پرداخت مضاعف(Double Spent) چیست؟

⁩پرداخت مضاعف یا «دوباره خرج‌ کردن-Double spending» به این معنی است که صاحب یک کلید خصوصی، دو بار مقدار خاصی از ارز یک شبکه‌ی ارز دیجیتالی را خرج می‌کند.

فرض کنید شما برای خرید یک قهوه باید یک اسکناس بپردازید اما با آن به طور غیرقانونی(۲ بار خرج‌کردن همواره غیرقانونی است) دو بار قهوه می‌خرید! پرداخت مضاعف همچنین به معنی خرج‌کردن مقداری که شما در اختیار ندارید نیز هست.

در نهایت باید به این نکته توجه داشت که یکی از دریافت کنندگان بیت‌کوین به هنگام خرج کردن مقدار پرداخت مضاعف شده به مشکل خواهد خورد. حملات پرداخت مضاعف معمولاً مقارن با حملات ۵۱ درصد هستند که در آینده راجب آن صحبت خواهیم کرد.

به طور تخصصی در سیستم ثبت موجودی و رسید تراکنش‌های شبکه‌ی بیت‌کوین که UTxO خوانده می‌شود، Double Spent یعنی با یک مقدار Unspent(خرج نشده)، دو بار اقدام به خرج‌کردن و امضاکردن تراکنش کنید و هر دو تراکنش تأیید شوند اما به یک مقدار از موجودی شما کم شود. البته یکی از دریافت کنندگان بیت‌کوین به هنگام خرج کردن مقدار Double Spent شده به مشکل خواهد خورد.

حملات 2 بار خرج‌کردن معمولاً مقارن با حملات 51 درصد هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد 2 بار خرج‌کردن، به صفحه‌ی حملات 51 درصد در وبسایت ما مراجعه کنید.

در تصویر زیر این پروسه را مشاهده می‌کنید:

double spent

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا