آموزش ماینینگترید و ماینینگماینینگپیشنهاد سردبیر

راهنمای انتخاب استخر‌های ماینینگ

چگونگی فعالیت استخر‌های ماینینگ و ویژگی‌هایی که باید در انتخاب استخر در نظر گرفت

استخر‌ ماینینگ(Mining Pool) پروتکلی برای گروهی از ماینر‌ها است که به منظور پایدار ساختن فرآیند ماینینگ با یکدیگر همکاری می‌کنند. در این مقاله با چگونگی فعالیت استخر‌ها، اصطلاحات و ویژگی‌هایی که باید در هنگام انتخاب استخر مد نظر قرار دهیم آشنا می‌شویم.

ماینینگ با استفاده از استخر‌های ماینینگ روشی است که در آن چندین کاربر(ماینر) برای استخراج بلاک با یکدیگر همکاری می‌کنند و سپس بر اساس توان محاسباتی هر کاربر پاداش استخراج بلاک در میان ماینر‌ها تقسیم می‌گردد. ماینینگ با استفاده از استخر به‌طور موثری فرآیند تصادفی کشف هر بلاک و دریافت پاداش استخراج هر بلاک را کاهش داده و آن را به‌طور یکنواخت‌تری در طول زمان توزیع می‌کند.

بنابراین، استخر‌های ماینینگ بیت‌کوین روشی برای ماینر‌ها هستند تا منابع خود را به یکدیگر متصل کرده و قدرت پردازشی خود(هش‌ریت) را به اشتراک بگذارند در این حالت پاداش استخراج هر بلاک، بر اساس میزان سهم توان محاسباتی که برای حل بلاک به اشتراک گذاشته‌اند، بین آن‌ها تقسیم می‌شود.

استخر‌های ماینینگ ماینر‌ها را با یکدیگر هماهنگ می‌کند. همانند بخت‌آزمایی، شانس شما برای برنده شدن در لاتاری بسیار پایین است. بنابراین، با افراد دیگری یک گروه را تشکیل داده و توافق می‌کنید که جایزه را تقسیم کنید. این اقدام شانس برنده شدن شما را افزایش می‌دهد اما مقدار جایزه‌ را نیز کاهش می‌دهد.

استخر‌ ماینینگ به عنوان یک هماهنگ کننده برای تمامی اعضای استخر عمل می‌کند:

 • دریافت هش اعضای استخر
 • جستجو برای پاداش هر بلاک
 • ثبت سهم شرکت‌کنندگان از فعالیت استخراج
 • تخصیص متناسب پاداش‌های استخراج هر بلاک به شرکت‌کنندگان

ماینر‌ها در عوض اجرای کلاینت بیت‌کوین، با اجرای نرم‌افزاری که استخر به آن‌ها ارائه می‌کند تنها هش(توان پردازشی) را به استخر ارائه می‌کنند.

اوپراتور استخر

اوپراتور استخر به طور تصادفی بخش کوچکی از کاری که توسط هر عضو استخر ارائه می‌شود را تایید می‌کند. ماینر‌ها نمی‌دانند کدام بخش از نتایج محاسباتی که به استخر ارسال می‌کنند تایید می‌شود، بنابراین نمی‌توانند تقلب کنند.

معمولا استخر‌ها واحد‌های کاری را در محدوده‌ی 0 الی 4,294,967,295 به کاربران ارائه می‌کنند. هنگامی که ماینر به کار خود خاتمه داد، واحد کاری جدیدی را با شماره‌ی متفاوت(و یا آدرس پرداخت) درخواست می‌کند. ماینر‌های متفاوت واحد‌های کاری را با جزئیات متفاوتی دریافت می‌کنند.

استخر‌ها برای کاهش بار، به سمتی حرکت می‌کنند که در آن ماینر‌ها می‌توانند جزئیات ایجاد تراکنش‌ها و محاسبه‌ی Merkle root(در علم کامپیوتر به صورت درختی توصیف می‌شود که هر برگ(گره یا Node) با هش بلاک داده برچسب گذاری می‌شود و امکان تایید امن محتویات ساختار‌های داده‌ی بلند را ایجاد می‌کند) را تغییر دهند. بنابراین بدون کسب مجوز جدید از استخر می‌توانند فعالیت‌های گسترده‌تری را انجام دهند.

چگونه می‌توان رمزارزها را از استخر برداشت کرد؟

به‌طور کلی دو روش پرداخت به ماینر‌ها وجود دارد، اولین روش در اختیار داشتن کیف پول و ارسال دارایی به ماینر‌ها در زمان ارائه‌ی درخواست برداشت از سوی آن‌ها است.

روش دوم که استخر‌هایی همانند eligius.st و p2pool از آن استفاده می‌کنند به ردیابی سهم کاربران و ارسال پاداش استخراج هر بلاک به طور مستقیم و به حساب آن‌ها وابسته است. در این روش شما هیچ بیت‌کوینی نزد استخر نخواهید داشت و از خطر سرقت در امان خواهید بود.

طرح‌های معمول پرداخت عبارتند از:

PPS یا پرداخت به ازای هر سهم(Pay Per Share): در این روش هر سهم ارزش مشخصی به واحد بیت‌کوین(BTC) دارد. از آنجایی که یافتن یک بلاک به‌ طور متوسط به این روش برای اوپراتور استخر پر ریسک است، بنابراین کارمزد این روش بالاست.

SMPPS: این روش همانند روش Pay Per Share است با این تفاوت که هرگز بیش از درآمد استخر پرداخت انجام نمی‌شود.

ESMPPS: همانند روش SMPPS بوده با این تفاوت که پرداخت‌ها برای همه‌ی اعضای طلب‌کار از استخر برابر خواهد بود.

CPPSRB: پرداخت به ازای هر سهم(Share) به‌ همراه پرداخت‌های عقب افتاده.

Proportional: در روش تناسبی در هنگام استخراج هر بلاک، پاداش در میان تمامی کارگرها(Worker) به تناسب میزان سهمی که هر یک در استخراج بلاک دارند، توزیع می‌شود.

PPLNS: پرداخت بر اساس آخرین سهم‌ها. این روش مشابه روش تناسبی است اما N سهم آخر را به‌جای بررسی تعداد سهم‌های هر مرحله در نظر ‌گرفته و از دیگر سهم‌ها در هر مرحله صرفنظر می‌کند.

امتیاز(Score): سیستم‌های برپایه‌ی امتیاز دارای پاداش تناسبی بوده اما دارای ضریب زمان ارائه‌ هستند. هر سهم ارائه شده به استخر با فاکتور زمان و از آغاز مرحله‌ی کنونی ارزش بیشتری دارد. برای هر سهم امتیاز با رابطه‌ی score += exp(t/C) بروزرسانی می‌شود. این ویژگی موجب می‌گردد سهم‌های بعدی نسبت به سهم‌های ابتدایی ارزش بیشتری داشته باشد. بنابراین زمانی که ماینر‌ها فعالیت خود را در استخر متوقف می‌کنند، امتیاز آن‌ها به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد. پاداش‌ها متناسب با امتیازات (و نه سهم‌ها). محاسبه می‌شود. (در استخر Slush فاکتور C=300 و تمامی امتیازات طبیعی است).

سهم(Share) چیست؟

هر سهم به هش‌های کوچکتر از هدف برای سختی 1 گفته می‌شود. هر هش ایجاد شده برای تبدیل شدن به یک سهم معتبر، شانسی برابر 1 در تقریبا 4 میلیارد(2 به توان 32) دارد. در مقایسه، اگر سختی شبکه 2 میلیون باشد، یافتن هش معتبر برای بلاک دو میلیون مرتبه آسان‌تر است و به‌طور متوسط یافتن هش معتبر برای بلاک به دو میلیون سهم(8 کادریلیون هش) نیاز دارد.

سهم‌ها «ارزش» واقعی ندارند. در شبکه‌ی بیت‌کوین آن‌ها بی ارزش هستند. تنها هش با هر مقداری که از هدف کوچکتر است(از طریق سختی تعیین می‌شود).

چرا سختی استخر‌ها نسبت به بلاکچین متفاوت است؟

از آنجایی که هدف پیگیری فعالیت‌های انجام شده در یک شیوه‌ی قابل تایید است. درصورتی که استخر از سختی برابر با سختی استخراج هر بلاک استفاده کند، تنها یک سهم به ازای هر بلاک یافت خواهد شد و توسط ماینری که بلاک را حل کرده است یافت می‌شود. تمامی پاداش‌ها به یک دارنده‌ی سهم اختصاص می‌یابد و به عبارت دیگر مرحله‌ی پیچیده‌ای از ماینینگ تنها(Solo mining) ایجاد شده است.

بر خلاف تصور عموم، ماینینگ یک فرآیند در حال پیشرفت نیست. هر هش احتمال یکسانی برای تبدیل شدن به یک هش معتبر شبکه دارد. ممکن است خوش شانس باشید و با هش بعدی سهم معتبری پیدا کنید. ماینر در هنگام استخراج با سختی شبکه‌ی پایین، سهم بیشتری از هش‌ریت شبکه خواهد داشت و به این ترتیب ردیابی فعالیت‌های ماینر‌ها و میزان فعالیت آن‌ها بهبود یافته و پرداخت به‌طور مناسب صورت می‌گیرد.

چه چیزی مانع تقلب ماینر‌ها در استخر می‌شود؟

استخر به شما قالب بلاکی را که باید بر روی آن کار کنید را ارسال می‌کند. شما باید بلاکی را پیدا کنید که با قالبی که از استخر دریافت کرده‌اید، مطابقت داشته باشد. ازآنجایی که قالب بلاک، تراکنش‌ها را نیز شامل می‌شود و پاداش را به استخر منتقل می‌کند، ماینر قادر به سرقت پاداش نیست.

ماینینگ فردی در مقابل ماینینگ با استفاده از استخر

انتخاب میان این دو گزینه تنها به «کارمزد استخر بستگی دارد». اگر ماینر به صورت سولو(انفرادی) استخراج رمزارز را آغاز کند و انتظار داشته باشد روزانه 0.5 بیت‌کوین دریافت کند، می‌توان انتظار داشت که در مدت 25 روز یک بلاک بیت‌کوین استخراج گردد. هر چند این فرایند کاملا تصادفی است. ممکن است در یک روز دو بلاک استخراج شود و یا در یک ماه هیچ بلاکی یافت نشود.

اگر در یک استخر فعالیت استخراج را انجام دهید، کارمزد استخر را پرداخت خواهید کرد. کارمزد 3 درصدی استخر به معنای آن است که 3 درصد درآمد کمتری خواهید داشت. بعلاوه، اغلب استخر‌ها کارمزد تراکنش‌ها را پرداخت نمی‌کنند. اما درآمد ماینر پایدار‌تر می‌شود. پرداخت‌ها شکل منظم‌تری به خود گرفته و تغییرات شدیدی نخواهد داشت.

یکی از معایب استفاده از استخر‌های ماینینگ، متمرکز بودن آن است. اغلب استخر‌های ماینینگ دارای گره‌های متمرکزی هستند که ممکن است مورد حمله‌ی DDOS قرار بگیرند، اگر این موضوع در نظر گرفته نشود، در زمان اجرای حملات فعالیت ماینر‌ها بی ثمر خواهد بود.

توصیه می‌شود به استثنای زمانی که قدرت محاسباتی بالایی در اختیار دارید، در استخر‌ها فعالیت ماینینگ را انجام دهید.

چگونه می‌توانم استخر ماینینگ راه‌اندازی کنم؟

P2Pool و Pushpool دو گزینه‌ای هستند که امکان راه‌اندازی استخر را مهیا می‌کنند. آن‌ها خدماتی را ارائه می‌کنند اما GUI باید توسط شما و با تنظیماتی که مایل هستید ایجاد شود.

در صورتی که قصد راه‌اندازی استخر ماینینگ را دارید، از آنجایی که در این فعالیت ترافیک بالایی مصرف می‌شود، به سروری با پنهای باند بالا نیاز خواهید داشت(وابسته به منطقه‌ای که در آن قرار دارید، یافتن سرور ممکن است دشوار باشد).

ممکن است ایجاد استخر ماینینگ دشوار باشد اما ماینینگ ترکیبی سود‌آوری راه‌اندازی استخر را افزایش می‌دهد.

چگونه استخر ماینینگ را انتخاب کنیم؟

معیار‌هایی که باید در زمان انتخاب استخر ماینینگ در نظر گرفت کدام‌اند؟ اغلب ویژگی‌های اشاره شده بر موضوعات ادراکی همانند کارمزد(کارمزد پایین‌تر مطلوب‌تر است)، اعتبار استخر و پایداری آن(Uptime) اشاره دارد.

اوپراتور قابل اعتماد استخر به اعتبار استخر مرتبط است. ماینر‌ها نمی‌خواهند در استخری فعالیت کنند که مالک آن داراییشان را به سرقت ببرد. این احتمالا مهمترین معیار برای بررسی است. در اینترنت جستجو کنید، در جامعه‌ی رمزارزی و فروم‌ها در رابطه با تجربیات کاربران نسبت به استخر مورد نظر تحقیق کنید.

کارمزد‌ها عامل مهم دیگری هستند، اخذ کارمزد کمتر از طرف استخر به معنای آن است که پول بیشتری به شما تعلق می‌گیرد. استاندارد این صنعت در محدوده‌ی 1 درصد است، بنابراین کارمزد‌ها در این محدوده عادی است.

هش‌ریت استخر نیز عامل مهم دیگری در پیوستن به یک استخر محسوب می‌گردد. ماینر‌ها خواستار استفاده از استخری هستند که هش‌ریت بالایی داشته و تعداد زیادی بلاک استخراج می‌کند، بنابراین درآمد پایداری در هنگام استخراج در اختیار خواهند داشت.

موقعیت سرور و زمان فعالیت: موقعیت سرور به دلیل تاخیر تاثیرگذار خواهد بود. به ویژه هنگامی که رمزارزی را با هش‌ریت بالا و سختی استخراج زیاد استخراج می‌کنید، شما باید در اعلام بلاک یافت شده به سرعت عمل کنید.

پایداری استخر(Uptime) عامل مهم دیگری است. همانند وب‌سایت‌های معمولی که در زمان آفلاین بودن مالک آن متضرر می‌شود، در صورتی که استخر‌ ماینینگ از دسترس خارج شود، تمامی ماینر‌هایی که از آن استخر استفاده می‌کنند متضرر می‌شوند.

زمان‌بندی پرداخت نیز عامل مهم دیگری است. از آنجایی که برخی افراد پرداخت‌های با مبالغ بالا و برخی دیگر پرداخت‌های خُرد را ترجیح می‌دهند. از نظر امنیتی پرداخت‌های کوچ ویژگی بهتری است زیرا چنانچه حادثه‌ای اتفاق بیفتد دارایی زیادی را از دست نخواهید داد.

طرح‌های پرداخت نیز ویژگی دیگری است که در انتخاب یک استخر باید به آن توجه داشت.

آیا شما استفاده از استخر‌های ماینینگ را به سولو ماینینگ ترجیح می‌دهید؟ چه ویژگی‌هایی را در انتخاب استخر مد نظر قرار می‌دهید؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

منبع
Captainaltcoin

‫9 دیدگاه ها

 1. سلام
  جدیدا نمیشه تو btc pool ثبت نام کرد یا وارد شد به پنل کاربریت چون شماره ایران 98 رو به نظر میرسه حذف کردن .میشه اینو برسی کنید ؟
  ممنون

  1. سلام. بله بررسی میشه و اگر مشکلی بود اطلاع‌رسانی میشه 🌹

    1. سلام دوست گرامی . میتونید از vpn استفاده کنید و از طریق ایمیل ثبت نام کنید

    2. سلام اقا من استخرم f2pool تصویری اموزش میدین چجوری میشه انتقال داد به کیف پول

     1. سلام
      بعد از ورورد به حساب کاربری از قسمت Account Settings و Payout settings آدرس کیف پولتونو قرار بدید تا وقتی به حداقل برداشت رسیدید به حسابتون واریز بشه کلا تنظیمات برداشت در این بخش قرار داره
      Account Settings > Mining Accounts > Payout Settings
      هر استخری قوانین خاص خودشو داره مثلا میزان حداقل برداشت ولی روند یکسانی دارن

  2. سلام دوست گرامی . میتونید از vpn استفاده کنید و از طریق ایمیل ثبت نام کنید

 2. سلام
  بهترین کیف پول از نظر امنیت و تحریم و کارمزد , …. کدومه ؟
  پیشنهادتون راجب استخر چیه ؟
  تشکر

  1. سلام. نمیشه قطعی گفت ولی کیف‌پول Samurai خوبه فعلا. برای کسب اطلاعات بیشتر راجب استخر هم به مقاله‌ی جامع راهنمای انتخاب استخر ماینینگ مراجعه کنید لطفا: https://bit.ly/2vYYYL5 و https://bit.ly/2V8l785

   مقالات دیگری هم هست که خودتون می‌تونید در بخش آموزش پیدا کنید. موفق باشید

دکمه بازگشت به بالا