اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

خالق اتریوم: مدل S2F، معیار مناسبی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین نیست

در حالی که نرخ مبادلات فعلی بیت کوین تفاوت زیادی با پیش‌بینی مدل S2F دارد، ویتالیک بوترین در حساب توییتر خود از این مدل انتقاد کرده و آن‌را را مضر معرفی کرد

نکات برگزیده مطلب
  • سقوط بازار مبادلات رمزارز طی چند ماه گذشته و کاهش قیمت بیت کوین به محدوده کمتر از ۲۰ هزار دلار فرصتی را برای ارزیابی پیش‌بینی تحلیلگران و مدل‌های ریاضی ایجاد کرده است. در همین راستا، ویتالیک بوترین، خالق اتریوم با اشاره به تفاوت مدل S2F و قیمت فعلی بیت کوین این ابزار را ناکارآمد ارزیابی کرد.

بوترین، مدل S2F را زیان‌آور می‌داند

در طی سال‌های گذشته، تحلیلگران مختلفی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین تلاش کرده‌اند و در همین راستا، تحلیلگری با نام مستعار پلن‌بی (PlanB)، مدل نسبت موجودی به جریان (S2F) را برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین ارائه کرد. هم‌اکنون که بازار رمزارزها در شرایط نزولی قرار گرفته، امکان اعتبارسنجی مدل‌های ریاضی و پیش‌بینی پیشین تحلیلگران نیز فرآهم شده است.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، بار دیگر مدل نسبت موجودی به جریان (S2F) را مورد انتقاد قرار داد. وی اعلام کرد که با دیدگاه آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، بنیان‌گذار Ethhub و ارزیابی مدل S2F به‌عنوان روش شکست خورده موافق است. بوترین حتی پا را فراتر گذاشته و مدل S2F را ابزاری زیان‌آور برای حوزه رمزارزها معرفی کرد:

می‌دانم که اظهارات من ممکن است بی‌ادبانه به‌نظر برسد، اما فکر می‌کنم مدل‌های مالی که دیدگاه کاذب و اطمینان‌بخش از روند بازار را به مردم ارائه می‌کنند، زیان‌آور بوده و مستحق تمامی انتقادات هستند. ویتالیک بوترین

وی چند روز پیش نیز در اظهار نظر مشابهی اعلام کرده بود که با استفاده از مدل S2F مخالف است.

مدل S2F چیست؟

مدل نسبت موجودی به حجم انتشار که برای نخستین مرتبه توسط یکی از کاربران توییتر با نام مستعار پلن‌بی (PlanB) معرفی شده، تغییرات آتی قیمت بیت کوین را بر اساس حجم رمزارزهای منتشر شده و حجم رمزارزهای استخراج شده در هر سال پیش‌بینی می‌کند.

همانطور که می‌دانید، پاداش ماینرهای شبکه بیت کوین طی تناوب زمانی چهار ساله به نصف مقدار قبلی خود کاهش می‌یابد. از آنجایی که کاهش پاداش ماینرها و کمیاب‌تر شدن بیت کوین، آن‌ها را به فروش رمزارزهای استخراج شده در قیمت‌های بالاتر تشویق می‌کند، همین عامل یکی از مهم‌ترین محرک‌های افزایش قیمت این رمزارز محسوب می‌شود.

پلن‌بی (PlanB) نیز بر همین اساس مدل S2F را ارائه کرد. وی استدلال می‌کند که کمیابی بیت کوین (مشابه با طلا و دیگر کالاهایی که عرضه محدود دارند) زمینه را برای افزایش قیمت این رمزارز فرآهم می‌کند. با این وجود، قیمت بیت کوین در پایان سال گذشته مسیر متفاوتی را نسبت به مسیر پیش‌بینی شده توسط مدل S2F در پیش گرفت، زیرا سطح ۱۰۰ هزار دلاری برای بیت کوین هنوز اتفاق نیفتاده است.

پلن‌بی، به انتقادات بوترین پاسخ داد

پلن‌بی، در پاسخ به انتقادات بوترین از مدل S2F اظهار داشت:

پلن‌بی
در پی سقوط بازار رمزارزها، برخی به‌دنبال قربانی برای پروژه‌های شکست خورده یا تصمیمات اشتباه برای سرمایه‌گذاری خود هستند. نه‌تنها افراد تازه‌کار، بلکه لیدرها نیز که هدف حملات دیگران قرار می‌گیرند، قربانی سرزنش دیگران می‌شوند. کسانی که دیگران را سرزنش می‌کنند و کسانی که پس از سقوط بازار محکم می‌ایستند را به یاد داشته باشید.

وی در توییت دیگری اظهار داشت که «یا بیت کوین هم‌اکنون در سطوح بسیار پایین‌تری از ارزش واقعی خود مبادله می‌شود و یا مدل S2F دیگر برای پیش‌بینی تغییرات قیمت بیت کوین قابل استفاده نخواهد بود.»

نظر شما نسبت به اظهارات ویتالیک بوترین در رابطه با مدل S2F و پاسخ پلن‌بی به این اظهارات چیست؟ آیا مدل S2F ابزار مناسبی برای پیش‌بینی تغییرات آتی قیمت بیت کوین نیست؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا