اخبار بلاکچین و دنیای کریپتواخبار و مقالات

یکی از کارمندان کریپتوپیا به سرقت از این صرافی اعتراف کرد

یکی از کارمندان سابق صرافی کریپتوپیا (Cryptopia) در دادگاه نیوزیلند اعتراف کرد که با استفاده از کپی اطلاعات مربوط به کلید خصوصی کیف‌پول کاربران این صرافی تقریباً ۱۷۲,۰۰۰ دلار رمزارز را به سرقت برده است

نکات برگزیده مطلب
  • نام صرافی کریپتوپیا (Cryptopia) ماجرای هک اسرارآمیز دارایی‌های این صرافی در طی چند مرحله و روند طولانی فرآیند انحلال آن را در میان فعالان صنعت رمزارز تداعی می‌کند. اما اعتراف اخیر یکی از کارمندان کریپتوپیا معمای سرقت اخیر دارایی‌ها در این صرافی را حل کرد. وی اعتراف کرد که پس از کپی کلید خصوصی تعدادی از کاربران کریپتوپیا به ارزش ۱۷۲ هزار دلار رمزارز از این صرافی سرقت کرده است. با این وجود، ماجرای هک ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های کریپتوپیا در سال ۲۰۱۹ همچنان بصورت معما باقی مانده است.

اعتراف یکی از کارمندان سابق صرافی کریپتوپیا به سرقت رمزارز از این صرافی

بر اساس گزارش خبرگزاری نیوزیلندی استاف (Stuff)، یکی از کارمندان سابق صرافی کریپتوپیا (Cryptopia) که نام وی فاش نشده است در دادگاه منطقه‌ای کریستچرچ (Christchurch District Court) به سرقت بیش از یک هزار دلار با استفاده از موقعیت خود (اشاره به شرایطی که در آن فردی دارایی‌های فرد دیگری را به امانت نگاه می‌دارد) اعتراف کرد. دادگاه نیوزیلند کارمند سابق صرافی کریپتوپیا را مجرم شناخت و حکم وی در روز بیستم اکتبر اعلام خواهد شد.

این کارمند کلید خصوصی کیف‌پول کاربران صرافی کریپتوپیا را بر روی فلش درایو شخصی خود کپی کرده است. انتشار این گزارش موجی از انتقاد نسبت به چگونگی مدیریت این صرافی در گذشته را به همراه داشته است. اگرچه گزارش منتشر شده جزئیات مربوط به زمان کپی اطلاعات کلید خصوصی کیف‌پول کاربران این صرافی ارائه نکرده است، در زمان آغاز فرآیند انحلال صرافی کریپتوپیا (سال 2019 میلادی) به ارزش 100 میلیون دلار رمزارز کاربران در کیف‌پول‌های این صرافی قرار داشت.

دیوید روسکو (David Ruscoe) شریک خدمات مشاوره‌ای گرنت تورنتون (Grant Thornton)؛ شرکتی که فرآیند انحلال صرافی کریپتوپیا را بر عهده دارد در روز سوم سپتامبر سرقت کارمند سابق صرافی کریپتوپیا را کشف کرد. وی در آن زمان اعلام کرد که 13 بیت کوین به ارزش 165,000 دلار از چند کیف‌پول کاربران این صرافی سرقت شده است. کارمند سابق کریپتوپیا 2 بیت کوین از مجموع دارایی‌های سرقت شده را در یک سرویس ترکیب کننده (Crypto Mixer) قرار داده بود تا ردگیری دارایی‌های سرقت شده را برای مجریان قانون دشوارتر سازد.

کارمند کریپتوپیا بخشی از بیت کوین‌های سرقت شده را برگردانده است

وی یک هفته پس از دریافت اخطار از سوی یکی از همکارانش در ایمیلی خودش را به شرکت گرنت تورنتون معرفی کرد. وی اعتراف کرد که علاوه بر بیت کوین‌های سرقت شده، به ارزش 7 هزار دلار رمزارزهای دیگری را نیز سرقت کرده است.

وی در ابتدا بخشی از رمزارزهای سرقت شده (6 بیت کوین) را به گرنت تورنتون بازگردانده و پیشنهاد داد که قسمت باقی مانده را پس از اطمینان از عدم پیگرد قانونی به این شرکت پس خواهد داد. با این وجود، وی بعداً تصمیم گرفت تا نزد پلیس نیوزیلند به سرقت دارایی‌های کریپتوپیا اعتراف کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری استاف: «متهم اعتراف کرد که در آن زمان از پازپس‌گیری طلب خود از کریپتوپیا مایوس شده بود و با این تصور که هیچ کسی حساب کیف‌پول‌های قدیمی کریپتوپیا را بررسی نمی‌کند، انگیزه لازم برای سرقت از این صرافی را پیدا کرد.»

بر اساس گزارش کوینیت، صرافی کریپتوپیا در سال 2019 میلادی هدف حملات هکرها قرار گرفت. در این زمان به ارزش 16-18 میلیون دلار رمزارز از کیف‌پول این صرافی سرقت شده بود. کریپتو‌پیا به سرعت فعالیت خود را متوقف کرده و فرآیند انحلال این صرافی آغاز شد. دادگاه نیوزیلند اجازه شروع فرآیند عودت دارایی کاربران این صرافی را صادر کرد و هم‌اکنون فرآیند انحلال همچنان در مرحله ثبت ادعا قرار دارد.

نظر شما نسبت به اعتراف کارمند سابق صرافی کریپتوپیا به سرقت 172 هزار دلار رمزارز از این صرافی چیست؟ آیا هکر اصلی صرافی کریپتوپیا در آینده شناسایی خواهد شد؟ آیا پرسنل کریپتوپیا در هک این صرافی نقش داشته‌اند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکمه بازگشت به بالا