اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

اهرم مبادلاتی در بازار مشتقات رمزارزها محدودتر شد

در نتیجه سختگیری قانون‌گذاران، پلتفرم‌های مبادلاتی بایننس (Binance) و اف.تی.ایکس (FTX) اهرم (Leverage) خرید و فروش در بازار قراردادهای آتی خود را به ۲۰ برابر کاهش داده‌اند

نکات برگزیده مطلب
  • اهرم (Leverage) به فعالان بازارهای مالی کمک می‌کند تا چند برابر سرمایه اولیه خود را از کارگزاری یا صرافی قرض بگیرند و در نتیجه سود احتمالی بیشتری به‌دست آوردند. با این وجود صرافی‌های بایننس (Binance) و اف.تی.ایکس (FTX) از کاهش اهرم به ۲۰ برابر (20X) در بازار خرید و فروش قرارداد‌های آتی خبر داده‌اند. در حالی که حفاظت از منافع کاربران و یا استفاده کم از اهرم بالا دلیل این اقدام عنوان شده اما به‌نظر می‌رسد که پلتفرم‌های متمرکز در نتیجه سختگیری قانون‌گذاران دست به این اقدام زده‌اند.

اهرم قراردادهای آتی در صرافی بایننس کاهش یافت

چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیرعامل صرافی بایننس (Binance) روز یکشنبه در توییتی اعلام کرد که اهرم (Leverage) در بخش خرید و فروش قراردادهای آتی بایننس از روز نوزدهم جولای برای کاربران جدید این صرافی به حداکثر 20 برابر کاهش یافته است.

اهرم یا لوریج در بازارهای مالی ضریبی است که نشان می‌دهد معامله‌گران چند برابر سرمایه اولیه خود می‌توانند از کارگزار یا صرافی قرض بگیرند. این ویژگی معامله‌گران را قادر می‌سازد با سرمایه بزرگی (چند برابر سرمایه اولیه خود) در بازارهای مالی فعالیت کرده و در نتیجه سود (یا زیان) احتمالی خود را نیز چند برابر کنند.

مدیرعامل صرافی بایننس افزود:

در راستای حفاظت از منافع مشتریانمان و در طول چند هفته آتی، به‌تدریج این محدودیت را برای کاربران کنونی این صرافی نیز اعمال خواهیم کرد. Changpeng Zhao

بایننس در حالی از کاهش اهرم مبادلات در بازار قراردادهای آتی خبر داده که تنها دو هفته از زمان آغاز پشتیبانی از اهرم 125 برابری (125x) برای قراردادهای بیت کوین به یو.اس.دی.تی (BTC/USDT) سپری شده است. در طول دو ماه گذشته، صرافی بایننس با مخالفت سازمان‌های قانون‌گذاری بازارهای مالی در کشورهای انگلیس، جزایر کیمن (Cayman Islands)، ایتالیا، لهستان، ژاپن، هنگ‌کنگ، تایلند و سنگاپور مواجه شده بود.

سختگیری قانون‌گذاران تنها اهرم بازار قراردادهای آتی صرافی بایننس را تحت تاثیر قرار نداده و در نتیجه تحولات قانون‌گذاری، بایننس بازار خرید و فروش توکن سهام شرکت‌ها (Stock Token) را نیز متوقف کرده است.

کاهش اهرم قراردادهای آتی در صرافی FTX

سم بنکمن فراید (Sam Bankman-Fried)، مدیرعامل صرافی اف.تی.ایکس (FTX) از کاهش اهرم قراردادهای آتی در این پلتفرم مبادلاتی خبر داد. بر همین اساس اهرم مبادلات از 101 برابر به 20 برابر کاهش یافته است.

وی اظهار داشت که ضریب بالا تنها بخش کوچکی از مبادلات این صرافی را شامل می‌گردید و توسط تعداد کمی از کاربران این صرافی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. وی متوسط ضریب مورد استفاده توسط کاربران این صرافی را تقریباً 2 برابر (2X) عنوان کرد. وی افزود:

اگرچه ما استدلال از دست رفتن فرصت استفاده از ضرایب بالا در بازار را نادیده نمی‌گیریم، اما معتقدیم که ضرایب بالا بخش مهم (و در برخی موارد بخش سالم) از اکوسیستم رمزارزها را تشکیل نمی‌دهد. Sam Bankman-Fried

اگرچه اف.تی.ایکس کاربرد کم اهرم بزرگ را دلیل حذف این ویژگی عنوان کرده اما به‌نظر می‌رسد که سختگیری قانون‌گذاران دلیل اصلی اقدام اخیر صرافی‌ها برای محدود کردن اهرم مبادلات در بازار مشتقات رمزارزها است. درپی سختگیری دولت چین بر ماینرهای بیت کوین، رسانه‌های دولت چین نیز اهرم بالای مبادلات قراردادهای آتی در صرافی بایننس را هدف قرار داده بودند.

نظر شما نسبت به کاهش اهرم خرید و فروش قراردادهای آتی در پلتفرم‌های بایننس و اف.تی.ایکس چیست؟ آیا سختگیری قانون‌گذاران آزادی و خلاقیت را در بازار خرید و فروش رمزارز از بین خواهد برد؟ نظر خود را به‌صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا