اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

صندوق بین‌المللی پول هشدار داد: پذیرش گسترده دارایی‌های رمزارزی به عنوان پول خطرناک است

صندوق بین‌المللی پول (IMF) با انتشار یک پست وبلاگی به بررسی خطرات احتمالی پذیرش گسترده رمزارزها و استفاده از آن‌ها به عنوان ارز قانونی پرداخته است

نکات برگزیده مطلب
  • صندوق بین‌المللی پول (IMF) به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نهاد‌های قانون‌گذار و سیاست‌گذار در حوزه مالی، از همان ابتدای ظهور صنعت دارایی‌های رمزارزی و پذیرش بیت کوین توسط مردم با این دارایی‌های دیجیتال مخالف بوده است. در همین راستا، مشاوران مالی و اقتصادی IMF روز دوشنبه یک پست وبلاگی منتشر کردند که در آن موضوع دارایی‌های رمزارزی به عنوان ارز قانونی در کشورهای مختلف مورد بحث قرار گرفته است. پست که با عنوان «دارایی‌های رمزارزی تحت عنوان ارز قانونی؟ یک قدم زیادی بزرگ» منتشر شده، مسائلی همچون تضعیف قدرت بانک‌ها، ایجاد مشکلات پیچیده برای اقتصاد کلان، ضرر مالی سرمایه‌گذاران و مشاغل و همچنین غیر عملی شدن دستورالعمل‌های مرتبط با حفاظت از مصرف‌کننده را مطرح کرده است.

رمزارزها پول نیستند

صندوق بین‌المللی پول (IMF) روز دوشنبه یک پست وبلاگی منتشر کرد که در آن موضوع دارایی‌های رمزارزی به عنوان ارز قانونی در کشورهای مختلف مورد بحث قرار گرفته است.

این پست که با عنوان «دارایی‌های رمزارزی تحت عنوان ارز قانونی؟ یک قدم زیادی بزرگ» منتشر شده، توسط توبیاس آدریان (Tobias Adrian) مشاور مالی و مدیر بخش پول و سرمایه صندوق بین‌المللی پول و همچنین مشاور عمومی این نهاد مالی یعنی رودا ویکس‌براون (Rhoda Weeks-Brown) تالیف شده است.

IMF صندوق بین‌المللی پول

شایان ذکر است که در این پست به کشور السالوادور اشاره‌ای نشده است. طبق گزارشات پیشین تیم کوینیت، السالوادور یک کشور آمریکای مرکزی است که اخیراً روند پذیرش رمزارز بیت کوین به عنوان ارز قانونی در اقتصاد خود را آغاز نموده و قصد دارد به واسطه این رمزارز از دلار ایالات متحده فاصله بگیرد. در بخش‌هایی از این پست نوشته شده:

دارایی‌های رمزارزی از جمله بیت کوین، زمانی که به عنوان ارز مورد استفاده قرار بگیرند می‌توانند خطرات قابل توجهی برای ثبات اقتصاد کلان، یکپارچگی مالی، حمایت از مصرف‌کنندگان و محیط زیست به همراه داشته باشند. The International Monetary Fund

مدیران صندوق بین‌المللی پول ضمن اعتراف به مزایای بالقوه فناوری زیرساختی دارایی‌های رمزارزی، تاکید می‌کنند که دولت‌ها «باید برای ارائه خدمات مرتبط با صنعت رمزارز قدم بردارند، زیرا تلاش برای تبدیل دارایی‌های رمزارزی به یک پول ملی می‌تواند یک راه میانبر نامطلوب باشد».

مدیران IMF: رمزارزها گسترش نخواهند یافت

با تمام این تفاسیر، مدیران صندوق بین‌المللی پول بر این باوراند که دارایی‌های رمزارزی به طور گسترده در سراسر جهان توسط مردم مورد پذیرش قرار نخواهند گرفت، زیرا در کشورهای پیشرفته که اقتصاد پایدار و مستحکمی دارند انگیزه مردم برای ثبات قیمت و یا پس‌انداز بسیار کم‌تر است، درحالیکه در اقتصادهای ضعیف و بی‌ثبات مردم تمایل دارند دارایی‌های خود را به ارز ذخیره جهانی یا همان دلار ایالات متحده تبدیل کرده و از تورم دوری کنند.

مارک کوبان Mark Cuban BTC بیت کوین

به گفته مقامات IMF «در این میان دارایی‌های رمزارزی برای افرادی که به سیستم بانکداری دسترسی ندارند به عنوان یک وسیله مالی قابل قبول ظاهر خواهند شد و نه یک پناهگاه ذخیره ارزش و ثروت؛ برهمین اساس رمزارزها در کشورهای ضعیف پس از دریافت سریعاً توسط مردم به ارز واقعی تبدیل می‌شوند».

در بخش دیگری از این پست مدیران صندوق بین‌المللی پول اظهار دارند:

باز هم تکرار می‌کنیم، ارزهای واقعی ممکن است در برخی موارد به آسانی قابل دسترس نبود و انتقال آن‌ها به نقاط دیگر جهان مشکلاتی به همراه داشته باشد. علاوه بر این، در برخی کشورها استفاده از انواع مختلف پول به دلیل قوانین محلی ممنوع و یا بسیار محدود است. تنها اینگونه موارد هستند که می‌توانند تعادل را به سمت استفاده گسترده از دارایی‌های رمزارزی سوق دهند. The International Monetary Fund

رمزارزها هزینه سنگینی به همراه دارند

در ادامه نسبت به هزینه استفاده گسترده از دارایی‌های رمزارزی همچون بیت کوین هشدار داده شده است. در این پست وبلاگی توضیح داده شده که «پس از گسترش رمزارزهای مختلف در سراسر جهان نه تنها خانوار و مشاغل باید زمان و منابع قابل توجهی را صرف انتخاب پول مورد نظر در مقابل فعالیت‌های مولد خود کنند، بلکه بخش قابل توجهی از درآمدهای دولت‌ها نیز در معرض ریسک قیمت لحظه‌ای این دارایی‌های به شدت نوسانی قرار خواهد گرفت. سیاست‌های پولی نیز ارزش خود را از دست خواهند داد؛ زیرا بانک‌های مرکزی دیگر نمی‌توانند در رابطه با نرخ بهره ارزهای خارجی تصمیم‌گیری کنند».

همچنین هشدار داده شده است که قیمت‌های داخلی نیز ]پس از پذیرش رمزارزها[ می‌توانند بسیار ناپایدار شده و یکپارچگی مالی آسیب ببیند.

در بخش دیگری، مشاوران مالی صندوق بین‌المللی پول تاکید کرده‌اند که دارایی‌های رمزارزی می‌توانند در راستای پولشویی، فعالیت‌های نامشروع، تامین مالی تروریسم و همچنین فرار مالیاتی مورد استفاده گسترده قرار بگیرند. چنین مسائلی می‌توانند در نهایت خطراتی را برای سیستم مالی یک کشور، تراز مالی و روابط بین‌المللی ایجاد کند.

مسائل قانونی هم دخیل‌اند

در رابطه با پذیرش رمزارزها به عنوان ارز قانونی یک کشور مسائل و مشکلات زیادی وجود دارد، از جمله مقررات و دستورالعمل‌های محلی که در هر کشور و منطقه بسیار متفاوت است.

طبق اعلام IMF «ارز قانونی یک کشور مستلزم آن است که به عنوان یک روش پرداخت در دسترس عموم قرار بگیرد. با این حال، دسترسی به اینترنت و مجموع ابزارهای مورد نیاز جهت انتقال دارایی‌های رمزارزی در بسیاری از کشورها بسیار کمیاب بوده و مشکلات مربوط به عدالت و مشارکت مالی را مطرح می‌کند. این درحالیست که تغییر ناگهانی در قوانین مربوط به ارز رسمی یک کشور و واحد پولی آن به طور معمول نیازمند تغییراتی پیچیده و گسترده در قوانین و مقررات مالی خواهد بود، و در صورت اعمال فرآیندهای اشتباه منجر به افزایش دردسرهای حقوقی و اقتصادی می‌شود».

محمدرضا پورابراهیمی دولت رمزارزها
پذیرش رمزارزها

نوسان شدید

صندوق بین‌المللی پول همچنین خاطرنشان کرده است که بانک‌ها و سایر موسسات مالی ممکن است پس از پذیرش رمزارزها به عنوان ارز قانونی در معرض نوسان شدید قیمت این دارایی‌های دیجیتال قرار بگیرند؛ درحالیکه روند استخراج این رمزارزها به ویژه بیت کوین که در حال حاضر بزرگ‌ترین رمزارز موجود در این صنعت رو به رشد است، نیازمند برق و قدرت محاسباتی بسیار زیادی است. مقامات IMF ضمن اشاره به پیامدهای زیست‌محیطی استفاده از دارایی‌های رمزارزی به عنوان پول ملی، اعلام کرده‌اند که:

به یاد داشته باشید که استفاده گسترده از رمزارزها می‌تواند دستورالعمل‌های مرتبط با حفاظت از مصرف‌کننده را تضعیف کند. خانوار و مشاغل ممکن است به دلیل نوسان بسیار زیاد قیمت، کلاهبرداری، حملات سایبری و مواردی از این دست، بخش قابل توجهی از سرمایه و اندوخته خود را از دست بدهند. The International Monetary Fund

نظر شما در رابطه با پست وبلاگی صندوق بین‌المللی پول و هشدار در رابطه با پذیرش گسترده رمزارزها به عنوان ارز قانونی در کشورهای مختلف چیست؟ آیا دارایی‌های رمزارزی نمی‌توانند نقش پول در اقتصاد را بر عهده بگیرند؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا