اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

قوانین مالیاتی پیشنهادی مرتبط با صنعت رمزارز به زودی تغییر می‌کنند

قانون‌گذاران ایالات متحده به دنبال ایجاد تغییرات چشم‌گیر در لوایح و دستورالعمل‌های مرتبط با صنعت رمزارزها هستند تا علاوه بر ایجاد یک چهارچوب منسجم، بتوانند بر تراکنش‌های رمزارزی نظارت داشته باشند

نکات برگزیده مطلب
  • مدتی قبل مجلس سنا ایالات متحده یک لایحه قانون‌گذاری و مالیاتی برای صنعت رمزارزها پیشنهاد داد که در آن به وضوح حریم شخصی کاربران صنعت رمزارز زیرسوال رفته بود. حال گزارشاتی منتشر شده که نشان می‌دهد مقامات قانون‌گذار در آمریکا دامنه این لایحه زیرساختی دو حزبی را محدودتر کرده و برخی موارد غیرضروری و سخت‌گیرانه آن را تغییر داده‌اند. یکی از بزرگ‌ترین تغییرات ایجاد شده نسبت به نسخه پیش‌نویس این لایحه تعریف دقیق‌تر اصطلاح «کارگزار» در چهارچوب مقررات مالیاتی صنعت رمزارزهاست.

تغییرات بزرگ

طبق گزارشات منتشر شده در رابطه با روند قانون‌گذاری صنعت رمزارزها در ایالات متحده، به نظر می‌رسد که مقامات سیاست‌گذاری این کشور دامنه لایحه زیرساختی دوحزبی پیشنهادی را محدود کرده‌اند، لایحه‌ای که در ابتدای برای ایجاد حداقل ۲۸ میلیارد دلار درآمد مالیاتی از صنعت رمزارزها و در راستای تامین بخشی از بودجه ۵۰۰ میلیارد دلاری آمریکا جهت توسعه زیرساخت‌های کشور ارائه شد.

همانطور که گفته شد، لایحه زیرساختی دو حزبی مجلس سنا برای ایجاد یک تعریف دقیق‌تر از اصطلاح «کارگزار» در صنعت رمزارزها و همچنین به منظور وضع قوانین مالیاتی بر این صنعت سودآور اصلاح شده است.

قانون‌گذاری رمزارزها اتحادیه‌ی اروپا EU
قانون‌گذاری رمزارزها

بخشی از این طرح که فعلاً در مجلس سنا آمریکا در حال بررسی است، قرار است چیزی حدود یک تریلیون دلار سرمایه در راستای بهبود زیرساخت‌های سراسر ایالات متحده تامین کند و در این راستا قرار است ۲۸ میلیون دلار آن از طریق وضع مالیات بر درآمد و تراکنش‌های رمزارزی محقق شود.

شایان ذکر است که طبق آنچه در این لایحه آمده است، تمامی کارگزاران صنعت رمزارز از جمله اشخاص، نهاد‌ها، صرافی‌های غیرمتمرکز و بازارهای شخص به شخص که فرآیند جابجایی رمزارز و تراکنش‌های با ارزش‌تر از ۱۰ هزار دلار را تسهیل می‌کنند، باید اینگونه تراکنش‌ها را به صورت کامل به سرویس درآمد داخلی ایالات متحده (IRS) گزارش دهند.

در حال حاضر افراد سرشناس حوزه بلاک‌چین از جمله کریستین اسمیث (Kristin Smith) از انجمن بلاک‌چین، این لایحه پیشنهادی را محکوم کرده و آن را یک قانون مشکل‌سازی توصیف کرده‌اند.

یک بروزرسانی دردسرساز اما قابل قبول

به نظر می‌رسد که تلاش‌های انجمن بلاک‌چین و سایر ذینفعان صنعت رمزارز نتیجه داده است، زیرا تغییرات ایجاد شده در لایحه قانون‌گذاری صنعت رمزارز به سمتی در حال حرکت است که تنها فعالان بازار رمزارزها ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند.

براساس یک نسخه پیش‌نویس از این لایحه پیشنهادی که در فضای مجازی منتشر شده است، نسخه تغییر یافته این مجموع قوانین اکنون بر این نکته تاکید می‌کند که «تنها کسانی که در روند انتقال دارایی‌های دیجیتال حضور دارند به عنوان کارگزار طبقه‌بندی می‌شوند». به عبارت دیگر، اصطلاح «کارگزاری» دیگر شامل صرافی‌های مبادله رمزارز غیرمتمرکز نخواهد بود، هرچند که به طور صریح ماینرها، اوپراتورهای گره‌ها، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و یا سایر افراد فعال این حوزه را شامل می‌شود.

کاهش فشارها

سناتور راب پورتمن (Rob Portman) به عنوان سخنگوی مجلس سنا در رابطه با این لایحه اظهار نموده که «طبق تغییرات صورت گرفته در لایحه پیشنهاد مجلس سنا، از این پس دیگر دارایی‌های دیجیتال و رمزارز به عنوان یک نوع اوراق بهادار جهت اهداف مالیاتی طبقه‌بندی نمی‌شوند، از طرف دیگر تغییرات اعلام شده قرار نیست به حریم خصوصی دارندگان رمزارز فشار وارد کرده و یا مواردی همچون ماینرهای صنعت رمزارز و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را ملزم به رعایت تعهدات مرتبط با گزارش به IRS نمی‌کند».

به گفته‌ وی طبق قوانین جدید هر شخص یا نهادی که با تسهیل فرآیند معاملات رمزارزی برای مشتریان و یا دریافت پول به عنوان کارگزار عمل می‌کند، باید تعهدات استاندارد مربوط به گزارش اطلاعات مالی به IRS را بپذیرد.

گرچه این تغییرات به نفع صنعت رمزارز و کاربران آن بوده است، اما خود این لایحه از اساس مشکلاتی دارد. به عنوان مثال در نسخه اولیه لایحه پیشنهادی گرچه هیچ دستورالعمل جدیدی در رابطه با وضع مالیات بر تراکنش‌های رمزارزی ارائه نشده است، اما به وضوح گفته شده که صرافی‌های مبادله رمزارز و پلت‌فرم‌های تسهیل کننده تراکنش‌های رمزارزی باید اطلاعات بیشتری را در اختیار نهاد‌های قانون‌گذاری و نظارتی قرار دهند.

در نتیجه این رویکرد، قوانین و مقررات مالیاتی موجود بر روی تعداد بیشتری از تراکنش‌ها اعمال خواهد شد. از آنجا که در حال حاضر در صنعت رمزارزها هیچ اپراتور مشخصی وجود ندارد که بتواند این نوع گزارش دهی را برعهده بگیرد، رعایت این دستورالعمل‌ها برای برخی پلت‌فرم‌های مبادلاتی (به ویژه صرافی‌های غیرمتمرکز) بسیار دشوار و چالش برانگیز خواهد بود.

نظر شما در رابطه با تغییرات اعمال شده بر روی لایحه پیشنهاد مجلس سنا جهت وضع قوانین مالیاتی بر صنعت رمزارزها چیست؟ آیا این تغییرات به نفع کاربران صنعت رمزارز بوده و یا با اهداف دیگری همچون افزایش سطح نظارت ایجاد شده‌اند؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا