اخبار داخلیاخبار و مقالات

[شایعه] نامه‌ی اداره‌ی مبارزه با پولشویی برای ممنوعیت بیت‌کوین

از ساعاتی پیش تصویری از یک نامه از اداره‌ی مبارزه با پولشویی در فضای مجازی منتشر شده است که متن آن به شرح زیر است:

نامه‌ی اداره‌ی مبارزه با پولشویی، جهت مشاهده‌ی سایز بزرگ، کلیک کنید

“جهت اطلاع مدیران عامل بانک‌های دولتی، غیر دولتی، شرکت دولتی پست بانک و موسسات اعتباری توسعه، کوثر، ملل، نور و کاسپین ارسال می‌شود

احتراما همانگونه که استحضار دارید، انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل جابجایی منابع پولی مجرمان بدل شوند. از این رو در جلسه‌ی سی‌ام شورای عالی مبارزه با پولشویی مورخ 1396/10/09، بکارگیری ابزار بیت‌کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در کلیه‌ی مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام گردید.

با توجه به مراتب فوق، خواهشمند است دستور فرمائید ضمن ابلاغ مراتب به کلیه‌ی شعب و واحدهای تابعه‌ی آن‌ بانک و موسسه‌ی اعتباری از انجام هرگونه خرید و فروش ارزهای مذکور و یا انجام هر گونه اقدامی که به تسهیل و یا ترویج ارزهای یاد شده نماید، به طور جد اجتناب شود، بدیهی است که با متخلفین، برابر قوانین و مقررات مربوط برخورد خواهد شد.

مدیریت کل مقررات و مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی
اداره‌ی مبارزه با پولشویی”

 

 

اما ذکر چند نکته در خصوص این نامه خالی از لطف نیست:

  1. چرا نامه بدین صورت و با کیفیت پایین در فضای مجازی پخش شده است؟
  2. اگر چنین موضوعی به تایید جلسه‌ی شورای عالی مبارزه با پولشویی در تاریخ 1396/10/09 رسیده، چرا ابلاغ آن در تاریخ 1397/01/28 انجام شده است؟
  3. در صورتی که نامه در سال 1397 ابلاغ شده است چرا در سربرگ نامه از شعار سال 1396 استفاده شده در صورتی که شعار سال 1397 “حمایت از کالای ایرانی” است؟

این موارد تا حدودی ساختگی بودن این نامه را تقویت می‌کنند، اما باید منتظر بود و دید که صحت این نامه تا چه میزان است؟

نظر شما در این خصوص چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
سایت کوینیت

محسن پرهیزکار (MaKenZi)

لیسانس نرم‌افزار، علاقه‌ی بسیار به بلاگینگ، تردینگ و ماینینگ - مدیر ارشد موبایلستان 2007-2012 - بلاگر رسمی نوکیا 2011-2012 - بلاگر رسمی ال‌جی 2014-2015 - نویسنده‌ی فوت‌وفن 2014-2015
دکمه بازگشت به بالا