آموزش ماینینگماینینگ

راهنمای جامع استخراج رمزارز اتریوم

آموزش صفر تا صد ماینینگ اتریوم، نحوه‌ی تنظیم سیستم‌های نرم‌افزاری و انتخاب سخت‌افزار مورد نیاز

شروع کار ماینینگ اتریوم(Ethereum) در حال حاضر از همیشه راحت‌تر شده است. تنها چیزی که برای شروع کار نیاز دارید یک کارت‌گرافیک قدرتمند با توان پردازش بالاست. در واقع اساس کار کارت‌های گرافیک پردازش منابع گرافیکی و نمایش خروجی آن‌ها به کاربران است. در گذشته کاربران می‌توانستند از قدرت پردازشی این سخت‌افزار برای ماینینگ بیت‌کوین نیز استفاده کنند، اما با بالا رفتن سختی شبکه‌ی بیت‌کوین این کار عملا غیرممکن شد. در حال حاضر شما می‌توانید با استفاده از کارت‌های گرافیک به ماینینگ اتریوم روی آورده و از این راه کسب درآمد یا سرمایه‌گذاری کنید.

ethereum

۱- ماینینگ اتریوم در یک نگاه

اساس بلاک‌چین اتریوم

قبلا از اینکه به فرایند ماینینگ اتریوم بپردازیم، بهتر است تا نگاهی به بلاک‌چین اتریوم داشته باشید تا درک درستی از آن پیدا کنیم. جای تعجب ندارد که پایه و اساس بلاک‌چین اتریوم بسیار شبیه به بلاک‌چین بیت‌کوین است.

در حال که اساس و پایه‌ی این دو رمزارز بسیار شبیه به یکدیگر است، اما اختلافات فنی قابل توجهی میان این دو وجود دارد. به عنوان مثال بلاک‌های اتریوم هر ۱۵ ثانیه(به طور متوسط) افزوده می‌شوند در حالی که بلاک‌های بیت‌کوین هر ۱۰ دقیقه(به طور متوسط) افزوده می‌شوند.

ماینر‌های فعال در شبکه‌ی اتریوم به عنوان پاداش ۳ عدد اتریوم به علاوه‌ی تمام کارمزد‌های پرداختی برای تراکنش‌های شبکه را دریافت می‌کنند، که روندی بسیار شبیه به آنچه است که در بیت‌کوین رخ می‌دهد. برای انجام هر عملیاتی بر روی شبکه‌ی اتریوم به مقدار مشخصی Gas نیاز است.(به عنوان مثال اضافه کردن دو عدد حدود ۳ gas، پردازش یک هش حدود ۳۰ gas و فرستادن یک تراکنش حدود ۲۱۰۰ gas هزینه دارد).

اتریوم به عنوان الگوریتم ماینینگ خود از یک الگوریتم هش با نام Ethash استفاده می‌کند که تفاوت‌های زیادی با هش بیت‌کوین دارد. الگوریتم Ethash با دستگاه‌های اسیک(ASIC) که عمدتا برای ماینینگ بیت‌کوین ساخته می‌شوند، ناسازگار است. علاوه بر این، الگوریتم Ethash یک الگوریتم مبتنی بر حافظه‌-هارد است؛ به این معنا که این الگوریتم به گونه‌ای طراحی شده که در مقابل اسیک‌های ماینینگ اتریوم مقاومت نشان دهد. از این رو الگوریتم مذکور بهترین بازده خود را نسبت به ماینینگ از طریق کارت‌های گرافیک دارد.

هشریت، سختی شبکه و قیمت

با فرض بر اینکه تعداد سخت‌افزار‌های ماینینگ موجود بر روی شبکه به صورت مداوم در حال افزایش است، پس چرا سرعت بلاک‌های استخراج شده بر روی شبکه افزایش نمیابد و زمان ۱۵ ثانیه برای هر بلاک‌ نیز کاهش نیافته است؟ جواب این سوال «سختی شبکه» است.

شبکه‌ی اتریوم به صورت خودکار میزان سختی حل بلاک‌ها را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که قادر به حفظ این ۱۵ ثانیه باشد. با نگاهی دقیق به هش‌ریت شبکه کاربران می‌توانند متوجه‌ی تغییر سختی آن شوند.

سوال بعدی که عموما ذهن کاربران تازه وارد را مشغول می‌کند نیز این است که چه چیزی باعث ایجاد تغییرات در هش‌ریت شبکه و سختی آن می‌شود؟ پاسخ این سوال نیز «قیمت» می‌باشد. همانطور که در جدول ادامه‌ی مطلب می‌توانید ببینید، هش‌ریت شبکه در اغلب موارد قیمت اتریوم(ETH) را دنبال کرده است:

نمودار تغییرات قیمت و سختی شبکه‌ی اتریوم

۲- آیا باید اتریوم استخراج کنم؟

دلایل خوبی برای ماین و استخراج رمزارز اتریوم وجود دارد:

 • انجام فرایند ماینینگ می‌تواند یک راه حل عالی به عنوان کمک هزینه‌ی خرید یک کارت‌گرافیک بالا رده باشد.
 • از آنجایی که کاربران می‌توانند اتریوم خود را با بیت‌کوین مبادله کنند، این کار یک راه ساده‌ی غیرمستقیم برای جمع‌آوری مقداری بیت‌کوین محسوب می‌شود.
 • اتریوم‌های جمع‌آوری شده را می‌تواند به صورت مستقیم در صرافی‌های آنلاین بفروش رساند و از این راه کسب درآمد کرد.
 • فرایند ماینینگ اتریوم می‌تواند یک بلیط ورود ارزان قیمت برای ورود به بازار‌ رمزارزی باشد و در صورتی که در امر مبادله‌ی رمزارزی تخصص پیدا کنید، از این راه می‌توانید به درآمد مناسبی دست یابید.
 • در حال حاضر اتریوم در مرحله‌ی Proof Of Work قرار دارد و جمع‌آوری مقداری از آن می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مناسب برای زمانی باشد که این رمزارز به حالت Proof Of Stake تغییر پیدا می‌کند.

۳- محاسبه‌ی میزان درآمد ماینینگ اتریوم

پس از درک درست بلاک‌چین اتریوم و فهمیدن مفاهیم مهمی همچون سختی شبکه، حال به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید محاسبات اقتصادی انجام دهیم. این مرحله برای شروع کار بسیار مهم است و کاربران به هیچ وجه نباید آن را نادیده بگیرند. با اینکه انجام فرایند ماینینگ به خودی خود درآمد زا می‌باشد، اما در صورتی که کاربر محاسبات غلط انجام دهد ممکن است در نهایت باعث ایجاد ضرر‌های مالی برای آن‌ها شود و میزان درآمد حال از ماینینگ بسیار کم‌تر از مخارج ایجاد شده برای آن‌ها باشد.

مواردی که در زمان محاسبه‌ی درآمد حاصل از ماینینگ باید محاسبه شوند عبارتند از:

 • سختی شبکه و نرخ تبدیل اتریوم به دلار(ETH/USD)
 • هش‌ریت شبکه و مقدار برق مصرفی دستگاه شما(وات)
 • کارمزد استخر‌های ماینینگ
 • هزینه‌ی خرید سخت‌افزار‌های لازم برای شروع کار و مدت زمان تقریبی بازگشت سرمایه از طریق ماینینگ
 • هزینه‌های مربوط به برق مصرفی

به یاد داشته باشید که سخت‌افزار‌های قوی‌تر به منبع تغزیه و پاور(PSU) قوی‌تری نیاز دارند و یک منبع تغذیه‌ با بهره‌وری بالاتر می‌تواند در کاهش هزینه‌های مربوط به برق کمک شایانی کند.

از طرف دیگر همیشه به یاد داشته باشید که قیمت و سختی شبکه‌ی رمزارزها دو مفهوم دارای نوسان بوده و همیشه در حال تغییر هستند، از این رو در اغلب موارد باید به صورت لحظه‌ای در محاسبات مورد استفاده قرار بگیرند.(برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون محاسبه‌ی میزان درآمد دستگاه‌های ماینینگ به مقاله‌ی ماشین‌ حساب‌های استخراج مراجعه نمایید)

هشدار‌های مربوط به درآمد

در آینده‌ای نه چندان دور قرار است که شبکه‌ی اتریوم به حال Proof Of Stake تغییر پیدا کند. این بدان معناست که رمزارز اتریوم از آن پس دیگر یک رمزارز قابل استخراج و ماین شدن نخواهد بود.

به یاد داشته باشید که قبل از شروع ماینینگ اتریوم حتما اطلاعات لازم و کافی مربوط به این کار را کسب کرده باشید. به عنوان مثال کاربران باید بدانند با اینکه می‌توان از کارت‌های گرافیک برای الگوریتم‌های مختلف استفاده کرد و حتی پس از تغییر شبکه‌ی اتریوم می‌توانند رمزارز دیگری را ماین کنند و یا در صورت نیاز برای تامین بخشی از هزینه‌های خود اقدام به فروش این سخت‌افزار نمایند، باید یاد‌آور شد که ارزش و قیمت کارت‌های گرافیک به سرعت افت می‌کند. این امر زمانی بیشتر مورد توجه است که از یک کارت‌گرافیک به صورت مداوم و برای مدت چند ماه در فرایند ماینینگ استفاده شده باشد، که در نهایت باعث کاهش شدید قیمت آن خواهد شد.

فاکتور مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که توسعه‌دهندگان اتریوم همواره در حال ایجاد تغییراتی بر روی شبکه‌ی این رمزارز هستند و کاربران باید اطلاعات خود را هر چند وقت یکبار بروزرسانی کنند. به عنوان مثال با ارائه‌ی هاردفورک قسطنطنیه(Constantinople) بر روی شبکه‌ی اتریوم، میزان پاداش اهدا شده به ماینر‌ها از ۳ اتریوم به ۲ اتریوم کاهش خواهد یافت.

۴- انتخاب سخت‌افزار‌های ماینینگ

کاربران می‌توانند با جستجو در اینترنت و انجام آزمایش کارت‌های گرافیک مختلف، از بین محصولات موجود در بازار مدلی را انتخاب کنند که بهترین نسبت قیمت به کارایی و میزان مصرف برق را ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است که کارت‌های گرافیک تولید شده توسط کمپانی AMD از لحاظ ماینینگ، قدرتمندتر از کارت‌های تولید شده توسط کمپانی Nvidia ظاهر شده‌اند.

کارت‌گرافیک انتخاب شده توسط کاربران باید حداقل به ۳ گیگابایت حافظه‌ی اصلی مجهز شده باشد تا توانایی شروع ماینینگ اتریوم را داشته باشد. این میزان حافظه به فایل‌های DAG(نمودار‌های غیرمدور هدایت شده) تخصیص داده می‌شود. از این فایل‌های DAG برای پردازش هش‌های Proof Of Work بر روی شبکه‌ی اتریوم استفاده می‌شود و از آنجایی که به شکل مداوم در حال افزایش است، به کاربران توصیه می‌شود کارت گرافیک انتخابی خود را از مدل‌های دارای ۴ گیگابایت حافظه یا بالاتر انتخاب کنند. در حال حاضر کارت‌های گرافیک RX 470 و RX 480 از تولیدات کمپانی AMD، بهترین انتخاب‌های موجود در سطح بازار هستند.

۵- الزامات مربوط به سیستم‌عامل و سخت‌افزارها

برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده پیشنهاد می شود از ویندوز ۱۰ ورژن ۶۴ بیت دارای بوت UEFI و بیلت نامبر ۱۷۰۳ استفاده کنید.برای اینکه براحتی بتوانیم بر روی سیستم عامل ویندوز شروع به استخراج ارزهای رمزنگاری شده بپردازیم، نیازمندیم تا تنظیمات پیش فرض ویندوز را تغییر دهیم. در ابتدا نرم افزار Do not Spy 10 را نصب می کنیم. این نرم افزار بطور کلی تمامی ارتباط های ویندوز شما را با سرورهای مایکروسافت قطع می کند و اجازه اتصال دستگاه شما به این سرورها و سرویس های مرتبط با آن را نمی دهد.

برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با تنظیمات لازم و ترفند‌های کاربردی برای بهینه‌سازی سیستم‌عامل جهت ماینینگ رمزارز می‌توانید به مقاله‌ی «ترفندهای آماده سازی ویندوز برای استخراج» در وب‌سایت کوینیت مراجعه فرمایید.

درکل انتخاب قطعات و ترکیب سخت‌افزار‌های مختلف برعهده‌ی خود کاربر است و نمی‌توان گزینه‌های زیادی را در این زمینه پیشنهاد داد. ولی مهم‌ترین عواملی که در زمان انتخاب سخت‌افزار‌های ماینینگ در نظر گرفت عبارتند از:

 • در زمان انتخاب مادربورد باید مدلی را انتخاب کنید که از تعداد کافی درگاه PCI-E بهره‌مند شده باشد. در صورتی که قصد دارید در آینده تعداد کارت‌های گرافیک سیستم خود را افزایش دهید، مادربوردی را انتخاب کنید که تعداد بیشتری درگاه نصب کارت‌گرافیک دارد.
 • اگر قصد استفاده از چند کارت‌گرافیک بر روی یک سیستم را دارد، حتما از سخت‌افزار رایزر استفاده نمایید تا علاوه بر ایجاد نظم در سیستم بتوانید فضای کافی بین سخت‌افزار‌های مختلف ایجاد کنید(از آنجایی که سخت‌افزار‌های شما قرار است به صورت مداوم و با فشار بالا فعالیت کنند، بنابراین به فضای کافی برای تبادل گرما و جریان هوای عبوری نیاز خواهند داشت).
 • در زمان انتخاب منبع تغذیه، حتما مطمئن شوید که مدل انتخابی شما علاوه بر خروجی لازم، به تعداد کافی کابل خروجی و درگاه نصب کابل برق برای پشتیبانی کارت‌های گرافیک شما داشته باشد. علاوه بر این، از آنجایی که سیستم‌های ماینینگ به صورت مداوم در حال فعالیت هستند، معمولا برای انتخاب منبع تغذیه میزان خروجی PSU باید حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از مقدار برق مصرفی کل ریگ ماینینگ کاربر باشد.
 • ریگ‌های ماینینگ معمولا به پردازنده‌ی(CPU) قدرتمندی نیاز ندارد، بنابراین می‌توانید یک پردازنده‌ی سطح پایین را در کنار ۴ یا ۸ گیگ رم انتخاب کنید.
 • در نهایت نیز به یک عدد موس و کیبورد برای انجام تنظیمات و یک عدد مانیتور با خروجی مناسب انتخاب کنید.

تا زمانی که الزامات گفته شده توسط کاربر رعایت شده باشد، و سیستم شما به یک کارت‌گرافیک با حداقل ۳ گیگابایت حافظه‌ی اصلی مجهز باشد، می‌توانید ماینینگ اتریوم را آغاز نمایید.

هشدار: برخی لپ‌تاپ‌های گیمینگ یا مدل‌های جدید به کارت‌های گرافیک قدرتمندی مجهز شده‌اند که توانایی ماینینگ رمزارز را دارند. اما در نظر داشته باشید که سیستم تهویه‌ی لپ‌تاپ‌ها به گونه‌ای طراحی نشده است که برای فعالیت‌های مداوم ماینینگ مورد استفاده قرار بگیرند. از این رو به هیچ عنوان انجام ماینینگ اتریوم یا هر رمزارز دیگری به واسطه‌ی استفاده از لپ‌تاپ‌ها توصیه نمی‌شود؛ زیرا در نهایت باعث آسیب دیدگی شدید سیستم کاربر خواهد شد.

۶- راهنمای قدم به قدم شروع ماینینگ

در ادامه‌ی مقاله به شروع ماینینگ اتریوم بر روی سیستم عامل ویندوز پرداخته خواهد شد. سعی شده تا همه‌ی موارد لازم اعم از ساخت کیف‌پول رمزارزی، دانلود نرم‌افزار ماینر، تنظیمات لازم در سیستم‌عامل و تنظیمات لازم برای راه‌اندازی فایل Batch در ادامه‌ی این مقاله گنجانده شود.

قدم اول: نصب جدید‌ترین درایور کارت‌گرافیک

کارت‌‌گرافیک AMD: ابتدا به سایت AMD.com مراجعه کرد و قسمت «Support & Drivers» را انتخاب نمایید. در مرحله‌ی بعد مشخصات کارت‌گرافیک سیستم خود را وارد کرد و بر روی گزینه‌ی Display Result کلیک نمایید.

در این بخش مشخصات مربوط به کارت‌گرافیک خود را وارد نمایید

در نهایت بر روی گزینه‌ی Download کلید کنید تا فرایند دانلود نرم‌افزار مورد نیاز آغاز شود. برای انتخاب نسخه‌های قدیمی‌تر می‌توانید از گزینه‌ی «Download Previous Drivers» در سمت راست صفحه، استفاده کنید. برخی از نسخه‌‌های پیشنهادی برای کارت‌های خاص عبارتند از:

 • برای کارت‌های مدل R9 و قدیمی‌تر بهتر است از نسخه‌ی 15.12 استفاده شود.
 • برای کارت‌های سری RX 4xx بهتر است از نسخه‌ی 16.9.2 یا نسخه‌ی 16.10.3 استفاده شود.
 • برای کارت‌های سری RX 5xx بهتر است از جدید‌ترین نسخه‌ی درایور ارائه شده توسط کمپانی AMD استفاده شود.

کارت‌گرافیک Nvidia: برای دانلود بروزترین نرم‌افزار کارت‌گرافیک تولید این شرکت ابتدا به وب‌سایت Geforce.com/Drivers مراجعه کرده و سپس با وارد کردن مشخصات مربوط که کارت‌گرافیک در حال استفاده، بر روی گزینه‌ی Start Sreach کلیک نمایید. در نهایت با کلید بر روی گزینه‌ی Download از بین موارد نشان داده شده توسط سایت می‌توانید جدید‌ترین نسخه‌ی ارائه شده را دانلود نمایید.

روند نصب درایور کارت‌های گرافیک بسیار ساده است و در اغلب موارد کاربران نیازی ندارند که تغییری در روند نصب ایجاد کنند. برای اطمینان از نصب نرم‌افزار‌های مذکور و شناسایی درست تمام کارت‌های گرافیک متصل به سیستم، می‌توانید به بخش Device Manager در ویندوز مراجعه نمایید(در بخش جستجو وارد نمایید). در زیرمجموعه‌ی Display Adapter لیستی از تمامی کارت‌های گرافیک فعال و شناسایی شده، توسط سیستم به نمایش گذاشته می‌شود(همانند تصویر ذیل).

 برای نصب کارت‌های گرافیک نیز دو راه وجود دارد. می‌توانید تمامی کارت‌های خریداری شده را به سیستم خود متصل کرده و سپس اقدام به نصب درایور مورد نیاز نمایید؛ و یا اینکه ابتدا یک کارت‌گرافیک را بر روی سیستم نصب کرده و پس از نصب نرم‌افزار‌های مورد نیاز و با خاموش کردن سیستم، اقدام به نصب دیگر کارت‌های خریداری شده کنید. تفاوت چندانی میان این دو روش وجود ندارد، تنها در روش دوم و پس از روشن نمودن سیستم مقداری زمان لازم است تا سیستم بتواند کارت‌های جدید را یکی یکی شناسایی کرده و در این روند ممکن است سیستم شما چند بار ری‌استارت(Restart) شود.

قدم دوم: راه‌اندازی کیف‌پول اتریوم

در این صنعت کیف‌پول‌های رمزارزی مختلفی وجود دارد که توانایی پشتیبانی و ذخیره‌ی رمزارز اتریوم را دارند. در این مقاله به معرفی و استفاده از کیف‌پول MyEtherWallet پرداخته می‌شود؛ این کیف‌پول به صورت آنلاین بوده و نیازی به نصب نرم‌افزار‌های جانبی بر روی سیستم کاربر ندارد. ابتدا به سایت مذکور مراجعه کرده و از تب‌های موجود بر روی New Wallet کلیک نمایید. در صفحه‌ی فعلی یک رمز عبور مناسب را وارد کرده و بر روی دکمه‌ی «Create New Wallet» کلید کنید.

در مرحله‌ی بعدی بر روی دکمه‌ی آبی رنگ «Download Keystore» کلید کرده و فایل‌های دریافتی(KeyStore) را در قسمتی امن از سیستم خود ذخیره کنید. به یاد داشته باشید که در صورت فراموشی رمز عبور و یا بوجود آمدن هر مشکلی به این فایل‌ها نیاز خواهید داشت. پس از این مرحله بر روی دکمه‌ی «I Understand. Continue» کلیک نمایید.

در این بخش وب‌سایت مذکور به شما یک کلید خصوصی تخصیص می‌دهد که باید آن را در جایی امن ذخیره کنید. یکی از بهترین روش‌های ذخیره‌سازی این کلید استفاده از نرم‌افزار NotePad می‌باشد. کلید خصوصی(Private Key) خود را کپی کرده و در یک فایل NotePad سفید ذخیره کنید. فایل نهایی را می‌توانید در کنار فایل‌های KeyStore ذخیره نمایید.

به یاد داشته باشید که از دست دادن این فایل‌ها در نهایت منجر به از دست رفتن دارایی‌های شما خواهد شد و هیچ راهی برای بازگرداندن آن‌ها وجود ندارد.

در مرحله‌ی بعدی نیز آدرس کیف‌پول شما نمایش داده می‌شود که باید آن را برای انجام تراکنش‌های مربوط به ماینینگ و دریافت رمزارز در اختیار داشته باشید. پس از این مرحله در قسمت چپ صفحه گزینه‌ی «KeyStore File» را انتخاب نمایید و بر روی گزینه‌ی «Select Wallet File» کلیک کنید. در این مرحله‌ی باید فایلی را که در مرحله‌ی قبلی دانلود کرده‌اید انتخاب نمایید. سپس از شما خواسته می‌شود که رمزعبور خود را یک بار دیگر وارد کنید.

هنگامی که این مراحل به درستی پایان یابد، به صفحه‌ی مربوط به کیف‌پول خود منتقل می‌شود. در این بخش می‌توانید آدرس مربوط به کیف‌پول خود را ببینید. برای دسترسی سریع‌تر به این آدرس در مراحل بعدی، می‌توانید آن را در یک فایل NotePad جداگانه بر روی دسکتاپ سیستم خود ذخیره کنید. دیگر کاربران با در دست داشتن این آدرس می‌توانند برای شما رمزارز ارسال کنند و اشتراک‌گذاری آن اشکالی ندارد. برای دریافت پاداش حاصل از ماینینگ نیز باید از همین آدرس کیف‌پول استفاده نمایید.(به یاد داشته باشید که این آدرس Public Key‌ یا کلید عمومی شما است و اشتراک‌گذاری آن مانعی ندارد، شما هرگز نباید کلید خصوصی خود را به اشتراک بگذارید.)

قدم سوم: دانلود نرم‌افزار ماینر Claymore

نرم‌افزار Claymore یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین نرم‌افزار‌های ماینر محسوب می‌شود، به همین جهت در این مقاله به نصب و راه‌اندازی آن پرداخته شده است.

برای دانلود این نرم‌افزار به لینک مربوط مراجعه کرده و آن را از طریق لینک گوگل یا لینک‌های Mega دانلود نمایید. جدید‌ترین نسخه‌ی این نرم‌افزار توانایی پشتیبانی از طیف وسیعی از کارت‌های گرافیک و سخت‌افزار‌های ماینینگ را دارد. لازم به ذکر است که این نرم‌افزار برای سیستم‌عامل‌های لینوکس(Linux) قابل استفاده نمی‌باشد.

در زمان شروع دانلود نرم‌افزار Claymore ممکن است از طرف سیستم‌عامل پیام‌هایی را دریافت نمایید. در صورت مشاهده‌ی چنین پیام‌هایی آن‌ها را نادیده بگیرید.

زمانی که دانلود نرم‌افزار Claymore به پایان رسید، برای دسترسی آسان‌تر می‌توانید با نرم‌افزار‌های فشرده‌سازی از جمله Winrar، فایل‌های آن‌ را بر روی دسکتاپ سیستم خود Extract نمایید.

قدم چهارم: تنظیمات لازم برای شروع کار

سیستم‌عامل ویندوز به صورت پیش‌فرض برای انجام فرایند ماینینگ مناسب نیست و نیازمند تنظیمات بسیار ساده‌ای برای آماده شدن می‌باشد:

اول از همه باید تنظیمات مربوط به Power Settings ویندوز خود را تغییر دهید تا پس از گذشت مدت کوتاهی سیستم شما به حالت Sleep وارد نشود. برای توقف این حال از گزینه‌ی Never استفاده کنید.

بخش‌های مربوط به «System Page File» را به حالت دستی(Manual) تغییر داده و روی مقدار 16384 مگابایت(معادل ۱۶ گیگ) تنظیم کنید.

یکی از بخش‌های دیگری که معمولا نیاز است غیر فعال شود، بخش Windows Update است. این بخش به صورت خودکار بروزرسانی‌های ویندوز را دریافت و نصب می‌کند. مشکل اینجاست که برای نصب این بروزرسانی‌ها سیستم به یک راه‌اندازی مجدد نیاز دارد که این کار باعث از کار افتادن فرایند ماینینگ می‌شود. در صورتی که می‌خواهید این بخش همواره فعال باشد، باید به یاد داشته باشید که هرچند وقت یکبار دستگاه ماینینگ خود را برای اطمینان از تداوم فرایند ماینینگ، بررسی نمایید.

اگر از نرم‌افزار‌های آنتی‌ویروس یا Windows Defender استفاده می‌کنید، حتما به یاد داشته باشید که نرم‌افزار Claymore را به بخش‌ Exception آن‌ها اضافه نمایید تا مشکلی در روند کار پیش نیاید. به یاد داشته باشید که برخی نرم‌افزار‌های آنتی‌ویروس Claymore را به عنوان یک بدافزار شناسایی می‌کنند که اینطور نیست.

قدم پنجم: ملحق شدن به یک استخر ماینینگ و تنظیم فایل Bat.

قدم بعدی برای شروع فرایند ماینینگ ملحق شدن به یک استخر ماینینگ(Mining Pool) می‌باشد. از آنجایی که سختی شبکه‌ی اتریوم بسیار بالا رفته است، کاربران نمی‌توانند به تنهایی و داشتن چند کارت‌گرافیک اقدام به ماینینگ و استخراج اتریوم نمایند. از این رو باید از استخر‌های ماینینگ استفاده کرد که در آن ماینر‌های مختلف گردهم می‌آیند و قدرت محاسباتی دستگاه‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. در نهایت پاداش دریافتی نیز پس از کسر کارمزد استخر ماینینگ، بین کاربران دخیل تقسیم خواهد شد.

در این بخش اولین قدم انتخاب یک استخر ماینینگ اتریوم مناسب است. موارد مختلفی در این زمینه وجود دارد اما ما به شما استخر‌های Nanopool و Ethermine را پیشنهاد می‌کنیم. صفحه‌ی اصلی یا بخش راهنمای این سایت‌ها معمولا حاوی اطلاعات مفید و کافی برای راه‌اندازی دستگاه‌ها ماینینگ و نرم‌افزار Claymore می‌باشد.

ما در این مقاله به استفاده از استخر ماینینگ Ethermine پرداخته‌ایم. در مرحله‌ی اول باید به وب‌سایت رسمی این استخر یعنی Ethermine.org مراجعه فرمایید. در این صفحه با بخش «How To Connect» مواجه می‌شود.

در این مرحله پوشه‌ی مربوط به نرم‌افزار Claymore miner که قبلا دانلود کرده‌اید را باز کنید. بر روی فایلی با نام Start راست کلیک کرده و گزینه‌ی Edit را انتخاب نمایید.(در صورتی که سیستم عامل از شما خواست که یک نرم‌افزار را برای ادامه‌ی کار انتخاب کنید، حتما نرم‌افزار Notepad را انتخاب نمایید.)

تمام موارد نوشته شده را پاک کرده و متن زیر را بدون ایجاد هرگونه تغییر وارد نمایید:

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0

setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100

setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1

setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100

setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100

EthDcrMiner64.exe -epool us1.ethermine.org:4444 -ewal <Your_Ethereum_Address>.<RigName> -epsw x

در این فایل متنی باید بخش <Your_Etherum_Adress> را با آدرس کیف‌پول اتریوم خودتان که از وب‌سایت MyEtherWallet دریافت کرده‌اید، جایگزین کنید. این آدرس معمولا با 0x شروع می‌شود. در بخش <RigName> نیز می‌توانید برای دستگاه ماینر خود یک نام انتخاب کنید. در این مثال ما از نام MiningRig1 استفاده کرده‌ایم. در مقابل بخش –epool نیز می‌توانید بسته به انتخاب خودتان یکی از سرور‌های موجود بر روی سایت استخر ماینینگ را انتخاب کنید. به صورت پیش‌فرض استخر‌ ماینینگ us1.ethermine.org:4444 انتخاب شده است.

در نهایت متن فایل شما باید چیزی شبیه به مورد ذیل باشد:

فراموش نکنید که در مقابل بخش ewal- باید آدرس کیف‌پول رمزارزی خودتان را وارد کنید.

در پایان فایل فایل تغییر یافته را ذخیره نمایید. به یاد داشته باشید که فایل شما باید با پسوند اجرایی باشد و در صورتی که تغییری در پسوند آن ایجاد نمایید ممکن است دچار اشکال شود. در صوتی که می‌خواهید پسوند مناسب را برای این فایل مشخص نمایید، در نرم‌افزار Notepad گزینه‌ی File و سپس گزینه‌ی Save As را انتخاب کنید. در صفحه‌ی باز شده ابتدا یک نام برای این فایل مشخص کرده و پس از نام آن .bat را اضافه نمایید. در مقابل گزینه‌ی Save As Type نیز مورد دوم یعنی All Files را انتخاب نمایید.

تبریک! حالا فایل Batch شما برای آغاز فرایند ماینینگ آماده شده است.

قدم ششم: شروع فرایند ماینینگ!

برای شروع کار بر روی فایل ایجاد شده توسط شما کلیک کرده تا فرایند ماینینگ آغاز شود. پس از گذشت حدود یک دقیقه از شروع فرایند ماینینگ می‌توانید با فشردن کلید S بر روی کیبورد خود، قدرت هش هرکارت‌گرافیک را مشاهده نمایید.

برای مشاهده و بررسی میزان قدرت و رمزارز ماین شده می‌توانید به استخرماینینگ Ethermine.org مراجعه کرده و در بخش Address، آدرس کیف‌پول رمزارزی خود را وارد نمایید. به یاد داشته باشید که برای بروزرسانی اطلاعات شما و قدرت دستگاه ماینینگ به حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان لازم است، بنابراین در صورتی که پس از راه‌اندازی دستگاه به این وب‌سایت مراجعه و مشاهده کردید که قدرت دستگاه شما صفر اعلام شده است، هیچ جای نگرانی نیست.

بخش نهایی: سوالات متداول

آیا می‌توانم به جای کارت‌گرافیک از پردازنده برای استخراج رمزارز استفاده نمایم؟

بله، ولی به یاد داشته باشید که کارت‌های گرافیک بسیار سریع‌تر و پرقدرت‌تر از پردازنده‌ی سیستم شما عمل می‌کنند و استفاده از CPU برای این کار عملا هیچ سودآوری نخواهد داشت. حتی یک کارت‌گرافیک پایین رده می‌تواند تا ۲۰۰ برابر سریع‌تر از قدرتمند‌ترین پردازنده‌های موجود در بازار عمل کند.

آیا می‌تواند از هر آدرس کیف‌پول دیگری برای ماینینگ استفاده کنم؟

بله، شما می‌تواند از هر آدرس کیف‌پول دیگری استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که صرافی‌های رمزارز معمولا یک حداقل میزان واریز و برداشت دارند، بنابراین توصیه می‌شود که به هیچ عنوان از آدرس‌های مربوط به حساب‌های صرافی‌های رمزارزی استفاده نکنید.

آیا می‌تواند از دستگاه‌ خود بر روی وب‌سایت‌های ماینینگ استفاده کنم؟

بله، اما ۹۹ درصد وب‌سایت‌های ماینینگ تقلبی هستند و در نهایت چیزی به شما پرداخت نمی‌کنند. البته چند مورد معتبر در سطح اینترنت وجود دارد که فعالیت دراز مدت داشته و به کاربران خود پاداش پرداخت کرده‌اند، اما هیچ لزومی وجود ندارد که شما یک شخص ثالث را در فرایند ماینینگ خود سهیم کنید.(پیشنهاد سردبیر: به هیچ عنوان از سایت‌های ماینینگ و پلت‌فرم‌های زیرمجموعه‌گیری استفاده نکنید!)

نتیجه‌گیری

فرایند ماینینگ می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بلند مدت مناسب با درآمد چشم‌گیر باشد، اما به یاد داشته باشید که برای ورود به این صنعت نوپا همیشه باید اطلاعات شما بروز باشد. در آخر باید امیدوار باشیم که این مقاله برای تمام کاربران مفید واقع شده و جوابگوی تمام سوالات کاربران جدید صنعت ماینینگ باشد.

شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

منبع
99bitcoins

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

‫15 دیدگاه ها

 1. سلام دوست عزیز
  سایت مورد اعتماد با هزینه ای کمتر را معرفی کنید که بتوانم اترویوم را به ارزهای دیگر مثل بیت کوین تبدیل کنم
  با تشکر

 2. سلام لطفا به من بگید الان ماینر بگیریم برای استخراج اتریوم صرف داره یا ن ؟ممنون

  1. سلام. بله صرفه داره. یک ریگ با ۸ کارت RX۴۷۰ حدود ۵ و نیم میلیون تومن درآمد داره. ولی باز هم باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید.

 3. سلام وقتتون بخیر
  برای من چنین خطاهایی میده باید چکاری انجام بدم ؟؟
  CUDA error – cannot allocate big buffer for DAG. Check readme.txt for possible solutions.
  GPU 0 failed
  GPU 0, CUDA error 11 – cannot write buffer for DAG
  WATCHDOG: GPU error, you need to restart miner 🙁

 4. سلام با ۶ کارت گرافیک rx580 حدود ۵ روز است که با فونیکس ماینینگ میکنم و ادرس کیف پول خودم را در زلکور به درستی وارد کردم ولی هنوز اتریوم به کیف پولم نیامده و موجودی صفر است .چقدر طول میکشد ارز به حسابم بیاید چه کار کنم؟

  1. سلام. شما باید توی استخری که ماینینگ انجام میدید تعیین کنید که وقتی چقدر شد به کیف‌پولتون ارسال بشه. سعی کنید کمتر از یک دهم ست نکنید.

 5. سلام
  سوال یک : نرم افزار Claymore قابلیت استخراج دو ارز را به طور همزمان دارد. چگونه می توان از این قابلیت استفاده کرد ؟ و در این صورت تنظیمات آن چگونه می باشد ؟
  سوال دو : آیا باید دو حساب داشته باشیم یا این که با یک حساب دو ارز دیجیتال استخراج و ماحصل به یک حساب واریز می شود ؟
  سوال سه : من دارای کارت گرافیک RX580 8G می باشم و همینطوری که از اسم آن پیداست این کارت گرافیک دارای ۸ گیگابایت رم می باشد ولی وقتی با استفاده از Performance Task Manager ویندوز آمار استفاده از این کارت گرافیک را نگاه میکنم متوجه شدم گه فقط ۴ گیگ از رم آن استفاده می کند .دیگر اطلاعات در لحظه مشاهده این نتیجه : در زمان استفاده از کلایمور جهت استخراج ارز اتریوم با هش ریت ۲۹.۵. چگونه می توانم از کل قدرت حافظه این کارت گرافیک استفاده کنم ؟
  سوال ۴: آیا استفاده از دوال در کلایمور ، از کل قدرت کارت گرافیک استفاده می کند ؟ و آیا در مقدار استخراج با حالت یک ارز فرقی هم میکند ؟
  email: [email protected]

  1. سلام دوست گرامی
   1: باید نسخه‌ی دوال(Dual) کلیمور را دانلود و تنظیمش کنید
   2: برای هر ارز باید کیف پول خودش آدرس ایجاد کنید و تنظیمات استخرها را در کلیمور قرار بدید به صورت جداگانه استخراج و توسط استخر واریز میشه
   3: نمیتونید، یعنی تنظیماتش دست شما نیست به عنوان مثال فایل دگ اتریوم 3.8 گیگ هست و به همین مقدار از حافظه‌ی گرافیک شما اشغال میشه
   4: بله هش‌ریت رمزارز اصلی کمی کاهش پیدا میکنه و مصرف انرژی و دما بالاتر میره طبیعتا ماینر درآمد بالاتری به دست میاره با قبول این شرایط

 6. با سلام و خسته نباشید
  ریگ ماینینگ اتریوم بنده، بعد از ده ماه کار، با مشکلاتی مواجه شده. در استخر Phoenix حدود 30% توان کارت ها درگیر می شه و بعد از دو سه دقیقه سیستم هنگ می کنه طوری که موس هم تکون نمی خوره ولی به صورت کند ماین می کنه، در استخر nanopool هش ریت کارت ها مثل سابق و با تمام توان هست ولی بعد از حدود دو سه دقیقه دمای کارتها به 100 درجه می رسه!
  امکانش هست کمکم کنید؟

  1. سلام گرامی
   دمای همه کارت ها به 100 درجه میرسه یا فقط یکی از کارت ها ؟
   این موردی که فرمودین امکان داره ناشی از خیلی موارد بشه . به نظر من در درجه اول تنظیمات فن و کلاک کارت ها رو بررسی بکنید ببینید مسله ای وجود داره یا خیر

   1. سلام مجدد
    با سپاس از پاسخ شما؛ امکان داره با آی دی تلگرام با شما در تماس باشم؟

    1. LC_mining
     این ایدی تلگرام هستش ولی در صورتی که تمایل دارین سریعتر پاسخ بگیرید با شماره ۸۸۹۱۴۰۴۹ داخلی 124 تماس بگیرید

دکمه بازگشت به بالا