اخبار داخلیاخبار و مقالاتپیشنهاد سردبیر

کلید فیلتر تلگرام دوباره امتحان شد! و شایعه‌ی استعفای وزیر ارتباطات کلید خورد!

نکات برگزیده مطلب
  • دیروز خبری در فضای اینترنت منتشر شد که دستور رسمی فیلتر تلگرام رسما صادر شده است و کلیه‌ی ارگان‌های ذیربط مکلف به اجرای این دستور هستند.

تلگرام فیلتر شد
بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران دیروز گفت: کلیه‌ی ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف هستند از تاریخ ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی تلگرام اقدام کنند.

در انتهای این دستور نیز آمده است که :

اعمال مسدودسازی باید به‌نحوی اجرا شود که محتوای شبکه‌ی مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد و تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

بدین ترتیب بود که با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز دوشنبه، بر تعداد فیلتر کنندگان تلگرام افزوده شد، ابتدا اپراتور ایرانسل، سپس رایتل و سرانجام همراه اول اقدام به فیلتر تلگرام نمودند و در همین راستا نیز شرکت‌های ارائه دهنده‌ی اینترنت یکایک مشغول فیلترینگ شدند.

در همین راستا، محمد حسین‌پور مدیر روابط‌ عمومی شورای عالی فضای مجازیگفت: فیلتر تلگرام براساس دستور قضایی کاملا قانونی است و باید براساس آن عمل شود. این موضوع در چارچوب قانون لازم الاجرا است و مسدود شدن کاملا قانونی است.

حسین پور همچنین اظهار داشت: دستور قضایی که درباره‌ی تلگرام صادر شده منافاتی با تصمیم شورا ندارد و باید به آن عمل شود.

چند روز پیش نیز دسترسی به تلگرام قطع شد که سریع شایعه‌ی فیلتر شدن آن مطرح شد، اما در ادامه مشخص شد که عدم دسترسی در راستای مشکل یکی از سرورهای تلگرام بوده است،

در همین راستا بخوانید: آیا تلگرام فیلتر شده است؟ (بروزرسانی شد)

 

توئیت‌های وزیر ارتباطات
ساعاتی پیش نیز وزیر ارتباطات در توئیتر خود، 5 توئیت پشت سرهم منتشر کرد که ارتباط مستقیم با این موضوع دارد:

که متن این توئیت‌ها به شرح است:

1- دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات توقف ناپذیر است؛ هرچند استفاده از یک نرم‌افزار متوقف شود. نرم‌افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجددا فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

2- فناوری، به خودی خود، نه مجرم است، نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده‌ی نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان که در فضای واقعی نیز چنین می‌کند که امریست گریز ناپذیر و علی وحده.

3- توسعه‌ی فناوری نیز پیوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مکث در این مسیر پر جنب و جوش لایتناهی، آنهم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستعصب است و خود تحریمی از دنیای نوین عقب‌ماندگی را به دنبال خواهد داشت.

4- سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آن‌ها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

5- در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم‌افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس‌العمل حاکمیت‌ها امری غیرطبیعی و غیر معقول نمی‌نماید.

 

استعفای وزیر ارتباطات
از دقایقی پیش نیز، شایعه‌ی استعفای وزیر ارتباطات مطرح شده است که گفته می‌شود وزیر ارتباطات آقای آذری جهرمی در دفتر ریاست جمهوری حضور پیدا کرده است تا در مورد استعفای خود و ادامه‌ی مسیر خود از رئیس‌جمهور کسب تکلیف کند. به نظر می‌رسد این خبر صحت داشته باشد، چون رئیس جمهور صبح امروز قرار بود برای افتتاح نمایشگاه بین‌المللی کتاب در این نمایشگاه حاضر شده و به سخنرانی بپردازد که در این مراسم حاضر نشده است. اما باید منتظر اتمام جلسه‌ی وزیر با آقای رئیس جمهور بمانیم تا نتیجه‌ی آن مشخص شود.

 

تلگرام دوباره آزاد شد!
اما از تمام این موارد که بگذریم، از دقایقی پیش، مجدد دسترسی به تلگرام در تمامی اپراتورها و سرویس‌های ADSL برقرار شده است. اینکه چگونه و چطور، هنوز مشخص نیست!

 

بروزرسانی 1: 
روابط عمومی وزارت‌ارتباطات خبر استعفای آذرمی‌جهرمی را تکذیب کرد

 

 

نظر شما چیست؟ سرانجام فیلتر تلگرام همیشگی خواهد شد؟ برای ما کامنت بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
سایت کوینیت

محسن پرهیزکار (MaKenZi)

لیسانس نرم‌افزار، علاقه‌ی بسیار به بلاگینگ، تردینگ و ماینینگ - مدیر ارشد موبایلستان 2007-2012 - بلاگر رسمی نوکیا 2011-2012 - بلاگر رسمی ال‌جی 2014-2015 - نویسنده‌ی فوت‌وفن 2014-2015

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا