اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

صنعت استخراج بیت کوین در مصرف برق رکورد زد!

گزارش اخیر بلومبرگ (Bloomberg) نشان می‌دهد که صنعت استخراج بیت کوین در طول چند ماه سپری شده از سال جاری میلادی، نسبت به کل سال ۲۰۲۰ میلادی انرژی الکتریکی بیشتری را مصرف کرده است

نکات برگزیده مطلب
  • مصرف انرژی الکتریکی در شبکه بیت کوین اخیراً مورد توجه قرار گرفته است. در حالی که منتقدان برق مصرفی برای استخراج بیت کوین را اتلاف انرژی می‌دانند، حجم عظیم اتلاف انرژی در نظام بانکداری، فعالیت‌های نظامی و استخراج طلا در مقایسه با انرژی مصرف شده در شبکه بیت کوین ناچیز است. نشریه‌ی بلومبرگ (Bloomberg) میزان برق مصرفی شبکه بیت کوین در سال جاری را ۹۵ تراوات ساعت (TW/h) برآورد کرده و در نتیجه می‌توان ادعا کرد که صنعت استخراج بیت کوین در طول ماه‌های گذشته نسبت به کل سال ۲۰۲۰ میلادی (۶۷ تراوات ساعت) برق بیشتری را مصرف کرده است.

تحقیقات بلومبرگ بر روی انرژی الکتریکی مصرفی شبکه بیت کوین

نتایج تحقیقات بلومبرگ (Bloomberg) نشان می‌دهد که انرژی الکتریکی مصرف شده در شبکه بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی تاکنون، نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش چشمگیری داشته است.

بلومبرگ اعلام کرد:

برآورد می‌شود که شبکه‌ی بیت کوین در سال ۲۰۲۰ میلادی ۶۷ تراوات ساعت برق مصرف کرده است و مصرف کل انرژی الکتریکی بیت کوین در سال ۲۰۲۱ از این سطح نیز فراتر رفته است. به‌نظر می‌رسد که شبکه‌ی بیت کوین تا پایان سال جاری میلادی به محدوده‌ی ۹۱ تراوات ساعت برسد که با انرژی مصرفی کشور پاکستان برابر خواهد شد. بلومبرگ

انتقاد از انرژی مصرفی شبکه بیت کوین

منتقدان بیت کوین از هر فرصتی برای بزرگنمایی در رابطه با انرژی مصرفی لازم برای استخراج این رمزارز استفاده می‌کنند. محققان دانشگاه آکادمی علوم چین برآورد کرده‌اند که صنعت استخراج بیت کوین تا سال ۲۰۲۴ میلادی سالیانه بیش از ۱۳۰ میلیون تن گاز دی‌اکسید کربن را منتشر خواهد کرد و دولت چین با استفاده از بهانه‌های محیط زیستی رویکرد مقابله با ماینرها را در پیش گرفت.

نگرانی از مصرف انرژی الکتریکی برای استخراج بیت کوین، شرکت تسلا را به توقف استفاده از این رمزارز به عنوان روش پرداخت سوق داده است. این شرکت اعلام کرد که به دلیل نگرانی نسبت به آثار محیط زیستی استخراج بیت کوین استفاده از این رمزارز را موقتاً متوقف می‌کند.

در حالی که اتریوم به سوی استفاده از الگوریتم اثبات سهام حرکت می‌کند، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریوم معتقد است که آلایندگی صنعت استخراج بیت کوین موجب تغییر الگوریتم این پروژه‌ی رمزارزی خواهد شد.

با این وجود، ماینرها برای کسب درآمد بیشتر تمایل دارند از انرژی الکتریکی ارزان قیمتی که از منابع تجدید‌پذیر ناشی می‌گردد یا برق مازاد و اتلاف شده برای استخراج این رمزارز استفاده کنند. مدیرعامل شرکت کنان(Canaan) که در حوزه‌ی تولید تجهیزات استخراج رمزارز فعالیت دارد، معتقد است که به‌جای انتقاد از مصرف انرژی در شبکه بیت کوین می‌توان از انرژی الکتریکی مازاد و پاک برای استخراج این رمزارز و درآمدزایی استفاده کرد.

انرژی الکتریکی مصرفی بیت کوین

انرژی الکتریکی مصرف شده در شبکه‌ی بیت کوین اغلب بر حسب تراوات ساعت محاسبه می‌گردد (معادل یک تریلیون وات در هر ساعت). اما مصرف انرژی در صنعت استخراج بیت کوین ثابت نیست و بر اساس گزارش بلومبرگ، بیت کوین در سال ۲۰۲۰ میلادی ۶۷ تراوات ساعت برق مصرف کرده است. بر همین اساس صنعت استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱ به میزان ۹۱ تراوات ساعت برق مصرف کرده است.

با این وجود، سرکوب صنعت استخراج بیت کوین در چین موجب شد تا برق مصرفی بیت کوین از ۱۴۱ تراوات ساعت (پیش از ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین) به ۶۸ تراوات ساعت در ماه ژوئن برسد. با این وجود، افزایش اخیر انرژی الکتریکی مصرفی به ۹۵ تراوات ساعت نشان می‌دهد که مقابله با توسعه‌ی شبکه بیت کوین ممکن نیست و دولت‌ها باید این نو‌آوری را به عنوان بخشی از ساختار مالی جهان بپذیرند.

پیش از اعمال ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین، این کشور تقریباً دو سوم هش‌ریت شبکه بیت کوین را در اختیار داشت اما هم‌اکنون ماینرها در کشورهای مختلف جهان پراکنده شده‌اند و در حقیقت سرکوب ماینرها شبکه‌ی بیت کوین را غیرمتمرکزتر و قدرتمند‌تر ساخته است.

میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای

محققان برای ارزیابی میزان انتشار گاز دی‌اکسید کربن صنعت استخراج بیت کوین، از برق مصرفی استفاده می‌کنند که روش دقیقی محسوب نمی‌شود. زیرا سهم منابع تجدید‌پذیر و مازاد تولید از برق مصرفی صنعت استخراج بیت کوین مشخص نیست و ماینرها در نقاط مختلف جهان پراکنده شده‌اند.

محققان دانشگاه کمبریج برآورد کرده‌اند که ۳۹ درصد از برق مصرفی شبکه‌ بیت کوین از منابع تجدید‌پذیر ناشی می‌شود و بر همین اساس ۶۱ درصد توسط منابع انرژی آلاینده تامین می‌شود.

بر همین اساس می‌توان ادعا کرد که تقریباً ۵۸ تراوات ساعت از برق مصرفی شبکه‌ بیت کوین موجب انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌گردد. یعنی بیت کوین معادل سوزاندن ۴/۶ میلیارد گالن بنزین، جابه‌جایی ۸/۹ میلیون نفر در سال و یا طی مسیری به طول ۱۰۳ میلیارد مایل (۱۶۵.۷۶۲ میلیارد کیلومتر) انرژی الکتریکی مصرف می‌کند.

بیت کوین برق تولیدی را به هدر نمی‌دهد

انتقاد از انرژی الکتریکی مصرفی شبکه بیت کوین منطقی به‌نظر نمی‌رسد. شبکه بیت کوین به‌طور برابر و آزادانه دسترسی تمامی مردم جهان به یک ابزار مالی غیرمتمرکز را فراهم کرده است و کسانی که به بانک‌ها دسترسی ندارند و یا به هر دلیلی امکان افتتاح حساب بانکی را ندارند نیز می‌توانند از بیت کوین در مبادلات خود استفاده کنند. در نتیجه، ساکنین کشورهای فقیر و یا مناطق تحت تحریم نیز می‌توانند به جمع کاربران شبکه بیت کوین بپیوندند.

از طرفی، فعالیت‌هایی همانند استخراج طلا، نظام بانکی، فعالیت‌های نظامی و … به مراتب برق بیشتری نسبت به شبکه بیت کوین استفاده می‌کنند اما منتقدان این واقعیت را نادیده می‌گیرند. در حقیقت، بیت کوین انرژی الکتریکی را برای ارائه ساختار مالی کارآمد مصرف می‌کند و انتقاد از این فناوری به مقاومت در برابر تحولات و پذیرش آن شباهت بیشتری دارد.

نظر شما نسبت به مصرف انرژی الکتریکی برای استخراج بیت کوین چیست؟ آیا شبکه بیت کوین انرژی الکتریکی را به هدر می‌دهد یا مصرف انرژی الکتریکی همانند سایر سرویس‌ها و خدمات منطقی و قابل پذیرش است؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا