اخبار داخلیاخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

با وجود ممنوعیت خرید و فروش ارز، ایران در حال توسعه‌ی رمزارز ملی است

نکات برگزیده مطلب
  • علی­رغم این­که بانک مرکزی با صدور بخش نامه­‌ای، معامله و پذیرش رمز ارزها را در بانک‌­ها ممنوع اعلام کرد. ایران در حال توسعه‌ی رمز ارز ملی خود است، پروژه­‌ای که در آن رمز ارز آزمایشی بومی سازی شده ایجاد می­‌شود. وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران از کاربرد آن برای مقابله با تحریم­‌ها و همچنین اقدامات صورت گرفته توسط بانک مرکزی در این حوزه سخن گفت.

پروژه‌ی رمز ارز ملی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات (محمد جواد آذری جهرمی)، روز شنبه اعلام کرد که “ایران رمز­ ارز آزمایشی ملی را توسعه داده است”، خبرگزاری رویترز به نقل قول از او اعلام کرد “هفته‌ی گذشته در نشستی برای ارزیابی پیشرفت پروژه‌ی رمز ارز ملی، اعلام شد که مدل آزمایشی آن آماده شده است”

سخنان او با خبر ممنوعیت معامله با رمز ارزها همانند بیت­‌کوین در موسسات مالی و بانک­‌های ایران توسط بانک مرکزی ادامه یافت. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد که این ممنوعیت به تلاش‌های انجام گرفته برای ایجاد رمز ارز ملی اثری نخواهد داشت. خبرگذاری رویترز اعلام کرد:

پروژه‌ی رمز ارز ملی ایران، علیرغم ممنوعیت بانک مرکزی ادامه می­‌یابد.

آذری جهرمی، جوانترین وزیر کشور بوده و به عنوان انسانی خلاق شناخته می­‌شود. در ماه فوریه در توییتی اعلام کرد: پست بانک ایران که دارای 400 شعبه و 14,500 دفتر در سراسر کشور است، به همراه کارشناسان و متخصصان داخلی، به منظور تولید مدل آزمایشی رمز ارز ملی فعالیت می­‌کند.  نتیجه‌ی این فعالیت برای بازبینی و تایید به بانک‌های کشور ارائه خواهد شد. اداره‌ی تحقیقاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و موسسه تحقیقات پولی و مالی بانک مرکزی، به­ منظور تبیین و ترسیم چارچوب قانونی برای فناوری مورد نظر همکاری می­‌کنند. نشریه‌ی ایرانیکو از آذری جهرمی نقل قول کرد:”تا به امروز نتیجه‌ی این همکاری قابل قبول بوده و مدل آزمایشی در حال پیاده سازی است” بعلاوه این­که”رمز ارز مجازی ملی حمایت خواهد شد”

 

تاثیرات با اهمیت این پروژه
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام کرد:

“من اعتقاد دارم رمز ارزها می­‌توانند تاثیرات قابل توجهی بر مدل گردش مالی کشور داشته باشند – با این وجود در ابتدا باید تحقیقاتی صورت بگیرد تا بتوانیم این تکنولوژی را به مسئولین پیشنهاد دهیم”

او همچنین به گزارش رسانه­‌های خارجی اشاره کرد که اعلام کرده بودند، ایران در حال توسعه‌ی رمز ارز ملی به منظور مقابله با تحریم­‌ها است. وی اشاره کرد “متمرکز نبودن و خلاء وجود نظارت از سوی رگولاتوری­‌های مالی از جمله ویژگی­‌های ارز دیجیتالی است” او اضافه کرد”همه‌­ی رمز ارزها قادر به دور زدن تحریم‌ها هستند، چرا که تحت نظارت رگولاتور مالی آمریکا قرار ندارند.”

خبر اعمال ممنوعیت توسط بانک مرکزی در زمانی بسیار حساس برای اقتصاد ایران اعلام شد. چرا که انتظار می­رود تا 12 می 2018 اروپا و امریکا بر روی دور جدیدی از تحریم­‌های اقتصادی بر علیه ایران تصمیم‌گیری کنند.

 

ممنوعیت بانک مرکزی
آذری جهرمی با اشاره به خبر ممنوعیت اعلام شده توسط بانک مرکزی عنوان کرد “تصمیم ممنوعیت ارز مجازی و بیت کوین توسط بانک مرکزی به عنوان رگولاتور مالی و ارزی کشور به دلیل ممانعت از خروج ارز از کشور در شرایط موجود اتخاذ شده است”

خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از او اعلام کرد:

ممنوعیت بانک مرکزی به معنای ممنوعیت یا محدودیت استفاده از ارز دیجیتالی که در داخل ایران توسعه داده شده است نیست

 

 

شما در مورد توسعه‌ی رمز ارز ملی و ممنوعیت اعمال شده توسط بانک مرکزی چگونه فکر می­‌کنید؟ نظر خود را بصورت کامنت با ما در میان بگذارید

 

مترجم: بهنام حاجی قربانی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
news.bitcoin

محسن پرهیزکار (MaKenZi)

لیسانس نرم‌افزار، علاقه‌ی بسیار به بلاگینگ، تردینگ و ماینینگ - مدیر ارشد موبایلستان 2007-2012 - بلاگر رسمی نوکیا 2011-2012 - بلاگر رسمی ال‌جی 2014-2015 - نویسنده‌ی فوت‌وفن 2014-2015

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا