اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالاتاسکم و قانونگذاری - Scam & Regulation

محققان جی‌پی مورگان: روند پذیرش بیت کوین توسط السالوادور با محدودیت‌های جدی روبرو شده است

طبق تازه‌ترین گزارش منتشر شده توسط بانک بزرگ جی‌پی مورگان، به نظر می‌رسد روند پذیرش و ادغام رمزارز BTC در اقتصاد السالوادور طبق برنامه پیش نرفته و این کشور با مشکلاتی روبرو شده است

نکات برگزیده مطلب
  • مدتی قبل نجیب ابوکیله (Nayib Bukele) رئیس جمهور کشور السالوادور از ارائه لایحه پذیرش رمزارز بیت کوین به عنوان ارز قانونی در اقتصاد این کشور آمریکای مرکزی خبر داد، خبری که با واکنش مثبت از سمت طرفداران صنعت رمزارز روبرو گردید و باعث ایجاد یک روند صعودی در بازار رمزارزها شد. هرچند که پذیرش BTC‌ به عنوان ارز قانونی در یک کشور می‌تواند نشان دهنده بلوغ و تکامل این رمزارز باشد، اما به نظر می‌رسد که ادغام آن در اقتصاد یک کشور کوچک بسیار سخت‌تر از آن چیزیست که تصور می‌شود. طبق تازه‌ترین گزارشات منتشر شده توسط محققان بانک جی‌پی مورگان، فرآیند پذیرش و ادغام بیت کوین در اقتصاد السالوادور با محدودیت‌های جدی روبرو شده و این روند طبق برنامه پیش نمی‌رود.

گزارش جی‌پی مورگان

بانک سرمایه‌گذاری جهانی جی‌پی مورگان (JPMorgan) به تازگی اعلام نموده که روند استفاده از رمزارز بیت کوین در اقتصاد کشور السالوادور به کندی پیش می‌رود، موضوعی که نشان می‌دهد این کشور آمریکای مرکزی با «محدودیت» بالقوه در رابطه با پذیرش و بهره‌وری از این دارایی رمزارزی به عنوان یک وسیله‌ مبادله روبرو شده است.

در گزارشی که روز پنج‌شنبه توسط محققان این بانک شناخته شده منتشر گردیده است، جی‌پی مورگان اعلام نموده که به دلیل این واقعیت که بخش قابل توجهی از بازار بیت کوین اکنون فاقد نقدینگی است (حدود ۹۰ درصد سرمایه‌گذاران طی یک سال گذشته هیچ تراکنشی انجام نداده‌اند)، ممکن است مشکلاتی در زمینه پذیرش و استفاده از BTC برای السالوادور بوجود آید.

ارزیابی بانک جی‌پی مورگان از به رسمیت شناختن بیت کوین در السالوادور

در بخشی از این گزارش بانک مذکور به سطح فعالیت و پرداخت روزانه السالوادور در شبکه بیت کوین اشاره کرده است که حدود ۴ درصد از حجم تراکنش‌های اخیر بر روی زنجیره (On-Chain) و بیش از ۱ درصد ارزش مجموع رمزارزهایی است که طی ۱۲ ماه گذشته بین کیف‌پول‌های مختلف جابجا شده‌اند.

به گفته محققان جی‌پی مورگان این نشان دهنده «محدودیت قابل توجه در مورد پتانسیل استفاده از بیت کوین به عنوان یک وسیله مبادلاتی» است.

پذیرش بیت کوین به صورت رسمی

قانونگذاران کشور السالوادور در تاریخ ۸ام ژوئن سال جاری قوانین مربوط به پذیرش و استفاده از BTC در اقتصاد داخلی این کشور را مطرح و سریعاً به تصویب رساندند؛ طبق این مجموع قوانین جدید این کشور آمریکا مرکزی از تاریخ ۷ام سپتامبر ۲۰۲۱ رسماً رمزارز بیت کوین را به عنوان پول قانونی معرفی کرد.

برخی تحلیلگران این اقدام نجیب ابوکیله (Nayib Bukele رئیس جمهور کشور السالوادور که این لایحه را آغاز کرد) را زیر سوال می‌برند، درحالیکه برخی معتقداند این قانون جدید ناقض حقوق اساسی آن‌ها است.

جی‌پی مورگان در ادامه به یک نظرسنجی اشاره می‌کند که در آن نشان داده شده اکثریت شهروندان کشور السالوادور پذیرش بیت کوین به عنوان ارز رایج این کشور را اصلاً «صحیح» نمی‌دانند، درحالیکه نتایج بدست آمده نشان می‌دهد بالغ بر ۴۶ درصد مردم این کشور هیچ اطلاعاتی در رابطه با بیت کوین و نحوه کار با آن ندارند.

گرچه عدم آگاهی مردم نسبت به رمزارز بیت کوین علی‌رغم پذیرش آن در اقتصاد ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد، اما جی‌پی مورگان اعلام نموده که جدا از ماهیت غیرقابل تبدیل BTC به پول نقد در السالوادور، بزرگ‌ترین نگرانی‌های مربوط به پذیرش BTC و ادغام آن در اقتصاد کشور السالوادور مربوط به نوسان بسیار زیاد و عدم تعادل سطح تقاضا برای تبدیل بیت کوین به دلار ایالات متحده است.

نظر شما در رابطه با گزارش منتشر شده توسط جی‌پی مورگان چیست؟ آیا روند پذیرش و ادغام رمزارز BTC در اقتصاد السالوادور با محدودیت جدی روبرو شده است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بهادر قلندرپور

علاقه‌مند به دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین کارگردان بازی "تاریک‌‌تر از سایه" دانشجوی مهندسی پزشکی
دکمه بازگشت به بالا