اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

در زمان خرید کارت گرافیک دست دوم از ماینرها دقت کنید!

تعدادی از ماینرهای چینی، کارت‌های گرافیک خود را که در طی فرآیند استخراج اتریوم معیوب شده‌اند به‌جای محصول سالم به‌فروش می‌رسانند

نکات برگزیده مطلب
  • با وجود کاهش قیمت کارت‌های گرافیک در طی هفته‌های گذشته، همچنان برخی از گیمرها توانایی خرید این قطعه را ندارند و در چنین شرایطی خرید کارت گرافیک ارزان قیمت از ماینرها منطقی به‌نظر می‌رسد. تعدادی از ماینرهای چینی، از چنین شرایطی سوء استفاده کرده و کارت‌های گرافیک معیوب خود را به‌جای کارت گرافیک سالم به‌فروش می‌رسانند.

خرید کارت‌های گرافیک دست دوم از ماینرها

طی چند ماه گذشته، عدم تعادل در عرضه و تقاضا بازار خرید و فروش کارت‌های گرافیک را شاهد بوده‌ایم. کمبود و افزایش قیمت کارت‌های گرافیک موجب شده بود تا بسیاری از گیمرها امکان خرید این قطعات را نداشته باشند. اما هم‌اکنون ماینرها از سمت متقاضیان کارت‌های گرافیک حذف شده‌ و حتی برخی از آن‌ها با فروش کارت‌های گرافیک دست دوم خود در سمت عرضه‌کننده ظاهر شده‌اند.

در چنین شرایطی، برخی گیمرها که توانایی خرید کارت‌های گرافیک گران‌قیمت را ندارند، بازار خرید و فروش کارت‌های گرافیک دست دوم را جستجو می‌کنند. ماینرها نیز که از ادامه فعالیت در این حوزه سودی کسب نمی‌کنند، با فروش کارت‌های گرافیک خود قصد تامین نقدینگی را دارند و خرید کارت گرافیک از ماینرها احتمالاً گزینه مناسبی به‌نظر می‌رسد.

ماینرها حافظه کارت گرافیک را اورکلاک می‌کنند

فعالان حوزه استخراج رمزارز، برای استخراج رمزارز اتریوم معمولاً تنظیمات اورکلاک خاصی را اعمال می‌کنند که فشار کمتری را نسبت به شرایط عادی بر روی پردازنده کارت گرافیک وارد می‌کند. درمقابل، حافظه‌ گرافیکی (Vram)، معمولاً با فرکانس بالاتر و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌همین دلیل، احتمال خرابی Vram در کارت‌های گرافیک مورد استفاده توسط ماینرها افزایش می‌یابد.

در این میان، تعدادی از گیمرها که کارت گرافیک را از ماینرها با قیمت جذابی خریداری کرده بودند، مشکلاتی را گزارش کردند. در حقیقت، تعدادی از ماینرهای چینی تراشه‌های معیوب را بای‌پس کرده و کارت گرافیک را با قیمت پایین به‌فروش می‌رسانند. این کارت‌های گرافیک که حافظه گرافیکی پایین‌تری دارند، ممکن است عملکرد مناسبی را در اجرای بازی‌ها ارائه نکنند.

کارت‌های گرافیک معیوب را نخرید!

یکی از خریداران گزارش کرد که در نگاه اول کنده شدن برچسب‌ها گارانتی کارت‌های گرافیک توجه وی را جلب کرده بود. از آنجایی که برخی از مدل‌های کارت‌های گرافیک پدهای حرارتی مناسبی ندارند و در زمان استخراج رمزارز با مشکل افزایش دما مواجه می‌شوند، ماینرها با تعویض پد‌های حرارتی تراشه‌های حافظه از این اتفاق جلوگیری می‌کنند. در نتیجه، حذف برچسب‌ گارانتی توسط ماینر غیر عادی به‌نظر نمی‌رسد.

وی پس از بررسی مشخصات کارت گرافیک در برنامه GPU-z متوجه شد، ظرفیت حافظه کارت گرافیک GeForce RTX 3080  تنها ۸ گیگابایت گزارش شده است. باید توجه داشته باشید که کارت گرافیک GeForce RTX 3080 در دو نسخه با ۱۰ و ۱۲ گیگابایت حافظه VRAM به بازار عرضه شده و نمایش ۱۰ گیگابایت حافظه برای این محصول غیرعادی به‌نظر می‌رسد.

به‌نظر می‌رسد که دو تراشه ۱ گیگابایتی حافظه از این کارت گرافیک در زمان استخراج رمزارز معیوب شده‌اند. اما، امکان استفاده از کارت گرافیک پس از بای‌پس تراشه‌های معیوب (با استفاده از روش Memory Shielding) و با استفاده از تراشه‌های باقی مانده وجود دارد.

کارت گرافیک معیوب
مشخصات کارت گرافیک معیوب در برنامه GPUz

برخی از ماینرهای چینی به‌همین روش تراشه‌های معیوب را غیرفعال ساخته و کارت گرافیک را به‌فروش می‌رسانند. به‌همین دلیل توصیه می‌شود تا در زمان خرید کارت‌های گرافیک به‌دقت مشخصات  وضعیت سلامتی آن را بررسی کنید.

نظر شما نسبت به خرید کارت‌های گرافیک گیمینگ از ماینرها چیست؟ آیا کارت‌های گرافیک مورد استفاده در حوزه استخراج رمزارز گزینه مناسبی برای استفاده در حوزه گیمینگ محسوب می‌شوند؟ نظر خود را به‌صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا