اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

دلیل سقوط قیمت در بازار ارز‌های دیجیتال چه بود؟

3 دلیل احتمالی برای سقوط قیمت ارز‌های دیجیتال در هفته قبل

300 میلیارد دلار سقوط ارزش تنها در 36 ساعت !
سقوط بازار ارزهای رمزنگاری شده در این هفته احتمالا باعث خسارات چشمگیری برای بسیاری از سرمایه‌گذاران و همچنین باعث ترس کسانی که قصد شروع سرمایه‌گذاری و ورود به این عرصه را داشتند، شده است.
در حالی که بازار در چند ماه گذشته به همراه بسیاری از ارزهای نه چندان قوی توانست به بالاترین رکورد قیمتی خود دست یابد و رشد خوبی را تجربه کند، در حالی که مارکت کپ ارزهای دیجیتالی نه چندان توسعه یافته‌ای همچون Dogecoin و یا کوین‌های ضعیفی همچون Dentacoin توانستند از حجم شبکه‌ی 1 میلیارد دلار عبور کنند، از صبح روز سه‌شنبه تمام بازار این عرصه به ناگهان فرو ریخت.
بسیاری یا به عبارت دیگر تقریبا تمامی ارزهای مجازی پیشرو در این صنعت نرخ سقوط ارزش دو رقمی را به خود دیدند. دو ارز پیشرو در لیست برترین ارزهای مجازی یعنی اتریوم و بیت‌کوین نیز از این قائده مستثنی نبوده و به تربیت قیمت‌های زیر هزار دلار و 10 هزار دلار را تجربه کردند. همچنین ریپل (XRP) که ارز مجازی مرتبط با تشکیلات استارت‌آپ بلاک‌چین شرکت Ripple Inc است نیز پس از آنکه این ارز به عنوان یک چشم انداز زیبا و قابل ارتقاء به مدت یک ماه برای سرمایه‌گذاران خورده فروش و تازه کار صدر نشین بود، تقریبا 50 از ارزشش را در روز سه‌شنبه از دست داد.
مانند همیشه علاقه‌مندان به ارزهای مجازی نیز در رسانه‌های اجتماعی اعلام کردند که دارایی‌های خود را نگه دارید، در حقیقت هم‌اکنون بهترین فرصت برای خرید ارزهای مجازی قبل از یک جهش قیمتی است.
افراد دیگر که در طول چهار سال گذشته و یا کلا طی سال‌های قبل نتوانسته‌اند دربرابر این چنین اتفاقاتی صبر کنند و ممکن است به هر دلیلی حتی از روی ترس دارایی‌های مجازی خود را به فروش رسانده باشند، ممکن است از خودشان این سوال را بپرسند که دقیقا چه اتفاقی در حال رخ دادن است. با توجه به اینکه بازار در حال بازگشت به قدرت و افزایش ارزش در چهارشنبه شب بود، بسیار سخت است که مورد هرچند کوچکی را به عنوان یک دلیل برای این اتفاقات مشخص کرد اما نکته‌ای که می‌توان به آن توجه کرد این است که نوعی یکپارچگی در این رویداد وجود داشته که باعث این کاهش ارزش به صورت عمومی شده است.

طعم تلخ قانونگذاری
یکی از اولین دلایلی که برای این کاهش ارزش‌ها می‌توان نام برد شاید موضع‌گیری‌های شدید دولت‌ چین و به تازگی کره جنوبی نسبت به آن‌ها باشد که باعث فراری شدن سرمایه‌گذاران از این صنعت شده است.
چین در گذشته نیز توانسته به تنهایی دلیلی برای سقوط ارزش بازار باشد. به عنوان مثال در سال 2013 دولت چین همکاری شرکت‌های مالی این کشور را با صرافی‌های بیت‌کوین را ممنوع اعلام کرد و باعث یک کاهش قیمت شدید در آن زمان شد.
گرچه در ماه سپتامبر زمانی که چین مجوز کار با ارائه‌ی اولیه‌ی کوین (ICO) را ممنون کرد بازار دچار اغتشاش شد و تقریبا به سوی تعطیل شدن تمام صرافی‌های ارزهای مجازی در کشور کشیده شد، اما بازار ارزهای مجازی در آن زمان بسیار متنوع شده بود و به همین دلیل این صنعت در مدت زمان کمتری توانست به ثبات بازگردد.
اخیراَ قانون‌گذاران کره جنوبی تمام ماه در حال نشان دادن بی‌میلی خود نسبت به صنعت ارزهای مجازی بوده‌اند و بانک‌ها با بررسی در روابط‌ تجاری در ارزهای مجازی و همچنین سرمایه‌گذاران با دریافت جریمه جهت داشتن‌ حساب‌های تراکنش‌ ناشناس روبرو بوده‌اند. تمامی این سخت‌گیری‌ها در این کشور نسبت به ارزهای مجازی روز دوشنبه به صورت جهانی فاش شده است.
لانره سارومی (Lanre Sarumi) مدیر عامل شرکت Riskbone که یک شرکت ارائه دهنده خدمات مدیریت ریسک است و همچنین مدیر عامل شرکت Leveltradingfield است که طراحی نوعی بازی برای شرطبندی بر روی قیمت بیت‌کوین را انجام داده، وی گفته است:

هر خبری که در مورد این چنین قانون‌گذاری‌های سخت‌گیرانه منتشر می‌شود بر روی مسیر سقوط ارزش این صنعت فشار وارد می‌کند. Lanre Sarumi

 

همچنین میکائیل گراهام (Michael Graham) تحلیلگر Canaccord Genuity که یک بانک سرمایه‌گذاری در نیویورک است نیز چنین گفته‌هایی را تکرار کرده و گفته است که این وضعیت قانونی‌گذاری ” به مردم کمک کرد تا بتوانند هشدارهای منفی‌گرایانه مربوط به این صنعت را به وسیله خودش بهتر درک کنند.”

بازگشت به آینده؟
دومین نکته که می‌تواند در نوع خودش جالب هم باشد این است که در حال حاضر تعداد بسیار بیشتری افراد تکنیکی و دارای اطلاعات زیاد در بازار ارزهای مجازی فعالیت می‌کنند که طبق گفته Sarumi تغییرات جمعیت شناختی نیز می‌تواند موجب تشدید این رکود شود.
درحالی که علاقه برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال برای این چنین افرادی به اصطلاح سرمایه‌گذاری مصنوعی در حال گسترش است و به چشم یک توسعه سودمند دیده می‌شود، استفاده آن‌ها از ابزارهای پیچیده در بازار می‌تواند بر قیمت ارزهای موجود تاثیر گذار باشد، به ویژه سرمایه‌گذاران کوچک و تازه کار که حضورشان در این عرصه می‌تواند مثبت واقع نشود.
همچنین می‌توان گفت که سرمایه‌گذاران با تجربه‌تر ” باعث جلوگیری از ضرردهی خود در سطوح حمایتی می‌شوند.”
این جلوگیری از ضرردهی به معنای این است که سفارشاتی با یک واسطه برای انجام عملیات فروش دارایی زمانی که به یک قیمت خاص می‌رسد، صورت می‌گیرد. اگه تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران در یک قیمت خاص از ضرردهی جلوگیری کنند و قیمت‌ها نیز کاهش یابند، این دسته از سفارشات فروش در یک زمان بدون نیاز به طرف دیگر قرار می‌گیرند. این فروش به تعداد بالا ممکن است باعث ترس دیگر افراد در این عرصه شود زیرا آن‌ها بازار را رو به سقوط می‌بینند.
Sarumi همچنین توضیح داد که:

هنگامی که در این سطوح یک رخنه به وجود بیاید، دستور توقف فروش تمام بازار را پر می‌کند و باعث یک فشار اضافی به سمت کاهش هرچی بیشتر قیمت‌ها می‌شود. Lanre Sarumi

علاوه بر این آغاز کار مبادلات آتی بیت‌کوین در Cboe و CME در ماه گذشته نیز باعث ایجاد نشانه‌های خوبی در این عرصه و همچنین نشانه‌های بلوغ این صنعت بود، اما انقضای قرارداد‌های آتی در این هفته نیز خود باعث ایجاد یک منبع اضطراب شد. گراهام گفت: از آنجا که محصول آتی بسیار جدید است و توسعه بخش‌های جانبی کلید حل مشکلات بازار ارزهای مجازی است، برخی از افراد در مورد اولین انقضا‌ها کمی نگران بوده‌اند. وی افزود: “اگر ما از پس چند قرارداد برآییم می‌توانیم به مردم نسبت به مشارکت در این طرح‌ها در بخش ارزهای مجازی اعتماد به نفس بدهیم.”
به این ترتیب دیگر تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران این عرصه را ترک نخواهند کرد و در نتیجه بازار پایدارتر خواهد ماند.

خاموش شدن چراغ صرافی‌ها
افزایش علاقه مردم به ارزهای مجازی نیز همچنین دلیلی است برای تاثیرات بازار بر زیرساخت‌های این صنعت.
اقای نیج کودریک (Nejc Kodric) مدیرعامل شرکت Bitstamp، یک صرافی که از سال 2011 تاکنون فعالیت می‌کند نیز گفته است که: “تقریبا تمام شرکت‌های موجود در فضای ارزهای مجازی با هجوم کاربران جدید روبرو هستند و همین مورد به تنهایی باعث ایجاد هزینه‌هایی برای آنان شده است.”
به عنوان مثال چندین صرافی دیگر پذیرش و ثبت‌نام کاربران جدید را انجام نمی‌دهند. بیت‌فینکس (Bitfinex) به طور موقت ثبت‌نام حساب‌های جدید را در ماه دسامبر متوقف کرد و هفته گذشته در یک وبلاگ این شرکت پستی منتشر کرد که در آن گفته شده بود: “این امر موجب حفظ تجربیات مثبت سرویس‌هایی همچون مبادله‌، پشتیبانی و تاییدیه تراکنش‌ها برای کاربران قدیمی سایت بوده است.” این کمپانی در روز جمعه اعلام کرد که افتتاح حساب کاربری جدید را از سر گرفته است.

علاوه بر این بسیاری از کابران صرافی کراکن (Kraken) که در ایالات متحده واقع شده در هنگام ارتقاء نرم‌افزار که قرار بود تنها دو ساعت طول بکشد ولی تقریبا دو روز به طول انجامید از انجام مبادلات برای این مدت منع شدند.
درحالی که بیشتر درک ما از این اکوسیستم هنوز تازه است این موضوعات علت مشکلات ما شده، یعنی زمانی که زیرساخت‌های بازار کاهش می‌یابد، بسیاری از مردم دچار ترس می‌شوند.
علاوه بر تمامی این موارد اعلامیه سایت بیت‌کانکت (Bitconnect) مبنی بر تعطیل شدن بخش وام‌ دهی و صرافی آن نیز باعث شده تا توکن‌های این کمپانی (BCC) دچار نوسان شود و کسانی که به عنوان سرمایه مقداری از آن را نگهداری می‌کردند به صورت موقت قادر به تبدیل آن به پول نقد نباشند.

گراهام به سرمایه‌گذاران گفت: “بر غریزه خود مبنی بر فروش غلبه کنید و در حاشیه بمانید” وی همچنین اضافه کرد:

تمام شجاعت خود را جمع کنید زیرا که به نظر من بازار ارزهای مجازی بیش از حد داغ شده بود و نیاز به یک استراحت کوتاه داشت. Graham

شما می‌توانید نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا