اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

دستکاری قیمت‌ در بازارهای رمزارزی

گروه‌های "Pump and Dump" تلگرامی تا کنون در سال ۲۰۱۸ توانستند مبلغ ۸۲۵ میلیون دلار بدست بیاورند

نکات برگزیده مطلب
  • طی جدید‌ترین مقالات منتشر شده توسط وال‌استریت ژورنال، ادعا شده است که گروه‌های تجاری فعال در تلگرام اقدام به دستکاری قیمت‌‌های موجود در بازار رمزارزها کرده‌اند و طی آن توانسته‌اند به درآمد‌های هنگفتی دست یابند.

وال‌استریت ژورنال طی مقاله‌ای که در روز ۵ آگوست منتشر شده ادعا می‌کند در دستکاری قیمت رمزارزها عمدتا توسط گروه‌های تجاری سازمان یافته با استفاده از سرویس‌هایی همچون تلگرام انجام می‌شود.

وال‌استریت ژورنال با انتشار نتیجه‌ی این تحقیقات بر بازار رمزارزها اعلام کرد که این طرح‌های pump and dump هماهنگ شده توسط تجار باعث افزایش میزان تورم و از بین رفتن قیمت تعدادی از رمزارزهای پیشرو طی سال جاری شده است.

در نتیجه‌ی اینگونه اعمال، گروه‌های یاد شده توانسته‌‌اند برای خود صد‌ها میلیون دلار درآمد داشته باشند، در حالی که در زمان فروش حجم زیادی از یک دارایی خاص باعث ضرر و کاهش ارزش دارایی دیگران شده‌اند.

تنها برای شش ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۸ این گروه‌های تجاری توانسته‌اند ۸۲۵ میلیون دلار درآمد داشته باشند.

وال‌استریت ژورنال با بررسی ۱۷۵ طرح که ۱۲۱ ارز مختلف را مبادله می‌کردند، اعلام کرد که تعداد اینگونه گروه‌ها بیشتر از تعداد اعلام شده است و به صورت بالقوه نشان می‌دهد که درآمد اینگونه فعالیت‌های ممکن است ده‌ها میلیون دلار بیشتر از اعلام ذکر شده باشد. این خبرگزاری در ادامه توضیح داد:

اینگونه فعالیت‌ها معمولا در چت‌روم‌ها و اتاق‌های گفتگوی خصوصی که تنها توسط دعوت افراد خاص قابل دسترسی هستند، صورت می‌گیرد و به طور کلی تحت نظارت مدیران ناشناس قرار دارند.

این خبرگزاری به عنوان یک نمونه از نتیجه‌ی اینگونه فعالیت‌های مربوط به گروه‌های تجاری، به رمزارز ثانویه‌ی  CloakCoin اشاره کرد که طی سال جاری چندین بار دچار تغییر قیمت ناگهانی شده است. در ۱ام جولای یک افزایش شدی ناگهانی برای قیمت این رمزارز در صرافی بزرگ بایننس(Binance) رخ داد که نتیجه‌ی فعالیت‌های یک گروه تجاری با نام Big Pump Signal بوده است.

در این تحقیقات نوشته شده:

مدت کوتاهی پس از آنکه در گروه تلگرامی Big Pump Signal پیامی مبنی بر خرید رمزارز CloakCoin برای کاربران منتشر شده، قیمت این رمزارز بر روی صرافی رمزارزی بایننس به شکل ناگهانی افزایشی چشم‌گیر پیدا کرد. طی این پامپ، قیمت ده رمزارزی که بیشترین مبادله را در مقابل بیت‌کوین داشته‌اند به ندرت تغییری داشته است.

The research

یافته‌ها ابعاد بیشتری در رابطه نظریه‌های دستکاری حول بازار رمزارزها طی ماه‌های اخیر را نشان می‌دهند.

به عنوان مثال برای بیت‌کوین،‌ منابع مختلف ادعا می‌کنند که عواملی همچون  فروش‌های عمده‌ی و عدم فروش و نگهداری رمزارزهای صورت گرفته توسط Mt. Gox باعث ایجاد نوسان‌های مصنوعی در قیمت این رمزارز از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون شده است، در آن زمان بالا‌ترین رکورد‌ قیمت برای بیت‌کوین ثبت‌ شده است.

نظر شما در رابطه با این تحقیقات چیست؟ نتیجه‌ی انجام این چنین فعالیت‌هایی چه تاثیری بر بازار رمزارزها خواهد گذاشت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Cointelegraph

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا