیشه غیر فعال شود. شرکت مایکروسافت قصد دارد در تاریخ ۱۰ام سپتامبر سرورهای مربوط به سرویس ابری بلاک‌چین آزور(Azure Blockchain) را خاموش کرده و دیگر قرارداد همکاری جدید منعقد نمی‌کند. در حال حاضر هیچ گزارشی در رابطه با دلایل احتمالی این رویداد منتشر نشده است، با این حال مایکروسافت به مشتریان سازمانی خود که شامل بانک جی‌پی‌مورگان، شرکت جی‌ای آویشن(GE Aviation)، خطوط هوایی سنگاپور، استارباکش و ایکس‌باکس است، هشدار داده است که به دنبال یک سرویس جایگزین باشند.

مایکروسافت کنار کشید

شرکت مایکروسافت قصد دارد در تاریخ ۱۰ام سپتامبر سرویس ابری بلاک‌چین آزور(Azure Blockchain) را بدون هرگونه توضیحی غیرفعال کرده است و از این پس هیچ قرداد همکاری جدیدی را قبول نمی‌کند.

براساس اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت این پروژه‌ی بلاک‌چینی عظیم، برخی از مشتریان بلاک‌چین آزور عبارتند از بانک جی‌پی‌مورگان، شرکت جی‌ای آویشن(GE Aviation)، خطوط هوایی سنگاپور، استارباکش و ایکس‌باکس.

بیانیه‌ی مربوط به توقف فعالیت‌های بلاک‌چین آزور روز دوشنبه به دور از هرگونه هیاهوی خبری در اسناد مایکروسافت منتشر شد و به تمام مشتریان فعلی اطلاع داد تا به یک سرویس جایگزین مهاجرت کنند. در حال حاضر تنها جایگزین احتمالی استفاده از بلاک‌چین شرکتی کانسنسیس به نام Quorum است.

microsoft_azure-card

جوزف لوبین(Joseph Lubin) بنیانگذار و مدیرعامل فعلی شرکت کانسنسیس(ConsenSys) با استقبال از تمام مشتریان آزور اعلام کرده است که:

گسترش سطح همکاری ما با شرکت مایکروسافت به سازمان‌ها کمک می‌کند تا از سیستم Quorum کانسنسیس بهره‌مند شوند و از این شبکه‌ی بلاک‌چینی برای ارائه‌ی خدمات مدیریت شده در سطح سازمانی که به راحتی قابل تنظیم و استقرار است، استفاده کنند. Joseph Lubin

یک پروژه‌ی بلاک‌چینی موفق

تام کرهو(Tom Kerhove) یکی از توسعه‌دهندگان و معماران شبکه‌ی بلا‌ک‌چینی مایکروسافت روز ۱۲ام می با انتشار یک پست توییتری اظهار داشت که «به نظر می‌رسد که سرویس بلاک‌چینی آزور دیگر در دسترس قرار نخواهد داشت». این پست توییتری باعث سروصدای زیادی شد و کاربران را نسبت به توقف فعالیت بخش بلاک‌چینی مایکروسافت آگاه ساخت.

سرویس بلاک‌چینی مایکروسافت در واقع یک پروژه‌ی شش ساله است که به عنوان یک فضای آزمایشی یا SandBox در سال ۲۰۱۵ و به واسطه‌ی همکاری برخی توسعه‌دهندگان اتریوم و شرکت کانسنسیس ساخته شد. هدف اصلی از راه‌اندازی این سرویس توسط شرکت مایکروسافت ایجاد یک بازار بلاک‌چینی معتبر بود که به مشتریان امکان «کشف فناوری‌های مبتنی بر بلاک‌چین و خدمات ارزش افزوده» را می‌داد.

علی‌رغم اینکه اعلام شده هیچ سرویس جدیدی به مشتریان ارائه نخواهد شد، صفحه‌ی ثبت نام در آزور همچنان باز است و مایکروسافت آن را حذف نکرده است.

این یکی از اولین راه‌حل‌های بزرگ مبتنی بر فناوری بلاک‌چین است که به دلایل نا مشخص در حال بستن درب‌های خود بر روی مشتریان سازمانی می‌باشد، با این حال به نظر می‌رسد که سایر شرکت‌های فعال در زمینه‌ی فناوری بلاک‌چین که خدمات بلاک‌چینی در سطح سازمانی ارائه می‌کنند از جمله آی‌بی‌ام(IBM)، کانسنسیس، هایپرلجر، آمازون و هوآوی، همچنان به فعالیت خود ادامه داده و قصد تعطیلی سرویس‌های سازمانی خود را ندارند.

نظر شما در رابطه با تعطیلی سرویس‌های بلاک‌چین سازمانی شرکت مایکروسافت چیست؟ چه عواملی باعث شده تا مایکروسافت این سرویس خود را تعطیل کند؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا