اخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالات

بیت‌کوین، بهره‌وری بالاتری در مقایسه با سیستم‌های پرداخت کلاسیک دارد

بررسی یکی از محققین نشان می‌دهد که شبکه بیت کوین برای پردازش تراکنش‌ها، انرژی بسیار کمتری را در مقایسه با سیستم‌های پرداخت رایج مصرف می‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • در حالی که منتقدان بیت کوین طی چند ماه گذشته از انرژی مصرفی در صنعت استخراج رمزارز انتقاد کرده‌اند، میشل خزاکا (Michel Khazzaka)، در مقاله‌ای با عنوان Bitcoin: Cryptopayments Energy Efficiency، نشان داد که شبکه بیت کوین کارآمدتر از سیستم‌های پرداخت سنتی فعالیت می‌کند.

بیت کوین، عملکرد بهتری نسبت به سیستم‌های پرداخت فعلی دارد

از زمان تولد شبکه بیت کوین تاکنون، استفاده از این رمزارز به‌عنوان ابزار سرمایه‌گذاری و همچنین ابزار پرداخت گسترش یافته است. اما منتقدان، که درک درستی از بیت کوین و دیگر رمزارزها ندارند و یا این دارایی‌ها را با ابزارهای مالی سنتی مقایسه می‌کنند، مصرف انرژی در صنعت استخراج بیت کوین و سایر ویژگی‌های رمزارزها را مورد انتقاد قرار می‌دهند.

در حالی که انتقادات گسترده‌ای را از انرژی مصرفی در شبکه بیت کوین و دیگر رمزارزها در طی چند ماه گذشته شاهد بوده‌ایم و طرفداران محیط زیست نسبت به هدر رفت انرژی در ساختار متمرکز نظام بانکی یا صنعت استخراج طلا بی‌تفاوت به‌نظر می‌رسند. یکی از محققین، در مقاله‌ای با عنوان Bitcoin: Cryptopayments Energy Efficiency ادعا می‌کند که بیت کوین در مقایسه با سیستم پرداخت سنتی بهره‌وری بالاتری در مصرف انرژی دارد.

میشل خزاکا (Michel Khazzaka)، نویسنده این مقاله در بخش چکیده می‌نویسد:

ما نشان دادیم که بیت کوین ۵۶ برابر انرژی کمتری نسبت به سیستم کلاسیک انرژی مصرف می‌کند و در مقیاس هر تراکنش، الگوریتم PoW، یک تا پنج مرتبه کارایی بالاتری در مصرف انرژی دارد. Bitcoin: Cryptopayments Energy Efficiency

خزاکا، ادعا کرد که ارسال هر تراکنش در شبکه لایتنینگ بیت کوین، ۱۹۴ میلیون مرتبه بهره‌وری بالاتری نسبت به سیستم‌های پرداخت کلاسیک دارد و ۱ میلیون مرتبه کارآمدتر از تراکنش پرداخت فوری عمل می‌کند.

شبکه لایتنینگ، حوزه پرداخت را متحول می‌کند

سیستم‌های پرداخت کلاسیک برای پردازش ۳/۱۴ تریلیون تراکنش مجموعاً ۴۹۸۱ تراوات در هر سال (TWh/yr) انرژی مصرف می‌کنند (۱/۵۸ کیلووات بر هر تراکنش) اما شبکه بیت کوین، برای پردازش ۱۳۳ میلیون تراکنش، معادل با ۸۸/۹۵ تراوات در سال انرژی مصرف می‌کند (۴۶۰-۶۵۳ کیلووات به ازای هر تراکنش).

در بهترین سناریوی ممکن، بیت کوین می‌تواند با انرژی مصرفی ۵۲/۸ تراوات در سال ۵۴۵ میلیون تراکنش را در هر سال پردازش کند (معادل ۹۷ کیلووات به ازای هر تراکنش). هرچند، این بهره‌وری برای بیت کوین چندان مناسب به‌نظر نمی‌رسد اما زمانی که شبکه لایتنینگ را معیار مقایسه قرار دهیم، ارزش واقعی شبکه بیت کوین در مقایسه با سیستم‌های سنتی پرداخت آشکار می‌گردد.

بر اساس این مقاله، شبکه لایتنینگ بیت کوین می‌تواند با انرژی مصرفی ۸۸/۹۵ تراوات ساعت، ۳۱/۵۴ تریلیون تراکنش را در هر سال پردازش کند (معادل با ۰/۰۰۲۸۵ کیلووات به ازای هر تراکنش)؛ یعنی شبکه لایتنینگ بیت کوین با مصرف انرژی بسیار کمتری در مقایسه با سیستم کنونی قادر به پردازش تراکنش‌های بیشتری است.

مقایسه بهره‌وری مصرف انرژی بیت کوین و سیستم‌های پرداخت
مقایسه بهره‌وری مصرف انرژی بیت کوین و سیستم‌های پرداخت

نظر شما نسبت به استفاده از بیت کوین در حوزه پرداخت چیست؟ آیا امکان ارسال تراکنش به‌طور ناشناس، بهره‌وری بالاتر در مصرف انرژی، عدم محدویت به مرزهای یک کشور، کارمزد پایین ارسال تراکنش در شبکه لایتنینگ و امنیت شبکه بیت کوین موجب گسترش استفاده از این رمزارز در حوزه پرداخت خواهد شد؟ نظر خود را به‌صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا