اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار بیت‌کوین - Bitcoinاخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

توضیحات رئیس جمهور السالوادور پیرامون طرح پذیرش بیت کوین

نجیب بقیله (Nayib Bukele) رئیس جمهور کشور السالوادور با ارسال چندین پست توییتری به ارائه توضیحاتی پیرامون روند اجرای قانون بیت کوین طی هفته‌های آتی پرداخته است

نکات برگزیده مطلب
  • تنها دو هفته تا اجرای قانون پذیرش بیت کوین در اقتصاد کشور السالوادور باقی مانده و رئیس جمهور این کشور با حضور فعال در پلت‌فرم توییتر به ارائه توضیحاتی در رابطه با این طرح و کیف‌پول دیجیتال بومی السالوادور پرداخته است. به گفته وی، همزمان با اجرایی شدن طرح بیت کوین در تاریخ ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور)، شهروندان می‌توانند به نرم‌افزار کیف‌پول چیوو (Chivo) نیز دسترسی پیدا کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند. طبق اظهارات رئیس جمهور السالوادور، برخی از ویژگی‌های برجسته این کیف‌پول بومی عبارت‌اند از ارسال و دریافت پول به صورت برون‌مرزی و همچنین تبدیل مستقیم بیت کوین به پول نقد بدون کارمزد.

صحبت‌های رئیس جمهور

نجیب بقیله (Nayib Bukele) رئیس جمهور کشور السالوادور اخیراً روند اجرای قانون بیت کوین در تاریخ ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) را مشخص کرده است، درحالیکه نرم‌افزار کیف‌پول چیوو (Chivo) نیز برای عرضه در همین تاریخ برنامه‌ریزی شده است.

طبق تازه‌ترین پست‌های توییری این رئیس جمهور علاقه‌مند به دنیای رمزارز، کیف‌پول دیجیتال چیوو به کاربران این امکان را می‌دهد که در صورت نیاز به صورت خودکار بیت کوین‌های خود را به دلار تبدیل کنند. همچنین توضیح داده شده کاربرانی که قصد تبدیل BTC به دلار در کیف‌پول خود را نداشته و می‌خواهند در آینده به صورت مستقیم از عابربانک‌های سطح کشور السالوادور معادل ارز رایج رمزارز خود را دریافت کنند، می‌توانند با مراجعه به ۲۰۰ عابربانک که توسط دولت برای این منظور در نظر گرفته شده، به جای بیت کوین ارز دولتی دریافت کنند.

ارزیابی بانک جی‌پی مورگان از به رسمیت شناختن بیت کوین در السالوادور

علاوه بر این، قرار است ۵۰ شعبه حضوری در سراسر السالوادور برای برداشت و سپرده‌گذاری پول در این کیف‌پول راه‌اندازی شود. این شعب همچنین وظیفه آموزش نحوه استفاده از کیف‌پول دیجیتال چیوو و همچنین دستگاه‌های خودپرداز رمزارزی السالوادور را برعهده خواهند داشت.

تبدیل بیت کوین بدون کارمزد

به گفته نجیب بقیله، دستگاه‌های خودپرداز رمزارزی السالوادور به صورت شبانه‌روزی فعال بوده و شهروندان بدون پرداخت هرگونه کارمزد می‌توانند در ازای بیت‌کوین موجود در حساب خود، پول نقد دریافت کنند.

چند ماه قبل بود که رئیس جمهور السالوادور از کیف‌پول بومی چیوو رونمایی کرد. به گفته وی تمام شهروندان بالغ این کشور پس از دانلود و نصب این نرم‌افزار کیف‌پول موبایل می‌توانند معادل ۳۰ دلار رمزارز BTC رایگان دریافت کنند.

براساس صحبت‌های نجیب بقیله یکی دیگر از مزایای برنامه دولت در رابطه با پذیرش رمزارز بیت کوین، کاهش چشم‌گیر کارمزد و هزینه‌های مربوط به خدمات بانکی و حواله‌ها است. به گفته وی:

سان سالوادور (پایتخت کشور السالوادور) سالانه چیزی حدود ۴۰۰ میلیون دلار کارمزد و کمیسیون حواله پرداخت می‌کند. ذخیره و پس‌انداز این رقم به تنهایی می‌تواند تغییرات چشم‌گیری در بودجه کشور ایجاد کند. این درحالیست که با استفاده از بیت کوین دیگر نیازی به حمل پول نقد نداریم، که یک مزیت چشم‌گیر دیگر است. (استفاده از بیت کوین) ایمن‌تر و کاربردی‌تر است.

یکی از برترین ویژگی‌های نرم‌افزار کیف‌پول بومی چیوو قابلیت ارسال و دریافت تراکنش‌های برون مرزی است. به عبارت دیگر، شهروندان کشور السالوادور که در خارج از این کشور زندگی کرده و وضعیت اقتصادی بهتری دارند، می‌توانند از طریق این نرم‌افزار موبایل برای خانواده خود پول و رمزارز ارسال کنند. این درحالیست که قابلیت استفاده از این کیف‌پول برای جابجایی پول بین حساب‌های وسترن یونیون (Western Union) نیز وجود دارد، هرچند که صف در حال انتظار بسیار طولانی و کمیسیون بسیار زیاد از نکات منفی آن به شمار می‌آیند.

پذیرش بیت کوین در السالوادور اجباری نیست

همانطور که گفته شده، شهروندان السالوادور از تاریخ ۱۶ام شهریور می‌توانند همزمان با اجرایی شدن قوانین پذیرش بیت کوین از کیف‌پول دیجیتال چیوو استفاده کنند. با این حال برای دسترسی به بخش‌های مختلف و استفاده از قابلیت‌های این کیف‌پول نیاز به ثبت نام اولیه دارد.

پس از معرفی طرح پذیرش بیت کوین از طرف رئیس جمهور کشور السالوادور و همچنین تصویب سریع مجلس قانون‌گذاری این کشور، این طرح با مخالفت شدید برخی شهروندان مواجه شد و بانک جهانی نیز از هرگونه کمک به اجرای قانون بیت کوین خودداری کرد. این درحالیست که رئیس جمهور نجیب بقیله تاکید کرده است که فرآیند پذیرش رمزارز بیت کوین برای شهروندان کاملاً اختیاری است.

منتقدان این طرح مدعی شده‌اند که قانون پذیرش بیت کوین می‌تواند به اقتصاد کلان و همچنین کسب و کار مردم آسیب برساند. با این حال رئیس جمهور السالوادور در پاسخ به این نگرانی‌ها اعلام نموده:

برخی ترجیح می‌دهند که مخالفت‌های بی‌دلیل دیگران را باور کنند، این افراد هیچ کاری جز غارت کشور، ویران کردن آن و تحمیل هزینه‌های سنگین بر دوش شهروندان نکرده‌اند. در نهایت شما تصمیم خواهید گرفت که حرف دولت را باور کنید یا خیر. اما در پایان، همه در تاریخ ۷ سپتامبر به واقعیت پی‌می‌برند. nayib bukele

نظر شما در رابطه با طرح پذیرش بیت کوین در اقتصاد السالوادور چیست؟ آیا این طرح منجر به پیشرفت اقتصادی السالوادور طی سالیان آتی خواهد شد؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا