مسئله‌ی خطای فرماندهان بیزانس چیست؟

در مسئله‌ی خطای فرماندهان بیزانس، خطاهای بیزانسی به خطاهای غیرقابل‌پیش‌بینی در سیستم‌ها گفته می‌شود که نه‌ تنها خطا یا خرابی ممکن است باعث شود سیستم خروجی نداشته باشد بلکه می‌تواند موجب تولید خروجی گمراه‌کننده شود. خطای بیزانسی از بدترین نوع خطاها در یک سیستم محسوب می‌شود. وقتی یک قسمت از سیستم خراب می‌شود، از کار می‌افتد و ارتباطش را با بخش‌های دیگر از دست می‌دهد، شما بلافاصله متوجه نقصان در سیستم می‌شوید. ولی اگر یک بخش از سیستم که دچار نقصان است در ظاهر مانند یک بخش سالم عمل کند، با بخش‌های دیگر در ارتباط باشد و پیام‌های اشتباه به آنان ارسال کند، به‌راحتی نمی‌توان متوجه خطا در سیستم شد. در این حالت خطا ممکن است در طول سیستم گسترش یابد و عواقب فاجعه‌آمیزی بیافریند.

سیستم‌هایی که بتوانند در برابر خطاهای بیزانسی تاب‌آوری داشته باشند، خطاتاب بیزانسی (Byzantine Fault Tolerant) نامیده می‌شوند. مسئله فرماندهان بیزانسی ازنظر ریاضی حل قطعی ندارد ولی راه‌حل‌های تقریبی که برای آن ارائه شده می‌تواند سیستم را در مواجهه با این نوع خطاها با احتمال بالایی محافظت کند.

این مسئله و راه‌حل‌های مربوط به آن در تمام شبکه‌های دموکراتیک و خصوصاً بیشتر از همه در شبکه‌ی رمزارزها اهمیت دارد؛ چرا که رسیدن به اجماع و مبارزه با تولید اطلاعات خراب بسیار حیاتی هستند.

به طور مثال در شبکه‌ی رمزارز بیت‌کوین، این مشکل با پاداش دادن و الگوریتم تأیید تراکنش PoW، حل شده است.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دکمه بازگشت به بالا