اخبار داخلیاخبار و مقالات

حمیدرضا صالحی: فروش برق به ماینر‌ها تنها راه نجات نیروگاه‌های کوچک است

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت که فروش برق به ماینرها می‌تواند یک جایگزین برای خرید تضمینی برق باشد

نکات برگزیده مطلب
  • با توجه به طلب سنگین نیروگاه‌های کوچک برق از وزارت نیرو در خصوص خرید تضمینی برق و عدم تمدید قرارداد خرید تضمینی از سوی این نهاد، به نظر می‌رسد که فروش برق به ماینرهای داخلی می تواند راهی برای برون رفت از ورشکستگی و ضرر مالی این نیروگاه‌ها باشد.

نیروگاه‌های کوچک با مشکل مواجه‌اند

با پایان یافتن فصل تابستان و عبور از پیک مصرف برق، نیاز وزارت نیرو به نیروگاه‌های کوچک برق کاهش یافته است و این امر چرخه‌ی اقتصادی نیروگاه‌ها را از توجیه خارج می‌کند. از این رو شاهد هستیم که برخی نیروگاه‌ها برای ادامه‌ی حیات خود، تقاضای فروش بر‌ق به ماینرها را عنوان می‌کنند.

 

اتاق بازرگانیدر این رابطه حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران اخیرا اعلام نموده «باتوجه به اینکه برخی نیروگاه‌های کوچک در وصول مطالباتشان از وزارت نیرو دچار مشکل شده‌اند و یا قرارداد خرید تضمیمن برق از سوی وزارت نیرو تمدید نشده، به سمت ورشکستگی خواهند رفت».

وی یکی از راه های برون رفت از این مشکل را فروش برق به ماینرها و یا صادرات عنوان کرد و گفت:

فروش برق به ماینرها می‌تواند یک جایگزین برای خرید تضمینی برق باشد اما مصوبه‌ی جدید دولت در تعیین نرخ بر‌ق ماینرها، توجیه اقتصادی این صنعت را پایین آورده است. حمیدرضا صالحی

 

تنها راه نجات فروش داخلی است

صالحی در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود «در حال حاضر چندین تعرفه‌ی برق در کشور وجود دارد از جمله برق تجاری، خانگی، صنعتی و صادراتی که در این میان بالاترین تعرفه تجاری برابر با ۴۲۰ تومان در هر کیلووات ساعت و تعرفه صادراتی در حدود ۸۰۰ تومان است. از این رو در نظر گرفتن تعرفه بر‌ق صادراتی برای صنعت ماینر که صد در صد صادراتی نیست تا حدود زیادی توجیه اقتصادی این صنعت را از بین برده است».

از سوی دیگر با توجه به تعرفه‌ی نسبتا ارزان برق در کشورهایی نظیر ترکمنستان و گرجستان، شاهد آن هستیم که ماینرها از کشورمان به این مناطق کوچ کرده‌اند. به اعتقاد صالحی این در حالی است که می‌توانستیم با تعرفه بندی دقیق‌تری از مهاجرت این صنعت ارزآور به خارج کشور جلوگیری کنیم. در نتیجه به نظر می‌رسد در تعیین تعرفه برای صنعت ماینینگ، دولت عجولانه تصمیم گرفته است.

نظر شما در رابطه با صحبت‌های حمیدرضا صالحی و فروش برق نیروگاه‌های کوچک به ماینر‌های ایرانی چیست؟ آیا با این روش می‌توان علاوه بر جبران ضررهای مالی این نیروگاه‌ها، با کاهش قیمت برق به صنعت ماینینگ ایران نیز کمک کرد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
برچسب ها

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن