اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار سایتاخبار و مقالات

یکی از مقامات ECB: تضمینی برای عرضه یورو دیجیتال وجود ندارد

مشاور بخش بازاریابی زیرساخت‌های و پرداخت‌های مالی بانک مرکزی اروپا اعلام نموده که آزمایشات صورت گرفته در رابطه با رمزارز بانکی (CBDC) صرفاً جهت افزایش آگاهی بوده و هیچ تضمینی برای ارائه و راه‌اندازی رمزارز بانکی توسط ECB وجود ندارد

نکات برگزیده مطلب
  • پس از تسریع روند توسعه رمزارز بانکی (CBDC) توسط بانک مرکزی چین، کشورهای دیگر هم برای حضور در این رقابت اعلام آمادگی کرده و هر یک به دنبال ساخت و عرضه رمزارز بومی خود بودند. در این میان بانک مرکزی اروپا نیز اعلام کرده بود که بررسی مزایا و معایب استفاده از «یورو دیجیتال» در اقتصاد منطقه اروپا را در دستور کار خود قرار داده است. حال یکی از مشاوران و مقامات کلیدی این بانک بزرگ اعلام نموده که تمامی آزمایشات صورت گرفته توسط ECB تنها برای افزایش آگاهی در رابطه با فناوری ارزهای دیجیتال بوده و تضمینی برای عرضه یورو دیجیتال وجود ندارد.

یورو دیجیتال آری یا خیر

یکی از مقامات کلیدی بانک مرکزی اروپا (ECB) به تازگی اعلام نموده که آزمایشات صورت گرفته در رابطه با توسعه رمزارز بانکی (CBDC) توسط بانک مرکزی اروپا را نمی‌توان تضمینی برای عرضه یورو دیجیتال توصیف کرد.

یوگن شاف (Jürgen Schaaf) مشاور بخش بازاریابی زیرساخت‌های و پرداخت‌های مالی در بانک مرکزی اروپا گفته است که «مرحله آزمایش رمزارز بانکی تنها جهت افزایش آگاهی پیرامون فناوری رمزارزها صورت گرفته و بانک ECB در این دوره روند پذیرش ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار داده است تا تعیین کند که آیا در نهایت می‌تواند یک رمزارز بانکی را به صورت گسترده عرضه کند یا خیر».

بانک مرکزی اروپا ECB یورو دیجیتال

وی در ادامه خاطر نشان کرد «همچنان هیچ تصمیمی مبنی بر معرفی یا عرضه یورو دیجیتال توسط مقامات بانک مرکزی اروپا اتخاذ نشده است. پس از این مرحله، ما باید مزایای بالقوه صدور رمزارز بانکی و همچنین معایب احتمالی آن را ارزیابی کنیم و سپس تصمیم عاقلانه‌ای اتخاذ کنیم».

آمریکا و اروپا در این زمینه عقب مانده‌اند

این اظهارات درحالیست که مقامات چینی همچنان روند آزمایش و بررسی عملی رمزارز بومی خود را با سرعت هرچه تمام‌تر پیش می‌برند. بانک مرکزی چین تا به امروز چندین مرتبه رمزارز بانکی خود را در شهر‌های مختلف به صورت عملی مورد آزمایش و بررسی قرار داده و در زمینه خرده‌فروشی موفق عمل کرده است.

گزارشاتی در رابطه با روند توسعه رمزارزهای بانکی منتشر شده که نشان می‌دهد بالغ بر ۸۰ کشور از سراسر جهان اکنون در حال بررسی روند توسعه رمزارز بانکی بومی خود هستند. این کشورها مجموعه ۹۵ درصد از تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

کریستین لاگارد (Christine Lagarde) رئیس بانک مرکزی اروپا، پیش از این اعلام کرده بود که قاره سبز در زمینه بهره‌وری از ارزهای دیجیتال و استفاده از این فناوری در حال رشد در حوزه پرداخت‌های مالی شکست خورده است. به گفته وی این یک مسابقه جهانی است که در حال حاضر آمریکا و اروپا در آن جایگاه خاصی ندارند.

آهسته و پیوسته

البته یوگن شاف معتقد است که پیروزی در این مسابقه اهمیتی نداشته و بانک مرکزی اروپا باید برای اطمینان از اجرای درست این فناوری در اقتصاد اروپا، وقت کافی صرف کند.

وی در رابطه با این موضوع اعلام نموده که:

پول و مراحل تامین نقدینگی مسائلی هستند که شما نمی‌توانید با آن‌ها بازی کنید. ما نمی‌توانیم یک آزمایش گسترده انجام دهیم که توان برهم زدن نظم تمام جامعه و سیستم مالی را دارد. بنابراین اگر قرار است یک ابزار مالی ارائه دهیم، این ابزار جدید باید کاملاً سالم و ایمن باشد. Jürgen Schaaf

آقای شاف با تاکید بر این نکته که آزمایشات پیش رو قرار است با تمرکز بر روی استفاده از یورو دیجیتال در پرداخت‌های خرد باشد، توضیح داد که «ما این پروژه یورو دیجیتال در اروپا را به عنوان یک ابزار برای خرده فروشی‌ها می‌بینیم، روند کار ما بیشتر با تمرکز بر روی بهره‌وری از یورو دیجیتال در کسب و کارهای خرد ادامه دارد».

نظر شما در رابطه با صحبت‌های یوگن شاف و احتمال عدم عرضه یورو دیجیتال توسط بانک مرکزی اروپا چیست؟ 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا