آموزش تریدتریدترید و ماینینگ

مدیریت ریسک و تسلط بر احساسات در مبادلات رمزارزی

چرا این دو موضوع در مبادلات رمزارزی بسیار حائز اهمیت هستند و نادیده گرفتن آن‌ها منجر به ضرر مالی خواهد شد؟

وقتی که صحبت از تجارت و مبادله باشد، راه‌های زیادی وجود دارد که بتوانید با استفاده از آن‌ها در برابر نوسان بازار و تغییرات ناگهانی قیمت‌ها مقاومت کنید. برای تعیین ارزش واقعی یک شرکت یا دارایی می‌توان از ترکیب تجزیه و تحلیل تکنیکال(فنی) و آنالیز فاندامنتال(بنیادی) استفاده کرد و با یک سرمایه‌گذاری خاص، ضمن کاهش خطرات موجود در مسیر حرکت، باعث افزایش و تضمین شانس موفقیت خود شوید. اما برای رسیدن به این اهداف به یک برنامه‌ی جامع نیاز دارید.

مدیریت ریسک تسلط بر احساسات

تسلط بر احساسات

تدوین و توسعه‌ی یک برنامه‌ی مدیریت ریسک موفقیت آمیز برای به حداقل رساندن نتایج غیرمنتظره بسیار حائز اهمیت است، زیرا در پایان به کاهش سطح کلی ضررهای مالی شما منجر خواهد شد.

یک برنامه‌ی مدیریت ریسک موفقیت آمیز باید موازی و همسو با سوابق تجارت رمزارزی وچود داشته باشد، تا بتوان از هر دو برای مهار رفتار‌های ضعیف تجاری و در عین حال توجیه انتظارات اساسی شما استفاده کرد.

گاهی اوقات وسوسه باعث می‌شود تا انتخاب‌های ضعیفی را انجام دهید، که نتیجه‌ی آن چیزی جز یک بازار پر از ترس و حرص و طمع و رسیدن به ضرر مالی و سقوط ناگهانی نخواهد بود.

با کاهش عادات تجاری مضر و منفی، می‌توانید امیدوار باشید که بدونه به خطر انداختن بخش زیادی از دارایی، به سود و درآمد قابل توجه برسید.

 

تعیین نوع برنامه‌ریزی و تجارت

یکی از مولفه‌های اصلی برای رسیدن به یک برنامه‌ی مدیریت ریسک موفقیت آمیز، تعیین نوع تجارت و مهارت‌های ذاتی شماست، که می‌توانید بر اساس شخصیت‌های معرفی شده در ادامه‌ی مطلب تا حدی آن را مشخص کنید:

  • معمولا میزان سود و ضیان من برابر است – هنگامی که این اتفاق برای شما رخ می‌دهد، نشان دهنده‌ی آن است که مدیرت ریسک شما تاثیرگذار و کارآمد می‌باشد، با این حال شما بیش از اندازه ریسک می‌کنید و نمی‌توانید هرچیزی را به سرمایه‌ی قابل توجه تبدیل کنید و یا به سختی قادر به پرداخت هزینه و کارمزد مبادلات خود هستید.
  • من درآمد کمی دارم – در اینگونه موارد می‌توان گفت که مدیریت ریسک شما مناسب و کارآمد است، اما شما اجازه نمی‌دهید که مبادلات به درستی صورت بگیرند. این مشکل نشان دهنده‌ی آن است که معمولا تصمیمات تجاری شما تحت تاثیر احساسات قرار می‌گیرد، مانند بستن زود هنگام یک موقعیت تجاری مناسب که به عنوان «دستان ضعیف یا Weak Hands» از آن یاد می‌شود.
  • من درآمد زیادی دارم – هنگامی که به این نقطه رسیده باشید یعنی استراتژی مدیریت ریسک شما به خوبی جواب داده و شما می‌توانید با اعمال اندازه‌ی مناسب در مبادلات، میزان ریسک و خطر مناسب خود را انتخاب کنید. این معمولا نشانده‌ی آن است که شما مبادلات خود را در نقاط از پیش تعیین شده متوقف می‌کنید و اجازه می‌دهید که دیگران کار خودشان را بکنند.
  • من معمولا دچار ضرر می‌شوم – هنگامی که این اتفاق رخ می‌دهد، می‌تواند نشان دهنده‌ی آن باشد که شما درک محدودی از چرخه‌ی بازار دارید و باید در رابطه با کلاس دارایی‌هایی که روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید، تحقیقات گسترده‌تری انجام دهید؛ علاوه بر این شما تمایل دارید تا بر روی پروژه‌ها، توکن‌ها و رمزارزهایی که نقدینگی پایینی دارند سرمایه‌گذاری کنید.

انتخاب کنید

شما می‌توانید بر اساس شخصیت‌های فوق‌الذکر، ذهنیت تجاری خود را مشخص کنید. ایده‌ی کلی این است که مشخص کنید کدام عادت‌ها باعث می‌شوند شما با انتخاب اشتباه به ضرر مالی برسید، و کدام عادت‌ها شما را به سمت سودآوری راهنمایی می‌کنند.

همیشه سعی کنید که با استدلال و منطق انتخاب‌ خود را انجام دهید، و ضمن حذف احساسات از جنبه‌های روانی مبادلات، براساس اطلاعاتی که در مقابل شما قرار دارد(مانند قیمت، حجم، اخبار و روند حرکت) عمل کنید.


تمام تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد قرار ندهید

مهم نیست که یک فرصت تجاری خاص به چه اندازه وسوسه‌انگیز و امیدوارکننده به نظر می‌رسد، هرگز تمام دارایی‌های خود را در یک مسیر قرار ندهید.

به طور کلی، انتخاب انواع مختلف از یک کلاس دارایی(و همچنین انتخاب ترکیبی سخاوتمندانه از دارایی‌های مختلف در سبد دارایی‌های تحت مدیریت شما) یک اقدام مناسب در راستای کاهش تاثیر تغییرات قیمت بزرگ در یک بازار/صنعت خاص است.

نوسانات بازار رمزارزی به این معناست که هر مبادله یا تجارتی، حتی یک تجارت به ظاهر کامل و بی‌نقص هم می‌تواند سقوط کرده و منجر به ضرر مالی قابل توجهی شود. بنابراین توصیه می‌شود که همیشه در ۵ رمزارز مختلف و یا حتی بیشتر، سرمایه‌گذاری کنید.

همچنین بخاطر داشته باشید که هنگام دوری از مبادلات دستی، مانند زمان استراحت و یا حضور در محل کار، حتما از ویژگی توقف ضرر(Stop-Loss) ارائه شده توسط صرافی‌های رمزارزی استفاده کنید.

اشتباه رایج مبادله‌گران تازه‌کار

مبادله‌گران و کاربران تازه‌کار صنعت رمزارزی معمولا موفق به انتخاب یک استراتژی خروج مناسب نمی‌شوند. این کاربران اغلب پس از مراجعه به رایانه‌های شخصی خود متوجه می‌شوند که سبد رمزارزهای تحت مدیریت آن‌ها با کاهش ۲۰ درصدی روبرو شده و اکنون در یک روند نزولی جدید گرفتار شده‌اند. استفاده از یک استراتژی خروج مناسب نه تنها باعث کاهش خطر و ریسک می‌شوند، بلکه به شما اجازه می‌دهد تا کنترل بیشتری بر روی ضرر مالی احتمالی داشته باشید.

در نهایت، استفاده از یک استراتژی خرید و نگهداری که در آن‌ شما بر روی یک رمزارز سرمایه‌گذاری کرده و برای مدت طولانی از فروش آن خودداری می‌کنید، می‌تواند اغوا کننده باشد. این رویکرد منفعلانه اغلب به دلیل سادگی، برای مبادله‌گران تازه‌کار وسوسه‌انگیز به نظر می‌رسد و غالبا با کاهش ریسک همراه است.

با این وجود بعید به نظر می‌رسد که با استفاده از این استراتژی و خطر نکردن در بازار رمزارزی به سود چشم‌گیر برسید. بنابراین، وارد گود شوید، از ریسک و خطر نترسید و از  برنامه‌ریزی مناسب برای انجام مبادلات اطمینان حاصل کنید؛ زیرا در صورت اجرای صحیح مبادله‌ی رمزارزی، این فعالیت تجاری می‌تواند سرگرم‌کننده و سودآور باشد.

نظر شما در رابطه با موارد بیان شده و تاثیر آن‌ها بر مبادلات رمزارزی کاربران چیست؟ چه عوامل دیگری بر کاهش میزان ضرر و افزایش سوددهی مبادلات تاثیرگذار هستند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.4]

منبع
Coindesk

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

یک نظر

دکمه بازگشت به بالا