اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

آیا طرح پیشنهادی جدید ارائه شده برای بهبود شبکه‌ی بیت‌کوین می‌تواند مشکل مقیاس‌پذیری آن را حل کند؟

ادعا می‌شود که این پیشنهاد بهبود شبکه(BIP) باعث حفظ و ذخیره‌ی ۷۵ درصد از پهنای باند تراکنش‌های بیت‌کوین خواهد شد

نکات برگزیده مطلب
  • توسعه‌دهندگان برجسته‌ی هسته‌ی بیت‌کوین اخیرا از یک پیشنهاد بهبود بیت‌کوین(BIP) خبر داده‌اند که شامل توسعه‌ی یک پروتکل رله است که می‌تواند به طور موثری اندازه‌ی «پهنای باند تراکنش‌های شبکه‌ي بیت‌کوین» را به میزان ۷۵ درصد کاهش دهد.

یک BIP جدید

 دکتر پیتر وولی(Pieter Wuille) و گریگ مکس ول(Greg Maxwell) از توسعه‌دهندگان برجسته‌ی هسته‌ی بیت‌کوین، اخیرا از یک پیشنهاد بهبود بیت‌کوین(BIP) خبر داده‌اند که شامل توسعه‌ی یک پروتکل رله است که می‌تواند به طور موثری اندازه‌ی «پهنای باند تراکنش‌های شبکه‌ي بیت‌کوین» را کاهش دهد.

bitcoin png

این BIP که با عنوان Erlay از آن یاد میشود، با کمک آقای گلب ناومنکو (Gleb Naumenko) یکی از محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا، توسعه یافته است. با توجه به خصوصیات ذکر شده برای این پیشنهاد می‌توان گفت که فعال‌سازی آن باعث کاهش مقدار پهنای باند مورد نیاز برای پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین را حدود ۷۵ درصد کاهش می‌دهد.

 

ذخیره‌ی ۷۵ درصد پهنای باند در مقایسه با پروتکل کنونی بیت‌کوین

براساس یک پست الکترونیکی که آقای ناومنکو به خبرگزاری‌های خارجی ارسال کرده‌اند:

ایده‌ی اصلی پشت Erlay این است که به جای اعلام تک‌تک تراکنش‌ها به تمام Peerهای شبکه‌ی بیت‌کوین، اعلان‌ها فقط به تعداد کمی از اتصالات(تنها ۸ اتصال خروجی) و به صورت مستقیم ارسال شوند. رله‌های اضافی نیز به صورت دوره‌ای با راه‌اندازی یک سری پروتکل‌ تلفیقی برای همه‌ی ارتباط‌های بین مجموعه‌ی اعلان‌های متوقف‌شده در هر دو جهت، بدست می‌آیند. Gleb Naumenko

آقای ناومنکو به عنوان یکی از مهندسین نرم‌افزار سابق در Blockstream، همچنین اشاره کرد که اجرای کردن این BIP جدید می‌تواند «نیمی از پهنای باند فعلی» مصرف شده توسط گره‌های شبکه‌ی بیت‌کوین را ذخیره کند. علاوه بر این، ادغام Erlay باعث «افزایش اتصالات آن‌ها به صورت تقریبا رایگان، و به عنوان یک اثر جانبی افزایش مقاومت در برابر حملات برنامه‌ریزی شده» خواهد شد.

وی افزود که اگر «Peerهای خروجی بلاک‌چین بیت‌کوین به ۳۲ عدد افزایش یابد»، Erlay باعث خواهد شد که «حدود ۷۵ درصد پهنای باند عمومی شبکه نسبت به پروتکل فعلی، ذخیره شود».

همانطور که توسط نویسندگان این BIP اشاره شده است، یکی از مهم‌ترین نتایج اجرایی شدن این پیشنهاد این خواهد بود که به گره‌های شبکه‌ی بیت‌کوین اجازه می‌دهد تعداد ارتباطات فعال خودشان با گره‌های دیگر را افزایش دهند. توسعه‌دهندگان این پیشنهاد همچنین توضیح داند که این کار احتمالا زمانی که Erlay به پروتکل بیت‌کوین ادغام شده باشد، عملی خواهد شد.

 

«افزایش مقاومت» دفاترکل بیت‌کوین در مقابل حملات

در حال حاضر امنیت بلاک‌چین بیت‌کوین تا حدودی به گره‌های غیرمتمرکز شرکت‌کننده‌ در شبکه بستگی دارد. با توجه به قابلیت Erlay در افزایش بالقوه‌ی تعداد ارتباطات بین گره‌های پلت‌فرم‌های رمزارزی، توسعه‌دهندگان این پروتکل معتقد‌اند که می‌تواند باعث «افزایش مقاومت» بلاک‌چین بیت‌کوین در مقابل حملات مخرب شود.

طبق جزئیاتی که آقای ناومنکو ارائه کرده است:

یکی از بدیهی‌ترین نمونه‌ها، حملات کسوف یا Eclipse هستند که در آن یک گره‌ی هدف از مابقی‌ی زنجیره جدا شده و ایزوله می‌شود، زیرا تمام ارتباطات آن‌ به یک مهاجم متصل شده‌اند. مثلا در این مورد، مهاجم می‌تواند باعث شود که یک گره‌ی هدف بدون اینکه واقعا تراکنش‌ها را به مابقی زنجیره ارسال کرده باشد، بپذیرد که به گره‌ی هدف پرداخت انجام گرفته است. Gleb Naumenko

آقای ناومنکو همچنین در رابطه با اینکه Erlay‌ چطور و چگونه به پایگاه کد‌های هسته‌ی بیت‌کوین افزوده خواهد شد، توضیح داد که او در رابطه با این BIP با چندین توسعه‌دهنده‌ی دیگر بیت‌کوین نیز صحبت کرده است. او خاطر نشان کرد که عموم بازخورد‌هایی که دریافت نموده «به طور کلی مثبت بوده‌اند»0 با این حال، اغلب افراد دخیل در بیت‌کوین  فکر می‌کنند که قبل از ادغام Erlay به پایگاه کد‌های بیت‌کوین، به بررسی‌ها و آزمایش‌های بیشتری نیاز است.

نظر شما در رابطه با این پیشنهاد بهبود جدید برای بیت‌کوین چیست؟ در صورت اجرایی شدن و ادغام این BIP جدید، شاهد چه تغییراتی خواهیم بود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

منبع
Cryptoglobe

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا