اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

گروه‌های تحت حمایت روسیه از رمزارزها استفاده می‌کنند!

گزارشات چینالیسیس از دریافت کمک‌های مالی به واسطه دارایی‌های رمزارزی توسط گروه‌های شبه‌نظامی روسیه خبر می‌دهد

نکات برگزیده مطلب
  • روز گذشته، شرکت تجزیه و تحلیل داده‌های بلاک‌چینی چینالیسیس (Chainalysis) با انتشار گزارشی اعلام کرد که گروه‌های وابسته به روسیه توانسته‌اند برای تامین هزینه‌ها جنگ این کشور علیه اوکراین، بالغ بر ۲ میلیون دلار کمک مالی به صورت ارز دیجیتال (عمدتاً به صورت بیت کوین و اتریوم) جمع‌آوری کنند.

طبق آنچه در این گزارش آمده است، محققان چینالیسیس توانسته‌اند در مجموع ۵۲ گروه و سازمان وابسته به روسیه را شناسایی کنند، گروه‌هایی که بیش از ۲.۲ میلیون دلار رمزارز از جمله بیت کوین، اتریوم، تتر، لایت کوین و حتی دوج‌کوین دریافت کرده و قرار است از این رمزارزها در راستای خرید تجهیزات و تدارکات مورد نیاز گروه‌های شبه‌نظامی حاضر در منطقه دونباس اوکراین استفاده کنند. شایان ذکر است که منطقه مذکور تحت تحریم‌های OFAC قرار دارد.

جنگ روسیه علیه اوکراین
روسیه علیه اوکراین

روسیه از کمک‌های رمزارزی برای تامین جنگ استفاده می‌کند

به گفته محققان شرکت چینالیسیس، کمک‌های مالی دریافت شده به صورت رمزارز قرار است برای خرید تسلیحات، هواپیماهای بدون سرنشین، جلیقه ضد گلوله، دستگاه‌های ارتباطی و سایر تجهیزات جنگی مورد استفاده قرار بگیرد.

این شرکت فعال حوزه بلاک چین همچنین خاطر نشان کرده است که گروه‌های شبه‌نظامی فوق‌الذکر از شبکه‌های اجتماعی برای نشان دادن چگونگی استفاده از رمزارزها برای خرید تجهیزات جنگی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، در این گزارش بخش‌هایی از یک بیانیه منتشر شده توسط یکی از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به روسیه وجود دارد که در آن درخواست کمک مالی برای خرید پهباد مطرح شده است:

ما تنها ۱۵۰ هزار روبل دیگر برای تامین هزینه خرید یک پهباد با قابلیت ارسال «هدایا» به موقعیت دوستان اوکراینی خود، نیاز داریم. ما امیدواریم که بتوانیم از این روند فیلم‌برداری کرده و تصاویر با نماهای جالبی را برای خوشحالی شما منتشر کنیم.

به طور مشابه، در این گزارش توضیح داده شده که گروه‌های دیگری نیز وجود دارند که به صورت عمومی نشان داده‌اند که این کمک‌های مالی رمزارزی را برای خرید تجهیزات پزشکی مانند کیت‌های کمک‌های اولیه و بسته‌های پزشکی صرف می‌کنند.

محققان چینالیسیس تاکید کرده‌اند که گرچه این گروه‌های شبه‌نظامی تراکنش‌های بسیار بزرگی را دریافت نکرده‌اند، اما همین کمک‌های مالی هم می‌توانند بر اثربخشی آن‌ها در جنگ تاثیرگذار باشند.

رمزارزها به روسیه برای فرار از تحریم کمک می‌کنند

در بخش‌های پایانی گزارش چینالیسیس توضیح داده شده که سازمان‌های شبه‌نظامی می‌توانند از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی استفاده کنند. علاوه بر این تخمین زده می‌شود که بیش از ۱۱ درصد کمک‌های مالی از طریق فرآیند‌ها و سیستم‌های مبهم‌سازی تراکنش‌های رمزارزی از جمله میکسر صورت گرفته‌اند.

صرافی Bitzlato

چینالیسیس همچنین فاش کرد که گروه‌های طرفدار روسیه تقریباً یک میلیون دلار از طریق یک صرافی مبادله رمزارز محلی به نام Bitzlato پولشویی کرده‌اند.

با تمام این تفاسیر، طبق گزارشات اخیر پلتفرم کریپتو پوتیتو (CryptoPotato)، کمک‌های مالی دریافت شده توسط این شبه‌نظامیان بسیار کم‌تر از کمک‌های مالی رمزارزی دریافتی توسط دولت اوکراین است، کمک‌های مالی که تخمین زده شده در ماه مارس (خرداد ماه) از مرز ۱۰۰ میلیون دلار (به شکل رمزارز و توکن غیرمثلی) نیز عبور کرده است.

به لطف کمک‌های رمزارزی، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور کشور اوکراین، استفاده از رمزارزها را در این کشور قانونی اعلام کرده و باعث شده تا میزان پذیرش دارایی‌های رمزارزی در این کشور به اوج برسد. این برخلاف رویکرد روسیه است، که اخیراً هرگونه استفاده از دارایی‌های رمزارزی برای خرید کالا و خدمات را ممنوع اعلام کرده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

منبع
cryptopotato

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا