اخبار بلاکچین و دنیای کریپتومقالهپیشنهاد سردبیر

تاثیر‌ سررسید قرارداد‌های آتی بر قیمت بیت کوین همیشگی نیست!

در این مقاله دیدگاه تحلیلگران در رابطه با تاثیرات سررسید قرارداد‌های آتی(Futures) و اختیار معاملات(Option) بر قیمت مبادلات بیت کوین در بازار نقدی مورد بررسی قرار می‌گیرد

از نظر تاریخی تحلیلگران سررسید ماهیانه‌ی قرارداد‌های آتی و اختیار معاملات بیت کوین را یکی از دلایل تضعیف شرایط مثبت در بازار بیت کوین ارزیابی می‌کنند. نتیجه‌ی چند مطالعه نشان می‌دهد که از سال 2019 تاکنون قیمت بیت کوین 40 ساعت پیش از موعد سررسید قرارداد‌های آتی بورس شیکاگو(CME) بطور متوسط 2/3% کاهش یافته است. اما بررسی نمودار قیمت بیت کوین نشان می‌دهد که تاثیرگذاری بازار مشتقات بر قیمت بیت کوین همیشگی نیست.

تاثیر بازار مشتقات بر تغییرات قیمت بیت کوین

در طول چند ماه گذشته بازارهای مبادلات محصولات مبتنی بر بیت کوین گسترش یافته و اثر سررسید قراردادهای آتی سی.ام.ای بر قیمت بیت کوین کاهش یافته است. در حقیقت، تاثیر منفی سررسید قرارداد‌های آتی سی.ام.ای بر قیمت بیت کوین در سال 2020 میلادی کاهش یافته و این پدیده در سال 2021 نیز ادامه یافته است. در طول سه ماه نخست سال 2021 میلادی قیمت بیت کوین پیش از سررسید قرارداد‌های آتی و اختیار معاملات کاهش یافته است.

درطول 13 ماه گذشته قیمت بیت کوین 788 درصد افزایش یافته و بطور کلی شرایط بازار به نفع سرمایه‌گذارانی پیش رفته است که موقعیت معاملاتی خرید را در بازارهای مشتقات اتخاذ کرده بودند.

تغییرات قیمت بیت کوین قبل و بعد از انقضاء قرارداد‌های سی.ام.ای
تغییرات قیمت بیت کوین قبل و بعد از انقضاء قرارداد‌های سی.ام.ای

تعدادی از تحلیلگران معتقدند که افزایش قیمت بیت کوین پس از تاریخ سررسید قراردادهای آتی به یک روند تبدیل شده است.

تاثیر قرارداد‌های آتی بر بیت کوین
سررسید قرارداد‌های اختیار معاملات بیت کوین در طول 8 ساعت. در طول 8 ماه گذشته آخرین جمعه‌ی هر ماه زمان مناسبی برای خرید بیت کوین محسوب می‌شود. در طول سه ماه گذشته قیمت بیت کوین در طول ساعت‌ها و روزهای منتهی به تاریخ سررسید قراردادهای اختیار معاملات کاهش یافته است. آیا این الگو در آینده نیز تکرار خواهد شد؟

قیمت بیت کوین چند روز پس از تاریخ سررسید مشتقات رالی قدرتمندی را تجربه کرده است. اما بررسی دقیق تغییرات قیمت بیت کوین نشان می‌دهد که تاثیر‌پذیری قیمت بیت کوین از سررسید قرارداد‌های آتی در دوره‌های زمانی مختلف یکسان نبوده است.

قیمت بیت کوین همیشه پیش از سررسید قرارداد‌های آتی کاهش نمی‌یابد

با توجه به مطالب عنوان شده در این مقاله، بررسی سرکوب قیمت بیت کوین پیش از تاریخ سررسید قرارداد‌های مشتقات به‌جای جستجوی دلیل افزایش قیمت بیت کوین در طول بازار صعودی منطقی بنظر می‌رسد.

عملکرد بیت کوین قبل و بعد از تاریخ سررسید قرارداد‌های سی.ام.ای در سال 2020
عملکرد بیت کوین قبل و بعد از تاریخ سررسید قرارداد‌های سی.ام.ای در سال 2020

بررسی تاثیر سررسید قرارداد‌های آتی بر قیمت بیت کوین نشان می‌دهد که در ماه‌های اکتبر و دسامبر 2020 زمان سررسید قرارداد‌های آتی بیت کوین تاثیر منفی بر قیمت این دارایی نداشته است. در همین زمان، بازدهی مثبت 12 درصدی قیمت بیت کوین پنج روز سررسید قرارداد‌های آتی در روز سی‌ام آوریل فرض تاثیر‌منفی تاریخ سررسید قرارداد‌های آتی سی.ام.ای بر قیمت بیت کوین را نقض می‌کند.

از آنجایی که در سه دوره از هفت دوره‌ی زمانی مورد بررسی کاهش قیمت بیت کوین پیش از تاریخ سررسید قرارداد‌های آتی سی.ام.ای مشاهده نشده است، نمی‌توان تاثیر‌گذاری منفی زمان سررسید قرارداد‌های آتی بیت کوین بر ارزش این دارایی را به صورت یک اصل همیشگی در نظر گرفت.

به همین دلیل تلاش برای ایجاد تئوری در رابطه با رفتار سرمایه‌گذاران در زمان‌های مشخصی بی‌فایده بنظر می‌رسد. همانطور که داده‌ها نشان می‌دهند، قیمت بیت کوین در سه مورد از هفت مورد بررسی شده انتظار تحلیلگرانی که بر تئوری تاثیر منفی سر رسید قرارداد‌های آتی بر قیمت بیت کوین اصرار دارند را برآورده نکرده است. در حالی که عملکرد مثبت بیت کوین در طول بازار صعودی بیت کوین طبیعی است، شانس 57 درصدی افزایش قیمت بیت کوین پس از تاریخ سررسید قرارداد‌های آتی نیز یک روند دائمی را مشخص نمی‌کند.

نظر شما نسبت به تاثیر سررسید قرارداد‌های آتی و اختیار معاملات بر قیمت بیت کوین چیست؟ آیا تاثیر‌گذاری بازار مشتقات بر تغییرات قیمت بیت کوین همیشگی است؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا