اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

درخواست ثبت اختراع مسترکارت: ترکنش‌های ناشناس!

شرکت مستر‌کارت به دنبال ایجاد بستری برای جلوگیری از لو رفتن اطلاعات تراکنش‌های مشتریان خود است

نکات برگزیده مطلب
  • طی روزهای گذشته بررسی آخرین درخواست حق ثبت اختراع از سوی کمپانی مستر کارت صورت گرفته است و به نظر می‌رسد که این کمپانی بزرگ قصد دارد برخی موارد پایه‌ای صنعت رمزارزها که بیشتر مربوط به ناشناس بودن تراکنش‌ها و رمزنگاری آن‌ها است را به نام خودش ثبت کند.

در آخرین مدارک حق ثبت اختراع ارائه شده از سوی مسترکارت اینگونه نوشته شده است: “نیاز به یک راه‌حل فنی که به موجب آن یک شرکت می‌تواتد در یک تراکنش که اطلاعات آن توانایی انتشار به صورت عمومی را دارند ، مشارکت کرده و از پاسخگویی و اعتماد به داده‌ها اطمینان حاصل شود، در حالی که همچنان از ناشناس بودن و عدم توانایی دیگران برای ردیابی تراکنش‌های فردی و یا حجم اطلاعات توسط طرف سوم از سوی دو طرف تراکنش ممکن نباشد تا محرمانه بودن هر دو طرف انجام‌دهنده‌ی این تراکنش‌ها حفظ شود.”

این شرکت تجاری که بیش از نیم قرن قدمت دارد و پایگاه اصلی آن در ایالات متحده واقع شده است و به عنوان یک پیشرو در صنعت مالی از آن یاد می‌شود. این شرکت نزدیک به ۱۳ میلیارد دلار درآمد خالص سالانه دارد و یک کسب و کار جهانی است که به عنوان یک واسط یا شخص ثالث مورد اعتماد بین بانک‌های تجاری و زیرمجموعه‌هایشان به وسیله‌ی کارت‌های اعتباری، کارت‌های پیش پرداختی و کارت‌های بدهی، فعالیت می‌کند.

پرونده‌ی ثبت اختراع با شماره‌ی 20180181953 در ایالات متحده که روز پس از بایگانی در دسامبر ۲۰۱۶ دوباره به جریان افتاده بود، به طور خلاصه چنین می‌گوید:

یک روش ارسال تراکنش‌های مستقل ناشناس شامل مواردی است از جمله: ذخیره‌ی تعداد زیادی از پرونده‌های پایه که هرکدام شامل یک شناسه و یک ارزش مخفی باشند؛ دریافت یک درخواست تراکنش از یک نهاد اولیه، این درخواست می‌تواند شامل داده‌های تراکنش و یک شناسه‌ی خاص باشد که به یک نهاد ثالث وابسته است؛ شناسایی این پروفایل که شامل شناسه موجودیت خاص است، اولین مقدار هش را از طریق استفاده از یک یا چند الگوریتم هش برای داده‌های تراکنش تولید می‌کند؛ تولید دوم مقدار هش نیز توسط یک یا چند الگوریتم هش به وسیله‌ی ترکیب مقدار هش اولیه و مقدار مخفی که در آن مشخصات خاصی از پروفایل وجود دارد، انجام می‌پذیرد؛ و سپس ارسال اولین مقدار هش و مقدار هش دوم به یک منبع داده صورت می‌گیرد تا برای عموم قابل دسترسی باشد.

Patent Application 20180181953

بطور ساده یک تراکنش عمومی بلاک‌چین، همانطور که در شکل‌های محبوبی در رابطه با بیت‌کوین(BTC) وجود دارد، فقط ممکن است شامل یک کلید برای جلوگیری از پذیرش بیشتر رمزنگاری در مقیاسی وسیع باشد. با وجود پنهان‌سازی‌های زیاد، دفاترکل عمومی و باز(BTC) اطلاعات فراوانی برای هر دو طرف مبادله یعنی مصرف‌کنندگان و کاسبان فراهم می‌کند، و این مورد توسط منابع خبری شرکت‌های صنعتی بزرگی همچون مسترکارت پیگیری می‌شود تا بتوانند از هرگونه هزینه‌ی بیشتر جلوگیری کنند.

حریم خصوصی برای مسترکارت با آنچه در دنیای رمزنگاری تعریف شده متفاوت است

دنیای رمزارزها از زمان آغاز فعالیت‌های خودش به مبحث خصوصی بودن مبادلات و تراکنش‌های مالی اهمیت داده است. توکن‌های جایگزین و ارزهای ثانویه‌ی زیادی در رابطه با این موضوع تولید شدند و روز به روز نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد.

برای شرکت‌هایی مالی که به شکل سنتی فعالیت می‌کنند، اجتناب کردن از یک دفترکل توزیع شده به همان اندازه مهم است. در این میان بخش‌هایی در جامعه وجود دارد که تمایل زیادی برای ارائه‌ی دسترسی پلیس به شبکه‌ی تراکنش‌ها را دارند. از بین بردن ویژگی Peer to Peer نیز بسیار مهم است بنابر این شرکت‌های پردازش که به عنوان شخص ثالث فعالیت می‌کنند نیز در برنامه‌های کمپانی‌ نقش حیاتی دارند. به عنوان مثال فروش چنین اطلاعاتی به دیگر کمپانی‌ها با امید استثمار داده‌های اختصاصی آن‌ها برای فرایند‌های تبلیغاتی، می‌تواند یک کسب و کار بسیار سودآور باشد.

این ثبت اختراع مرتبط با صنعت رمزنگاری اخیرا برای این شرکت ثبت شده است که شامل مواردی همچون سفر و کوپن‌ها نیز می‌شود. با تمام این تفاسیر، این حرکت انجام گرفته از سوی این کمپانی با در نظر گرفتن خصومت‌های شناخته‌ شده‌ی آن نسبت به جامعه‌ی رمزنگاری، قطعا یک حرکت کنایه‌دار محسوب می‌شود.

به نظر شما تلاش‌های شرکت‌ها و بانک‌ها برای ارائه‌ی سیستم‌هایی اینچنینی با وجود بیت‌کوین بی‌فایده نیست؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
Bitcoin.com

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا