اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار سایت

قانون پذیرش بیت کوین مردم السالوادور را به خیابان‌ها کشاند

شهروندان السالوادور نسبت به تصویب قانون پذیرش رمزارز بیت کوین به عنوان ارز قانونی معترض بوده و خواستار لغو این قانون جدید هستند

نکات برگزیده مطلب
  • مدتی قبل رئیس جمهور کشور السالوادور لایحه پذیرش رمزارز بیت کوین به عنوان ارز رسمی کشور السالوادور را به کنگره این کشور ارائه و پس از مدت کوتاهی از تصویب آن خبر داد. این خبر مثبت باعث ایجاد روند صعودی در بازار رمزارزها شد و نوید پذیرش دارایی‌های رمزارزی توسط دولت‌های سراسر جهان را می‌داد. با این حال به نظر می‌رسد که شهروندان کشور السالوادور تمایلی به پذیرش این رمزارز نداشته و با اعتراضات پی‌در‌پی به دنبال لغو این قانون هستند.

نه به بیت کوین!

علی‌رغم ممنوعیت سه ماهه هرگونه تجمع و اعتراضات به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید۱۹ در کشور السالوادور، باز هم گروهی از شهروندان این کشور مشتکل از اتحادیه‌های چپ، انجمن‌های دانشجویی و سایر گروه‌های مخالف صنعت رمزارز، روز گذشته در برابر مجلس قانون‌گذاران این کشور تجمع کرده و به تصویب رمزارز BTC به عنوان یک پول قانونی در اقتصاد این کشور اعتراض کردند.

این گروه که توسط «بلوک مقاومت و شورش مردمی» سازماندهی شده است، با استفاده از بنرها و شعارهایی خواستار لغو قانونی پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی شده‌اند، قانونی که براساس آن تمامی کسب و کارهای و مشاغل را ملزم به پذیرش این رمزارز می‌کند.

رئیس جمهور السالوادور چشم لیزری بیت کوین BTC

این درحالیست که علاوه بر معترضین، بالغ بر ۷۷ درصد شهروندان کشور السالوادور این قانون را یک «فکر بد» توصیف می‌کنند و علاقه‌ای به پیروی از آن ندارند.

ایدالیا زوسیگا (Idalia Zuñiga) فعال حوزه قانون در رابطه با این موضوع اعلام کرده است که «این قانونی است که به نوبه خود ناامنی قانونی ایجد می‌کند و می‌تواند توسط کلاهبرداران برای فعالیت‌های غیرقانونی همچون تسهیل پولشویی مورد سوءاستفاده قرار بگیرد».

نوسان بیت کوین خطرناک است

تعداد زیادی از معترضان در رابطه با نوسان بسیار بالا در بازار رمزارز به ویژه بیت کوین نگران هستند. به گفته یکی از آن‌ها «برای کسانی که حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند این نوسان بسیار خطرناک است، برای یک لحظه ممکن است آن‌ها معادل ۳۰۰ دلار BTC داشته باشند و روز بعد این مقدار به ۵۰ دلار کاهش ارزش یابد». وی در ادامه به سقوط قیمت بیت کوین از نقطه ۶۳ هزار دلاری در ماه آوریل و رسیدن به نقطه ۳۰ هزار دلاری طی هفته‌های گذشته اشاره کرد و توضیح داد که این یک کاهش قیمت ۵۱ درصدی است.

البته این نگرانی معترضان السالوادور مبحث جدیدی نیست. تحلیلگران و قانون‌گذاران جهانی پیش از این نیز کلاهبرداری و طرح‌های پولشویی مرتبط با صنعت رمزارزها به ویژه بیت کوین را به عنوان دلایل اصلی عدم پذیرش گسترده رمزارزها در سراسر جهان توصیف کرده‌اند.

معترضان چگونگی ظهور و تصویب این قانون را زیر سوال برده‌اند زیرا این موضوع یادآور کنترل کامل نجیب بقیله رئیس جمهوری فعلی کشور الساوادور بر دولت این کشور است. علی‌رغم این واقعیت که لوایح جدید معمولاً باید یک روند سخت بررسی، مشاوره و سازگاری با قانون اساسی را در این کشور طی کنند، قانون پذیرش بیت کوین در کمتر از شش ساعت پس از ارائه رسمی توسط رئیس جمهور به کنگره، تصویب شد.

هنوز زمان باقی مانده است

اگرچه این قانون توسط کنگره کشور السالوادور پذیرفته شده است، اما یک چهارچوب زمانی ۹۰ روزه جهت پذیرش کامل آن و تبدیل شدن به یک دستورالعمل لازم الاجرا وجود دارد؛ بنابراین شهروندان السالوادور از ماه سپتامبر آینده ملزم به پذیرش و استفاده از رمزارز BTC خواهند بود.

این درحالیست که اغلب شهروندان این کشور آماده چنین چیزی نیستند. تحقیقاتی که اخیراً در جامعه السالوادور صورت گرفته نشان می‌دهد که بالغ بر ۷۷ درصد مردم قانون پذیرش رمزارز بیت کوین را رد می‌کنند و بیشتر تجار و مبادله‌گران این کشور به جای استفاده از رمزارز بیت کوین، ترجیح می‌دهند از دلار استفاده کنند.

نظر شما در رابطه با اعتراضات صورت گرفته در رابطه با پذیرش رمزارز بیت کوین در اقتصاد السالوادور چیست؟ آیا عدم آمادگی شهروندان برای پذیرش صنعت رمزارزها به عنوان بخشی از اقتصاد باعث ایجاد چنین مشکلاتی شده است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا